У Запоріжжі працює понад 200 дитячих садочків та шкіл, більшість яких було збудовано у минулому столітті, і тому вони потребують оновлення

У Запоріжжі щороку ремонтують чимало закладів, але коштів міського бюджету не вистачає, аби привести до ладу усі одразу. Але процес оновлення йде, до нього залучаються батьки учнів та депутати міськради, як, наприклад, у випадку ремонту їдальні в академічному ліцеї «Вибір», яка тепер стала сучасною, яскравою. Її оновлення відповідає впровадженню у країні нового Санітарного регламенту для шкіл.

Приклад для усіх

Колишню ЗОШ №63, а тепер академічний ліцей «Вибір», що знаходиться в Шевченківському районі міста, збудували ще в 1975 році. Звичайно, приміщення потребували оновлення. Наприклад, їдальня, де капремонту ніколи і не було. Тож за неї і взялись, але поступово, поетапно, у міру надходження коштів із міського бюджету. Ще в 2015 році там замінили всі мережі водопостачання та встановили 5 нових умивальників. Через 3 роки демонтували всі старі дерев’яні вікна і встановили нові пластикові. А основні ремонтні роботи в їдальні провели влітку 2020 року – перестелили стелю, змонтували нову електромережу, замінили всі старі двері, меблі та встановили деяке нове обладнання в блоці приготування їжі. Загалом на відновлення їдальні витрачено понад 500 тис. грн, які були надані освітянам з міського бюджету та депутатського фонду.

Днями відбулась презентація нової сучасної обідньої зали ліцею. Як розповіла директорка Вікторія Олександрова, їдальня, яка займає площу 220 кв. м, стала світлішою. Вона поділена на 3 зони – буфетну (якої раніше не було), обідню для дітей та зону для вчителів.

Цікаво, що дизайн проєктів їдальні та актового залу (його відремонтували ще раніше), розробила мама одного зі школярів. Причому зроблені вони в єдиному стилі, в яскравих кольорах, де переважно проглядається помаранчевий. Сучасний дизайн інтер’єру сприятиме формуванню культури здорового харчування та культури поведінки, – вважають у школі.
– Новий дизайн їдальні задуманий та виконаний не тільки для прийому їжі, а ще й для релаксу, відпочинку та спілкування між усіма учасниками освітнього процесу. І дітям тут дуже подобається. Ми дуже тішимося, що нашу ідею підтримали представники міської влади, депутати і допомогли втілити її в життя, – говорить директор ліцею.Новий_дизайн

Також вона додала, окрім змін в обідній залі відбулись і часткові зміни облаштування на кухні. Зокрема, з’явилась нова жаровочна пательня та духова шафа, бойлери, холодильники і таке інше. Але ще багато чого потребує заміни.

– Школа – не лише місце для занять, тут зростають та соціалізуються запорізькі діти – розвиваються, дружать між собою, і це важлива складова їхнього дитинства та здобуття освіти. А така їдальня, як в ліцеї «Вибір», надає їм комфорт під час освітнього процесу. Тому такі проєкти дуже важливо продовжувати в межах міської програми оновлення матеріально-технічної бази навчальних закладів. І приклад цієї школи потрібно поширювати на інші заклади освіти. Ми кожного року оновлюємо приміщення та матеріально-технічну базу в дитсадках та школах. Десь по 5-6 закладів на рік, але їх у Запоріжжі понад 200, і на це потрібен час та кошти, – зазначив заступник міського голови Запоріжжя Анатолій Пустоваров.

Його підтримує і директор департаменту освіти та науки Запорізької міської ради Станіслав Романчук:

– Ми намагаємось, щоб у всіх школах та дитсадках їдальні стали не лише місцем харчування, а й осередком культури, де можна із задоволенням поспілкуватись. В цьому ліцеї ми бачимо гарний зразок такого осередку, і їх буде ще більше, – переконаний Станіслав Романчук.
Новий_буфет

До речі, у школах оновлюють меню буфетної продукції. Скажімо, той же бургер тут зовсім не такий, як у кафе фастфуду. Адже у шкільному буфеті може знаходитись лише безпечна їжа без сумнівних ковбас, майонезів та інших небезпечних для здоров’я речей. Є і безкоштовне харчування для дітей пільгових категорій. Є ще меню буфетної продукції, де кожен учень за власний кошт може придбати ті чи інші товари, які цілком відповідають вимогам нового санітарного регламенту.

Що таке санітарний регламент?

В Україні цього року почав діяти новий Санітарний регламент для шкіл. У ньому прописано умови, як мають бути обладнані приміщення в школі, скільки часу має йти на виконання домашнього завдання, та що заборонено продавати в буфетах та інше.

