Театр – це справжній всесвіт

Це мистецтво приносить естетичне задоволення, розважає, навчає, допомагає доторкнутись до вічних істин і, звичайно ж, нагадує людині, хто вона є насправді, та якою могла би бути. До Всесвітнього Дня театру «Запорозька Січ» підібрала цікаві факти про найпопулярніші театри міста.

Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В. Г. МагараЗапорiз_кий_академiчний_обласний_украiнс_кий_музично_драматичний

Одною з установ із багаторічною історією є Запорізький музично-драматичний театр ім. Магара, який вже майже 100 років є невід’ємною складовою української національної культури. І навіть попри всі складнощі, пов’язані з пандемією, трупа театру продовжує плідно працювати. Організовано проведення онлайн-репетицій та показ вистав у соціальних мережах.

Також театр проводить заходи Всеукраїнського фестивалю «Покрова на Хортиці», заходи, присвячені державним та професійним святам. Активно працює оркестр і балет театру – презентують нові хореографічні постановки. Програма оновлюється концертними номерами, зроблено аранжування багатьох музичних творів тощо. В загальному репертуарі театру широко представлена творчість великих українців – Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, І. Карпенка-Карого, М. Старицького, Г. Квітки-Основ’я­ненка, Л. Костенко та інших.

Концертний зал ім. ГлінкиКонцертний_зал_iм._Глiнки

Другим найстаршим мистецьким осередком в області є Запорізька обласна філармонія, яка була створена в 1939 році. Зараз концертний зал ім. М. І. Глінки – один із кращих концертних залів Європи. Щорічно у закладі проводиться понад 700 культурно-мистецьких заходів. Серед найбільш яскравих концертних програм академічного симфонічного оркестру філармонії під керівництвом народного артиста України В’ячеслава Реді – концерти під рубриками: «Класика та сучасність», «Маестро запрошує», «Хіти ХХ століття», «Золоті сторінки класики». Колектив має велику гастрольну практику (Франція, Південна Корея, Італія, Росія). Академічний симфонічний оркестр гідно представляє музичне мистецтво Запорізького краю на Міжнародних конкурсах та фестивалях.

Запорізький академічний обласний театр ляльок

Свою творчу біографію театр ляльок розпочав у 1939 році. За роки свого існування театр став справжнім центром естетичного виховання дітей міста і області. Нині у репертуарі лялькового театру налічується понад 50 вистав для юних глядачів, які представлені творами видатних класиків казкової майстерності. Зазначимо, що в обласному театрі ляльок можна не тільки подивитися вистави, а й побувати на екскурсіях в галереї, де живуть «артисти на пенсії». Тобто ляльки з вистав, які вже не грають. Працівниками театру обладнано 2 галереї, на стінах яких розмістили всіх ляльок, що використовувалися в постановках театру з 1994 року. І така виставка дуже подобається глядачам.

Запорізький театр молодіЗапорiз_кий_театр_молодi

Цей театр зараз має таку назву. А колись, під час заснування, він був «Запорізьким обласним театром юного глядача». Заснований заклад був у 1979 році – у році, проголошеному ЮНЕСКО «Роком дитини». З початку у цього закладу було дитяче спрямування – яскраві, видовищні, веселі та захопливі вистави для малечі створили театру репутацію доброго чарівника і мудрого друга. І водночас серйозним напрямом в роботі було створення спектаклів, що розкривали проблеми морального становлення, формування особистості, зростання духовного досвіду молодої людини. Тепер цей заклад став Театром молоді. За останні роки значно розширилося коло друзів театру. Завдяки прихильності і підтримці трупа має змогу створювати яскраві вистави, використовувати новітні технології засобів сценічної виразності. Вистави зараз представляють і для дітей, і для дорослих. Вони мають великий попит у запоріжців.

Сьогодні творчий колектив установи складається з професійних акторів, сценічні роботи яких багаторазово відзначалися призами та нагородами на різноманітних театральних фестивалях.

Театр модерну

Останніми роками з’являються і більш нові простори для театральної практики, одними з них є муніципальний Театр танцю та театр-лабораторія «VIE». Незважаючи на наявність популярних театральних установ з багаторічною історією та прекрасним репертуаром (про які ми розповіли вище), сучасніші осередки також мають неабиякий попит серед запоріжців, особливо серед молоді.

Муніципальний Театр танцю

Запорізький муніципальний театр танцю вдало поєднує хореографію, пластичне мистецтво та музику. Репертуарна політика театру різноманітна: казки-балети, хореографічні вистави, шоу-програми, театралізовані концерти. Загалом понад 20 різножанрових вистав. Театр є учасником та переможцем багатьох фестивалів і конкурсів, як національних, так і міжнародних. Одне з нещодавніх досягнень театру – отримання Гран-прі вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна» (2020) в номінації «Краща вистава для дітей».

Запорізький муніципальний театр танцю був створений за підтримки департаменту культури Запорізької міської ради та є комунальним закладом. Цільовою аудиторією є містяни, незалежно від віку і статі, чим і обумовлюється різножанровість репертуарної політики.

Запорізький муніципальний Театр-лабораторія «VIE»ви

Сьогодні «VIE» відомий як відносно молодий театр на острові Хортиця, але так було не завжди. У будівлю в серці козацької столиці театр переїхав лише в 1995 році.

Історія незалежного експериментального театру у Запоріжжі розпочалася у 1991 році, тоді він мав назву «Вільний простір гри». Вже у листопаді того ж року автори-експериментатори представили публіці прем’єру спектаклю «Четвертий стілець» за п’єсою Т. Гуерри. Відтак день прем’єри вважається днем народження театру-лабораторії «VIE». Хоча офіційно реєстрація закладу відбулася лише через 2 роки.

Театр «VIE» неодноразово брав участь у різноманітних фестивалях, і кожного разу його актори, режисери та вистави були відзначені різноманітними преміями, дипломами, грамотами та відзнаками.

Навіть у минулому пандемічному 2020 році робота творчого колективу театру не зупинялась, і актори продовжували репетирувати та радувати своїх прихильників новими роботами.

Театральні фестивалі нашого міста

Творчі трупи щороку відстоюють Запоріжжя на міжнародних, обласних та міських фестивалях та конкурсах. До речі, у нас також проводяться фестивалі, у яких залюбки беруть участь театральні групи з різних міст.

Всеукраїнський фестиваль театрів-лабораторій «VIEfest»

До участі в останньому заході приєдналися понад 30 театрів з різних куточків України. Програмою передбачено покази експериментальних вистав та перформансів, проведення майстер-класів від практиків сучасного українського театру.

Січеславна

Він проводиться з 1992 року, беруть участь лише професійні театри регіону. На щорічний конкурс виставляють прем’єрні вистави сезону, які дійсно визначають художній і професійний рівень колективу. Головна особливість фестивалю: театри грають у себе вдома, на своїх звичних сценах, а члени журі приїжджають до них.

Всеукраїнський фестиваль театрів ляльок «Лялькова веселка»

Фестиваль започатковано у 2008 році для популяризації сучасного мистецтва театру ляльок, створення простору для обміну досвідом акторів, режисерів, сценографів. Захід проводиться в Запоріжжі та сприяє розвитку театрального мистецтва.

Читайте також: У Запоріжжі відкриють унікальний парк динозаврів