У Запорізькому державному цирку нова програма – «Козацькі забави». Шоу видовищне та цікаве. Глядачі мають змогу не лише побачити, як раніше присвячували у козаки, а й побувати на українському весіллі (з викраданням нареченої та викупом), відвідати Сорочинський ярмарок, побачити ворожіння дівчат у ніч на Івана Купала. І, звісно, все це захоплююче дійство відбувається під українські пісні (сучасні та народні) та супроводжується національними танцями. Феєрично та весело! Відчуття справжнього свята!
– «Козацькі забави» – національний цирковий проект, – розповіла нам директор Запорізького державного цирку Тамара Зубко. – Це справжня вистава, за якою спостерігаєш на одному диханні. Глядач познайомиться з різноманітними жанрами циркового мистецтва, пов’язаними однією сюжетною лінією. Виступи артистів не фрагментарні. Це цілісне шоу!
Колоритні козацькі забави демонструють акробати на підкидних дошках і кінно-акробатична група «Козаки-запорожці». Також у програмі беруть участь акробати на батуті, жонглери, повітряні гімнасти на полотнах та ременях, клоунська група «Маріпоса» та дресировані тварини.
Маленькі силачі-рекордсмени
Свою силу і вправність на арені Запорізького цирку демонструють юні артисти силового жонглювання гирями. Давиду Рубцю — 11 років. Валерії Барабаш — 10. Вони — рекордсмени України з гирьового спорту. За одну хвилину Давид піднімає 24-кілограмову гирю 15 разів, а Валерія 16-кілограмову – 16 разів. Роблять це діти однією лівою.
До речі, вихователь маленьких силачів та батько Давида Сергій Рубець змінив професію інженера-механіка сільського господарства на артиста після приступу остеохондрозу. Тоді він почав займатися фізичними вправами. З цього все і почалося.
– Мій син бував зі мною у залі і теж зацікавився цим видом спорту, – розповідає Сергій Рубець. – У мене були старі гирі, ще царські, фунтові. Вони не зручні, тому я переробив їх : обрізав, та підігнав під дитячу ручку.
Давид почав з трьохкілограмових гирь. На той момент йому було п’ять років. Я тренувався для себе, а сина почав возити на змагання. Згодом і сам змушений був підтягуватися, щоб відповідати рівню сина. Наприклад, Давид виступив на обласних змаганнях, і я теж це робив.
Спортсмени -рекордсмени з села Дачне Донецької області. Це територія підконтрольна Україні.
– Ми займалися у місцевому ДК маленьким колективом, – згадує Сергій. – У мене були діти різного віку: від 5 до 16 років. Вони виступали на змаганнях, дитячих шкільних святах. Після одного з наших виступів до мене підійшла Валерія і запитала, чи можна у нас займатися. Вона тренується вже півтора роки і в неї чудові результати.
– Як ви опинилися у цирку?
– Нас почали запрошувати на сільські свята, потім районні та обласні, – згадує Рубець-старший. – Через деякий час Давид став учасником шоу «Україна має талант», потім були проект «Лучше всех», а 1 жовтня нас покажуть у «Круче всех» на Інтері.
А як опинилися у цирку? Я шукав! Допомогла директор Національного цирку України у Києві Людмила Шевченко. Вона запросила нас взяти участь у Міжнародному фестивалі циркового мистецтва. Потім запропонувала працювати в її програмі.
– Чи це безпечно для здоров’я маленьким дітям підіймати важкі гирі?
– Це дуже корисний вид спорту. Ми не працюємо з великою вагою. Ми підіймаємо одну вагу, виконуючи вправи на спритність та координацію (як у силовому жонглюванні), або на кількість повторів (силову витривалість). Діти піднімають на арені гирі по 8 кг, я по 16 кг.
У гирьовому спорті дуже корисні траєкторії рухів для суглобів. У цьому переконався на власному досвіді. Гирями я вилікувався від остеохондрозу.
Колесо Сіра
Запам’ятався номер «Колесо Сіра» у виконанні Олега Вознюка. Колесо Сіра — це великий обруч діаметром 190 см та вагою 12 кг.
Розповідають, що перше таке колесо з’явилося у Бразилії приблизно 10 років тому. За легендою, його вигадав чоловік на ім’я Сір. Тому даний спортивний снаряд так називається. За цей час колесо підкорило Європу і світ. Зараз навіть є змагання з цим знаряддям.
– Мені знадобився приблизно рік, щоб освоїти колесо та впевнено себе почуватися, – зізнається Олег. – Найбільш складним на початку було навчитися обертатися на ньому. А зараз працюю над тим, щоб було все більше і більше трюків.
Трюки на конях
Звісно, найбільше чекали глядачі на кінно-акробатичну групу «Козаки-запорожці».
– Тільки один з чотирьох наших коней працював раніше у цирку. Всі інші — ніколи навіть не заходили до закритого приміщення (працювали на великих площах), тому нам було дуже складно. Поки ще тварини поводять себе обережно на манежі, – ділиться Валерія Квітко, керівник джигітів.
За словами Валерії, коні навчаються швидко, бо від них і вимагається менше: вийти на манеж та правильно стабільно бігти. А ось наїзник повинен не нашкодити ні тварині, ні собі. Плюс виконувати трюки. Найскладніші — це відштовхувальні, коли джигіти на ходу зіскакують з коня, та, пролетівши під твариною, знову всаджуються верхи.
Протягом всієї програми підтримують гарний настрій глядачів срібні призери міжнародного циркового фестивалю «Golden Karl» клоунська група «Маріпоса».
Нагадаємо, що «Козацькі забави» на арені Запорізького цирку розважатимуть глядачів до 15 жовтня.