Раніше правила та вимоги до облаштування освітнього простору, навчального навантаження на учнів були прописані в ДСанПіН (Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу), якими й керувалися школи. Але вимоги, які були затверджені ще у 2001 році, застаріли. Тож лише через 20 років Міністерство охорони здоров’я ухвалило новий Санітарний регламент. Він вносить низку змін в організацію освітнього простору у школах та дає змогу керівникам шкіл і вчителям краще адаптувати середовище за концепцією Нової української школи. Контроль за впровадженням Санрегламенту має здійснювати головний державний санітарний лікар України.1612094006_30155

Парти в ряд, коло, квадрат…

Що ж є такого у нових правилах? Наприклад, облаштування класів. Зазвичай парти розміщені фронтально до дошки, а під час групової роботи учнів це незручно. Санітарний регламент знімає це обмеження та допускає кругове або інше розміщення робочих столів учнів, але тільки за умови достатнього рівня освітленості робочих місць.

У Регламенті чітко вказані і відстані між партами, стільцями та стінами. Так, найбільша відстань останнього місця від класної дошки має бути не більше 9 м. Також тепер учнів мають пересаджувати за різні парти та ряди не менше 2 разів на рік. Це робиться для профілактики порушень постави дітей. При цьому слід дотримуватися вимог до розташування меблів, а також враховувати зріст учня та його гостроту зору й слуху. Школярі з поганим зором повинні сидіти за першими партами в першому ряду (від світлоносної стіни). Діти з пониженим слухом розміщуються за першими й другими робочими столами. Учні, які часто хворіють на застуду, ревматизм, ангіну, розміщуються у третьому ряду (біля внутрішньої стіни).

Місце для навчання – креативне

У новому Санрегламенті немає правил, які забороняють творчо оформлювати фасади шкіл, класи, коридори, їдальні та вбиральні. Головна вимога, якої необхідно дотримуватись, – це безпечні для здоров’я дітей матеріали. Тож розписи на стінах у школах можуть бути для учнів та вчителів річчю, яка і настрій підійме, і фотозоною стане.

До речі, Запоріжжя у цьому може прикладом для інших міст. Протягом минулих років у Запоріжжі на фасадах 5 шкіл естетичного виховання художники з різних міст України створили яскраві мурали, які передають дух мистецтва. Нові артоб’єкти з’яви­лися на фасаді школи мистецтв №3 та музичних шкіл №1, №2, №5 і №8. Ініціатором цього проєкту виступив департамент культури і туризму Запорізької міськради в межах ініціативи «Сучасне мистецтво для покоління Z».

Ще відтепер допускається наявність яскравих елементів у кольоровій гамі стелі, стін та меблів. Разом із тим, вчителі можуть використовувати стіни для демонстрації учнівських робіт, оформлювати інформаційні куточки, виставки та інші експозиції, аби якомога ефективніше облаштовувати простір навчальних кабінетів та створити мотиваційне для учнів середовище.

Також, за новими правилами Санрегламенту, можна обладнати у початковій школі ігрові осередки та місця для відпочинку дітей з килимами для сидіння та гри, кріслами або подушками із м’яким покриттям.

Навчальне навантаження й домашні завдання

Санітарний регламент встановлює, що заняття мають розпочинатися не раніше 8:00, а для другої зміни – не пізніше 14:00. Крім того, передбачено норму, що учні 1-4 класів мають навчатися лише в першу зміну.

Також, школам рекомендується відмовитись від домашніх завдань для учнів 1-2 класів. А для учнів 10-11 класів час виконання завдань для домашньої роботи не має перевищувати 2 години (замість 4 годин, як було у попередньому документі).

Тривалість перерв між навчальними заняттями для учнів 1-4 класів рекомендується не менше 15 хвилин, 5-12 класів – не менше 10 хв, великої перерви – 30 хв (для прийому їжі).
Замість однієї великої перерви можна влаштовувати 2 перерви по 20 хв, після другого та третього уроків – для учнів 1-4 класів, після третього та четвертого – для учнів 5-12 класів.
У середині здвоєного навчального заняття необхідно організувати перерву тривалістю 10 хв для активного відпочинку.

