Запорізькі лікарі попереджають: небезпека буквально на кожному кроці
І просять не забувати вдягати маски в магазинах і транспорті, а також особливо уважно вибирати місце для морського відпочинку.
Навіть медсестри стали воїнами
На амбулаторному лікуванні у ЦПМСП №10 було близько 50 людей, які перехворіли на коронавірус. Але ще була група хворих, які звернулися зі скаргами безпосередньо до Центру, їм провели аналізи, встановили діагноз і направили в стаціонар лікарні.
За словами «провели аналізи, встановили діагноз» криється важка і небезпечна робота сімейної медсестри Ганни Боліщак, яка стала справжнім воїном. Щодня їй доводиться тестувати десятки людей, що звертаються до Центру.
«У березні, коли почався карантин, було трохи страшно. Але перші побоювання швидко пройшли, зараз робота йде у звичайному режимі», – каже Анна.
Важливо, що міська влада Запоріжжя не залишила лікарні і лікарів без фінансової допомоги для заходів по боротьбі з коронавірусом. На це за ініціативою міського голови Володимира Буряка з бюджету міста виділено близько 100 млн грн. Для лікарень міста придбано медичне обладнання на загальну суму 40,3 млн грн, зокрема, 25 апаратів штучної вентиляції легень, лікарські засоби та вироби медичного призначення – 38,8 млн грн. Медичні працівники для надання медичної допомоги хворим на коронавірусну інфекцію забезпечені в повному обсязі засобами індивідуального захисту на суму 55 млн грн, дезінфікуючими засобами на суму 1,8 млн грн.
Пролікувався – і забув?
Медики Центру більше стикалися з легкими формами коронавірусу, але бували випадки, коли захворювання переходило у важку стадію, і хворого направляли в стаціонар. Адже прогнозувати перебіг хвороби неможливо.
«Є у нас одна пацієнтка, яка перехворіла відносно легко, але до лікування, тобто до 2 негативних результатів аналізу методом ПЛР пройшло 42 дні! Вона хворіла разом з чоловіком, який одужав за 3 тижні. Тож передбачити перебіг хвороби можна», – впевнена Світлана Черніговцева, заступник директора ЦПМСП №10.
Зараз всіх цікавить: якими будуть наслідки коронавірусу для тих людей, що перехворіли. Є група людей, у яких хвороба пройшла зовсім легко – підвищення температури, втрата нюху. І вони вважають, що все пройшло благополучно, якщо аналізи показують негативний результат. Та й лікарі на це сподіваються. Але що буде насправді – покаже час.
Лікарі радять обережно вибирати місце для відпочинку на курортах. Бази відпочинку, так званого, бюджетного сектору – це тіснота на загальних кухнях і в коридорах, черги в душових, що істотно підвищує ризик передачі коронавірусу. Тому якщо ви вирішили поїхати на море, вибирайте відокремлені місця і бази з окремою кухнею, на якій готувати будете тільки ви.
З приводу ускладнень хвороби висновки можна буде зробити ще нескоро. Оскільки захворювання нове, і неможливо передбачити, які наслідки будуть у тих, хто зараз переніс коронавірус, через 6 місяців, через рік, через 5 років.
«Підступність ще в тому, що вірус циркулює в організмі: то опускається, то піднімається в дихальних шляхах. І якщо аналіз слизової показав негативний результат, це не означає, що збудник хвороби не залишився глибше, в бронхах. І тоді наступний аналіз може бути позитивним», – підкреслює Світлана Черніговцева.
Всі лікарі, які ведуть амбулаторний прийом, теж працюють в захисних костюмах. Адже невідомо, на що хворіє людина, яка звернулася, скажімо, з гіпертонічним кризом. Вона теж може бути носієм коронавірусу! Саме тому всі лікарі захищені.
Ще медики наполягають, що в громадських місцях потрібно обов’язково носити маски. Результат зневаги цим правилом ми бачимо у відображенні жахливих показників зростання захворюваності в деяких регіонах. У Запоріжжі, на щастя, спалаху захворюваності немає. Нагадаємо, за минулу добу в місті не виявили нових випадків захворювання.
«Що стосується тих, хто перехворів важко, із госпіталізацією, реанімацією, то у них однозначно будуть важкі наслідки. На знімках легенів видно наявність фіброзу – і це неминуче. Чи загрожує розвитком легеневої недостатності, низкою хронічних захворювань», – підкреслює лікар.
Запоріжжя тримає удар епідемії гідно
За останні 4,5 роки міською владою зроблено значний внесок у оновлення морально застарілої матеріально-технічної бази медичних закладів міста, яка не покращувалася протягом останніх десятиліть. Зокрема, придбано медичне обладнання на загальну суму 225,4 млн грн (ангіограф, комп’ютерні томографи, цифрові рентгенівські апарати, апарати штучної вентиляції легень, наркозно-дихальні апарати, слідкуюче обладнання та інше).
Для створення в місті єдиного інформаційного простору та подальшого впровадження реформування галузі охорони здоров’я всі заклади охорони здоров’я комп’ютеризовані, проведені інтернет-мережі, на що використано майже 25 млн грн. Також це дало змогу мешканцям міста зручно записуватися до будь-якого лікаря – це все можна зробити онлайн, не виходячи з дому.
На сьогодні центри первинної медико-санітарної допомоги оснащені 34 одиницями сучасного санітарного транспорту, всі лікарі і медсестри забезпечені сумками-укладками з усім необхідним медичним обладнанням та інструментами. Продовжується в межах реалізації заходів Програми «Охорона здоров’я міста Запоріжжя на період 2019-2021 роки» забезпечення функціонування пунктів невідкладної допомоги (зарплатня, медикаменти, паливні матеріали), на що виділено 25,8 млн грн, на надання медичної допомоги в умовах денних стаціонарів та стаціонарів вдома (зарплатня, медикаменти) спрямовано 15,0 млн грн.
Також з метою покращення матеріального стану лікарень та умов перебування пацієнтів у медичних закладах з 2016 року проведено капітальні ремонти 166 об’єктів у 24 закладах, реконструкції 69 об’єктів у 12 закладах.
У Запоріжжі первинну медичну допомогу надають 8 центрів первинної медико-санітарної допомоги, в яких функціонують 72 амбулаторії. З 2016 року в місті успішно реалізована міська програма підтримки розвитку первинної медичної допомоги, на фінансування якої у 2016-2018 році було виділено 274,0 млн грн. Для наближення надання населенню первинної медичної допомоги продовжується розвиток відокремлених амбулаторій центрів первинної медико-санітарної допомоги. Так у 2019 році після реконструкції відкрито амбулаторію №6 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2» по вул. Брюллова, 6; амбулаторії №11, 12 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №6» по вул. Новокузнецькій, 20А.
Після закінчення капітального ремонту відкрито педіатричну амбулаторію №3 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №8» по вул. Карпенка-Карого,7; амбулаторію №10 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №6» по вул. Автозаводській, 8Б. А також завершено капітальні ремонти приміщень жіночої консультації міської лікарні №4 по вул. Вроцлавській, 11А, хірургічного та хірургічно-гнійного відділень міської лікарні №2, приміщень травматологічного корпусу КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» під кабінет ангіографії та рентгенкабінет, рентгенологічного кабінету 2-го поліклінічного відділення КНП «Міська дитяча лікарня №5» по вул. Жаботинського, 32.
Читайте також: Як запоріжцям правильно носити маску та рукавички у літню спеку