Запоріжжю 250 років

Про це нещодавно заявили запорізькі фахівці з історії, адже дата заснування міста у 952 році, про яку раніше повідомлялося, науково так і не доведена

Тобто з 1905 року кардинально нових фактів про історію виникнення Олександрівська науковцям не відомо. Саме цього року було видано монографію Новицького про виникнення Олександрівська у зв’язку зі створенням Дніпровської лінії фортець. І зараз вона лишається основною монографією з історії нашого міста. Більш глобальної дати заснування міста науковці не визначили. Тому для всіх вчених-істориків було великим здивуванням оголошення нової дати – 952 рік. І прив’язка її до Костянтина Багрянородного. Це автор творів, які містять важливі відомості про русько-візантійські відносини (роки життя 905-959), який нічого подібного не писав.

Довідково

У 2014 році Запорізька міськрада офіційно вирішила вважати роком заснування Запоріжжя не 1770-й рік, як вважалось раніше, а 952-й. Цю пропозицію внесла робоча група, що тривалий час працювала над цим питанням. Відштовхувалися члени групи від трактату візантійського імператора Костянтина Багрянородного.

 Як розповів головний спеціаліст з історико-культурної спадщини міста Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Павло Кравчук, про жодні городища чи поселення на місці нинішнього Запоріжжя у історичному літописі не йшлося. Він писав лише про острів Хортицю, вікінгів, варягів, які спускаються Дніпром, але ніяк не про городища і поселення.

– Здавалося б, такий «діамант» відкриття щодо 952 року люди повинні були терміново зафіксувати загальноприйнятим у науці способом. Однак ніхто з членів, так званої, робочої групи із датою уточнення заснування міста не вніс свою лепту в історіографію. Жоден вчений не підготував жодної статті чи замітки, розуміючи, що тим самим може поставити під удар свій авторитет, а інші члени групи могли бути просто висміяні. Тому ніхто з них не став ризикувати, лише озвучили, що у них є така думка, – говорить Павло Кравчук.

Його підтримав і доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ, голова правління Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького Сергій Білівненко, який запевнив, що 1770 рік – це єдина дата заснування нашого міста, яка доведена істориками. Він розповів, що народна козацька колонізація рухалася поступово на південь в бік Кримського Ханства, і в нашому регіоні з’явилося кілька поселень. Частину з них добре вивчив києво-запорізький дослідник Петро Бойко, який віднайшов, що тут був цілий комплекс зимівників, проте вони не стали містом. А Олександрівська фортеця у 1770 році об’єднала зимівники, що були розташовані поруч.14 чердак

З погляду наукової історичної балістики, містом може називатись лише той населений пункт, де основна маса населення не займається сільським господарством.

А форпости козаків (зимівники) в основі своїй займались тоді тваринництвом. Тобто розводили худобу: коней, волів, займались чумакуванням, і як одна із форм господарювання було ще військове ремесло.

Тож населення Олександрівська формувалося в кінці 18-го початку 19-го сторіччя і складалося із відставних солдат, що тут оселялися, чиновників та купців, яких було не так багато, а більшість населення представляли мешканці приміських зон та форштадтів – козаки.

Таким чином, Олександрівськ з’являється на світовій мапі тільки у 1770 році, коли і була заснована Олександрівська фортеця та закладений форштадт. Тож у серпні святкуємо його 250-річчя!

Читайте також: У запорізькому сквері виявили унікальну знахідку – фото