Харчування й питний режим

Санітарний регламент містить низку новацій щодо забезпечення здорового харчування дітей. Особлива увага у ньому приділена контролю за вживанням цукру та солі. Зокрема, у шкільному буфеті заборонені кондитерські вироби із підвищеним вмістом цукру, морозиво, вироби з кремом та харчові концентрати, газовані напої (солодкі, енергетики), кава і кавові напої, снеки з високим вмістом солі, синтетичних барвників, підсолоджувачів та підсилювачів смаку. У новому шкільному раціоні для учнів має бути більше злакових, овочів, фруктів, ягід і молочних продуктів.23

Робоча група працювала і над врегулюванням питання з організації харчування у школах дітей з особливими дієтичними потребами. Також вже тривалий час готуються сезонні меню. Мовиться про сніданки та обіди, а надалі планують розробляти вечері, другі сніданки й підвечірки.

До речі, у тому ж ліцеї «Вибір», про який ми вже розповіли, також впроваджують новації у харчуванні. Більше страв буде готуватися на основі сучасного рецептурного збірника шеф-кухаря Євгена Клопотенко.

Також, доступ до питної води у дитини має бути протягом усього періоду перебування у школі, а не тільки під час харчування у їдальні. Це можуть бути кулери із питною водою у класах та інших приміщеннях школи, або фасована вода в індивідуальних пляшечках.

Безпека понад усе

Це питання хвилює батьків, тож у нових правилах цьому приділено більше уваги. Раніше допускались огорожі із зелених насаджень у випадках, коли школа розміщувалась всередині житлового кварталу. Тепер наявність паркану навколо всієї території школи є обов’язковою. Це робиться для того, щоб не можна було абикому потрапити на територію. У Запоріжжі, до речі, нещодавно встановили новий паркан у школі №44 у Вознесенівському районі.

Нові вимоги адаптовані до змін у навчальних програмах з фізкультури. Так, тепер на заняттях учні не будуть метати спортивне знаряддя і стрибати через закопані наполовину в землю автомобільні покришки.

Спортивні майданчики мають бути тільки з твердим покриттям, а футбольне поле – з трав’яним або штучним. Разом із тим майданчики для учнів 1-4 класів повинні мати тіньові навіси або альтанки.

Прибирання по-новому

Старий регламент передбачав, що учні можуть самостійно прибирати класи, кабінети і лабораторії, і називав це «самообслуговуванням». У новому документі це поняття також фігурує, однак воно означає лише прибирання за собою сміття та тримання свого робочого місця у чистоті.

Тобто учень має прибрати за собою (з парти чи під нею) всі обгортки від їжі, лушпайки від насіння, рештки гумки та інший непотріб.

Дітей дозволяється залучати до поливу рослин та вологого прибирання поверхонь навчальних приміщень (крім вікон та підлоги). Йдеться лише про учнів 5-11(12) класів. При цьому дітям не можна використовувати засоби для миття та дезінфекції.

Робота із самообслуговування повинна проводитися за участю педагогічних та/або медичних працівників і не перевищувати 1 годину на тиждень.

Загалом, учні не допускаються до виконання робіт, які небезпечні для їхнього життя та здоров’я, створюють загрозу зараження інфекційними хворобами.

Чи треба учням прибирати в класі: одвічне питання

У соцмережах зараз активно обговорюється ця тема у зв’язку із новими нормами Санітарного регламенту. «Запорозька Січ» зібрала найпопулярніші думки з цього приводу.

Оксана Оленюк:

«У школі діти здобувають освіту. Прибирання – для технічних працівників. За свою роботу вони отримують заробітну плату».

Наталя Латинцева:

«Будуть прибирати – менше будуть смітити».

Юлія Кальник:

«До школи діти ходять отримувати знання. Порядність, охайність, повагу до дорослих дітям повинні прищеплювати батьки вдома. Своєю поведінкою, власним прикладом батьки виховують дітей. Якщо дитина почне прибирати за собою [вдома], то не буде смітити в школі. А прибирати має спецперсонал».

Тетяна:

«Діти повинні знати, що таке прибирання. Бо права свої діти знають, а обов’язки – ні, а вони теж є. Хай це прибирання буде без миття підлоги, але пилючку витерти з вікон не тяжко, вимити дошку, підмести, полити квіти і так далі».

Любов Ковбаса:

«Я – за прибирання, ба більше – шкільні суботники! Привчати до чистоти треба з садочка, у школі, а потім в університеті. Вдома само собою – помити тарілку, прибори після себе, ванну, прибрати кімнату, а в підлітковому віці ще й за собою прати речі!».

Тетяна Павленко:

«Ніколи не розуміла, навіщо це прибирання дітям у школі та роботи на території. Є багато інших проєктів, як привчити дитину до чистоти або любові до рослин чи тварин».

