В Запоріжжі у приміщенні оновленої Центральної міської бібліотеки для дорослого населення (вул. Гоголя, 66) працює Музей історії архітектури міста
Розповідаємо, чому його варто відвідати та що можна побачити.
Експозиція починається ще біля входу до бібліотеки, де один за одним встановлені стенди зі світлинами старого міста та інформацією про нього.
Потрапити до Музею можна через двері в бібліотечному залі. Перетинаєш поріг та потрапляєш із сучасного Запоріжжя до Старого Олександрівська…
Місце для цього музею обрали невипадково. Адже зовсім нещодавно там знайшли залишки Олександрівської фортеці. Саме з часів її започаткування бере історію наше місто. Сам музей складається з 4 відділів. Вони присвячені створенню фортеці та забудові Старого Олександрівська, колоніям менонітів у Запорізькому краї, добі індустріальної модернізації 20-30-х років минулого століття, повоєнному відновленню міста.
Зліва знаходиться куток, де можуть пограти діти, поки дорослі вивчають музейні експонати. У такому дитячому просторі є дошка для малювання крейдою, дитячі кубики, та місце, куди можна покласти власні іграшки.
Родзинкою музею є те, що експонати тут не зберігаються за склом, тому до них можна доторкнутися. Насправді інтерактивність та реалістичність музею вражає. Тут складається враження, ніби ти тут не сам: чуєш розмови, цокіт копит коней, звуки трамваїв. Так-так, і аудіосупровід тут є. У стіни вмонтовані динаміки, через які можна почути автентичні звуки тих часів. Це надає відчуття власної причетності, що не може не захоплювати.
Копії дверей будинків старого міста Олександрівська, відеоінсталяції та збережені архітектурні елементи передають атмосферу міста, яке існувало багато років тому.
В першому залі по інформаційних стендах та експонатах у вигляді нібито 3D-зображень старого міста, реальних історичних мап, якихось загадкових станків та трамвайних будок-компостерів можна зануритись в історію та розвиток Олександрівська.
Другий зал присвячений поселенням менонітів. Здається, це їхні розмови створюють такий «ефект присутності». Наступні відділення присвячені історії забудови соцміста, життю «дніпробудівців» та відбудові міста після війни. Крім 4 залів, є ще й відеозал. Там можна переглянути хроніку радянських років, в яких йдеться про Запоріжжя.
Загалом такі музеї, як наш, популярні по всьому світу. В них зникають таблички «експонати не чіпати», що мотивує в людях цікавість до історії та певних речей.
Час роботи Музею – щодня з 9:00 до 17:00 (крім неділі та понеділка). Вхід вільний.
Нагадаємо, у Запоріжжі успішно реалізується міська програма розвитку бібліотек. За ініціативою міського голови Володимира Буряка у 2019 році розпочалась масштабна реформа усієї галузі!
У роботу бібліотек активно впроваджуються новітні технології, трансформується й зовнішній вигляд. За кошти міського бюджету придбано багато нової літератури, у оновлених бібліотеках проводять сучасні та цікаві заходи для дорослих та дітей. Це вже не просто бібліотеки, а потужні мистецькі центри.
За останні пару років відремонтували 6 закладів бібліотечної мережі в різних районах міста. Це 2 центральні бібліотеки для дорослих та дітей (вул. Гоголя, 66, вул. Олександрівська, 51), ще 2 профільні бібліотеки у Вознесенівському районі (пр. Соборний, 173, пр. Маяковського, 7), 2 публічні бібліотеки у Комунарському та Заводському районах (вул. Ситова, 6, вул. Історична, 45).
Нині тривають ремонтні роботи одразу у 3 бібліотеках – у двох Шевченківського району та в одній у Хортицькому районі.
Читайте також: 7 найпопулярніших театрів Запоріжжя