Як вважають експерти, причина зростання цін не лише в економічній складовій
В цієї глобальної проблеми є і політичне підґрунтя.
Де межа цін на пальне для автомобілістів?
Міністерство економіки 3 вересня підняло граничні ціни на дизпаливо та бензин, внаслідок чого мережі автозаправних станцій WOG, ОККО, SOCAR та інші підняли свої ціни на пальне.
Чому так зросла ціна на бензин? Фахівці виділяють 2 основні причини, пов’язані між собою: популізм (спробу підняти політичний рейтинг центральної влади) та намір обмежити зростання споживчих цін в Україні за рахунок адміністративного здешевлення бензину та дизпалива.
Так, директор енергетичних програм «Центру Разумкова» Володимир Омельченко називає спробу Уряду втрутитися в ціни на пальне суто політичною – такою, яка не має економічного підґрунтя.
– Тут немає вигодоотримувачів на ринку: як всередині, так і зовні України. Влада відреагувала на зростання цін на пальне, яке може призвести до подорожчання продовольства та незадоволення громадян. І адміністративне регулювання цін має на меті суто підвищення рейтингу влади, – припускає аналітик.
Дійсно, якщо влада розраховувала на внутрішньополітичний ефект, то вона зовсім не врахувала зовнішню політику: адже регулювання цін суперечить духу реформ та євроінтеграції, а на Заході це можуть оцінити як порушення Україною своїх зобов’язань.
Ціни на паливо продовжують зростати
Мережі АЗС продовжують підвищувати ціни на бензин і дизпаливо. Тож середня ціна по країні бензину А-92 уже з початку вересня зросла на 3 коп./л – до 28,91 грн/л, бензин А-95 також подорожчав на 3 коп./л – до 29,87 грн/л, а дизпаливо – на 4 коп./л, до 28,13 грн/л.
Зокрема, на зміну граничних цін відреагувала мережа AMIC. Компанія підняла ціну на всі види палива на 19-31 коп./л: бензин марки А-92 подорожчав до 29,65 грн/л, А-95 – до 30,63 грн/л, дизпаливо – до 28,30 грн/л. Водночас такі мережі як Prime, Chipo, «Катрал», Mango та інші підняли ціни на паливо в межах 20-40 коп./л.
За даними Мінекономіки, граничні ціни на дизпаливо встановлені на рівні 21,69 грн/л, на бензин – 25,94 грн/л. З урахуванням максимальної торговельної надбавки, максимальні ціни становлять 28,69 грн/л та 30,94 грн/л відповідно.
А от ціни на газ для автомобілів в Україні взагалі б’ють рекорди. Від мінімальної за останні 2 місяці вартості в 15,36 грн/л автогаз, яким заправляється кожен десятий автомобіль в Україні, подорожчав на 11%. Так, середня ціна газу вже на початку серпня перевищила 17 грн/л – рекордний за всю історію рівень. І це не межа, попереджають учасники ринку. Вони не виключають зростання цін до граничного рівня, при якому автовласникам взагалі буде нерентабельно переходити на зріджений газ. Тим паче зараз встановлення та оформлення необхідного обладнання коштує щонайменше 10 тис. грн.
Читайте також: Чому стрімко зростають ціни на продукти в Україні