Ксенія Вичкитова:

«А ну такі дорослі та розумні, кого з дитинства до прибирання привчили, розкажіть, як часто ви красиві та нарядні приходите в офіс та замість обіду чи після роботи ідете мити підлогу? Або мести листя на вулиці? Щось не знаю я таких. Одна справа – прибрати за собою, протерти робочий стіл чи парту, якщо каву розлили випадково чи крихти залишилися, інша – мити підлогу, коли є людина, яка за це отримує кошти. Якщо є бажання щось зробити, як суботник, це не має бути примусовим, як у школах, тільки за власним бажанням».

Інга Бондаренко:

«Діти повинні підтримувати чистоту у класі, а прибирати повинен тех. персонал. Живу понад 15 років в Італії, дурдому типу прибирання шкіл дітьми, збору грошей на подарунки та ремонти – взагалі не існує! За це ще можна й мати проблеми із законом».

Роксолана Міхус:

«Я мила свій клас, причому чергували ми по двоє, а не всім класом. Тому це не щоденне заняття дитини, не потрібно перебільшувати. Прибирання клумб також було на учнях, а ще суботники біля школи і центральної вулиці. Мовчу я про те, що також був свій город, на якому працювала вся сім’я. І це було круто. Нікому руки не відпали, і цінувалося те, що прибиральниця помила в коридорі – намагалися обходити, допоки підлога не висохла, щоб не забруднити».

Тамара Рудницька:

«Діти повинні прибирати. По-перше, менше будуть смітити, по-друге, вчитись щось фізично робити. Діти об’єднуються, більше є можливість пізнавати одне одного».

Створення сучасного освітнього простору

Протягом 5 років відбулися значні зміни в системі освіти Запоріжжя. Завдяки своєчасним і рішучим діям міського голови Володимира Буряка проводиться суттєва послідовна робота щодо активного інвестування освітньої галузі міста.1522153

За кошти субвенцій з держбюджету та бюджету міста придбано понад 110 сучасних навчальних комп’ютерних класів та спліт-систем для кожного з них. Проведено капітальні ремонти спортивних залів декількох закладів освіти та поточні ремонти 45 навчальних кабінетів Нової української школи. А ще вирішено питання щоденного підвезення учнів з віддалених куточків Шевченківського району до закладів освіти. Для цього придбано спеціалізований автобус на 36 місць. Міська влада піклується навіть про те, щоб і шкільні двори стали гарними. Вперше за багато років у Запоріжжі проводиться масштабна програма з озеленення прилеглих територій закладів освіти.

Долучаємо інвестиції

Міська влада домоглась включення реконструкції школи №53 в державну «Надзвичайну кредитну програму для відновлення України», тобто за рахунок залучення коштів Європейського інвестиційного банку. Також місто готується до реалізації ще одного проєкту Європейського інвестиційного банку з термомодернізації будівель соціальної сфери в межах Програми розвитку муніципальної інфраструктури України. Планується термомодернізація 10 навчальних закладів та 2 медичних установ. Роботи проводитимуть за спрощеним варіантом вентильованого фасаду.

Грошей на все не вистачить

Вимоги є обов’язковими до виконання, але в жодному місті країни на втілення нових норм елементарно не вистачить грошей.

Як розповіла заступниця департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Олена Галкіна, за кошти міського бюджету повністю все реалізувати не вдасться. Але справа зрушилася з місця, тож у департаменті зайнялися харчуванням у школах. Чиновники вже зобов’язали організаторів харчування дотримуватися нового Санітарного регламенту. Це стосується і заборонених продуктів харчування, і буфетної продукції, і зменшення кількості солі та цукру в приготуванні.

За словами Олени Галкіної, до місцевого бюджету очікується субвенція від держави на впровадження вимог Санітарного регламенту. Вона була й минулого року, але кошти, які виділялися на Запорізьку область, так і не дійшли до міста.

«За кошти міського бюджету все облаштувати ми не зможемо. Дуже великі затрати та «хотілки» прописані у новому Санрегламенті. Тож єдиний вихід втілити це – тільки співфінансування, субвенції та кошти організаторів харчування», – прокоментувала Олена Галкіна.

У запорізьких школах встановлять сучасні відеокамери

У Запоріжжі з 2016 року діє міська програма «Безпечне місто». В межах її реалізації на вулицях міста, а тепер і в міських школах, встановлюють сучасні системи відеоспостереження. У 2021 році на продовження реалізації програми направлять 4,9 млн грн. Ці кошти дозволять забезпечити системою відеоспостереження 7 шкіл. Гроші підуть на установку 163 камер і комутаційних шаф з усіма будівельними та інженерними роботами, прокладанням кабелю.

У подальших планах – встановлення камер у всіх школах міста.

Читайте також: Приватні дитсадки у Запоріжжі: гідна альтернатива комунальним закладам чи гроші на вітер