Кожну молоду сім’ю при зростанні їхньої дитини хвилює одразу декілька питань: коли віддавати малюка в садок, чи віддавати взагалі, і як обрати кращий заклад

Деякі батьки надають перевагу приватним дошкільним закладам освіти, а інші – залишаються прибічниками комунальних дитячих садків. Після трагічного випадку в одному із запорізьких «домашніх» приватних садків батьки почали ще більше хвилюватися за безпеку своїх дітей. Постало питання: чи дійсно «приватний дитсадок» є синонімом «надійному». «Запорозька Січ» розбиралася в цьому.

Черги в офіційні садочки: у Запоріжжі проблема вирішена

З 2016 року у Запоріжжі реалізується масштабна міська програма створення додаткових місць у дошкільних навчальних закладах. На той час це була одна з найбільш актуальних проблем для міста. Черга до дитячих садків складала близько 1600 дітей. Саме тому за дорученням міського голови Володимира Буряка була розроблена міська програма скорочення черги до дошкільних навчальних закладів. І це принесло результат.SHER0486 дс 169

На сьогодні проблема черг практично вирішена. За рахунок чого це вдалося зробити? Запорука успіху – у комплексному підході до розв’язу­вання питання. У першу чергу, за розпорядженням Володимира Буряка проведено реконструкції низки дошкільних закладів, які були зачинені багато років. У 2017-2020 роках після реконструкції відновлено декілька закладів дошкільної освіти: №100 (Шевченківський р-н), №144 (Комунарський р-н), №186 (Вознесенівський р-н), №169 (Заводський район), частини дошкільного закладу №217 (Шевченківський район). Завершується реконструкція дошкільного закладу №220 (Дніпровський район).

Створено 4 дошкільних підрозділи у закладах загальної середньої освіти Заводського, Комунарського, Шевченківського районів. А щоб малечі було затишно перебувати у садочках, проведено термомодернізацію будівель закладів дошкільної освіти №№146, 126, 144, 186, 217, 169. Також виконано роботи з поточного ремонту харчоблоків у 25 закладах дошкільної освіти.o_1erblr42o3jc1bdacq8173b1bmta

Однак міська влада не планує на цьому зупинятися, адже досі існує проблема перенавантаження деяких дитячих садків. Зокрема у планах відкриття дошкільного навчального закладу №220 у Дніпровському районі. Зараз там продовжуються ремонтні роботи. Це дозволить знизити навантаження на дитячі садки Осипенківського мікрорайону.
З повним правом можна сказати, що місту вдалося досягти значних успіхів.

Комунальний VS приватний

Багатодітна мама Юлія Павлова водила свого сина в невеликий приватний садочок, який організувала родичка її подруги для своєї онуки та дітей близьких друзів. За словами Юлії, вона не була морально готова віддавати на цілий день свою дитину в садочок, тому й робила це лише двічі-тричі на тиждень.

Варіант із приватним дитячим садочком Юлія обрала через маленьку групу з дітьми, домашнє харчування та можливість приходити в заклад в ті дні, коли зручно батькам. Окрім того, син Юлії мав деякі особливості емоційного розвитку, тож індивідуальний підхід вихователів йому змогли забезпечити у приватному дитсадку.

– Ми ходили туди рік. В мене жодних нарікань на цей заклад немає, тим паче в нас хороші стосунки із засновниками цього дитсадочка, – поділилася Юлія.dytiachij-sadok

Але водночас жінка не вважає, що приватні заклади кращі, ніж комунальні. Бо ж наразі вона віддає перевагу саме другим. Юлія аргументує це тим, що там є сертифікована програма, певні стандарти якості, перевіряється харчування та люди, які працюють з дітьми, чого не відбувається в «домашніх» дитсадочках.

Запоріжанка Тетяна також у свій час для доньки обрала комунальний дитсадок. Коли постав вибір між ним та приватним, то з комерційних міркувань молода мама обрала перший. Адже приватний дитсадок «за 50 тис. на рік» був не по кишені. Своїм вибором родина була задоволена, бо заклад подобався і батькам, і дитині.

«Єдиним мінусом було те, що вихователі в групи змінювалися «як рукавички». Але то пусте, головне, що дитині подобалось там. До карантинних часів у дитсадок приїздили лялькові театри з виставами та інші «розважалки», – зізнається Тетяна.

Нелегальні дитсадочки – поширена практика

На початку літа минулого року країну сколихнула звістка про трагічну загибель дитини в нелегальному приватному дитсадку в Запоріжжі. 51-річна жінка облаштувала дошкільний заклад у власній квартирі. Не маючи жодних дозвільних документів на подібну діяльність, вона розміщувала оголошення про надання послуг «професійної няні» на інтернет-порталі безкоштовних оголошень.

Батьки віддали свою доньку на, так званий, пробний день у цей «садочок», але за годину після того, як лишили дівчинку на няню, отримали телефонний дзвінок зі словами «Ваша дитина не дихає».

Вихователька повідомила батькам, що малеча захлинулася під час блювання. Але, як з’ясу­валося з відеозапису камери спостереження, яка була встановлена у квартирі, жінка прив’язу­вала до обличчя бідолашної дитини подушку, щоб припинити істерику малечі. Сама вихователька стверджує, що не намагалася спеціально вбити дитину й не душила її. У висновку експертів також йдеться, що смерть дитини була результатом нещасного випадку. Поліція затримала жінку 4 червня й досі тримає під вартою. 27 січня мав бути суд, але розгляд справи перенесли на 9 лютого.

Під час карантину комунальні садки посилили контроль

Майже рік через пандемію коронавірусу дошкільні навчальні заклади працюють в особливому режимі з дотриманням усіх протиепідемічних вимог.
Згідно з наказами Кабінету Міністрів і Головного державного санітарного лікаря України, у всіх комунальних дитсадках Запоріжжя створені спеціальні умови. Зокрема встановлено такі правила:

  • адаптивний графік прийому дітей, їх вихід на прогулянки і повернення до приміщень з метою недопущення об’єднання/змішування груп;
  • батьки на території садочків знаходяться тільки в респіраторах або в захисних масках, якими повинні бути прикриті ніс і рот;
  • у садочках зроблені позначки для дотримання батьками дітей соціальної дистанції;
  • на входах у будівлі створено місця для проведення температурного скринінгу дітей і обробки рук спиртовмісними антисептиками;
  • з метою недопущення одночасного перетину шляхів розроблена схема руху помічників вихователів при отриманні їжі з харчоблоку;
  • допуск до роботи персоналу закладів здійснюється тільки після проведення перевірки температури безконтактним термометром і за наявності засобів індивідуального захисту. Засоби індивідуального захисту змінюються персоналом кожні 4 години;
  • 4 рази на день медичним працівником проводиться термометрія дітей безконтактним термометром;
  • вся робота з дітьми організована з дотриманням соціальної дистанції;
  • миття іграшок та обробка поверхонь проводиться із застосуванням дезинфікуючого засобу, систематично в приміщеннях проводиться провітрювання.

Важливо, що дітям під час роз’яснювальних бесід розповідають, для чого створені новації, показують тематичні мультики про захист від інфекцій. Малята знають, чому дорослі носять маски та для чого потрібно мити руки. Тому й самі охоче виконують карантині правила.

Експертка з питань безпеки дітей, авторка проєкту з безпеки #iKiD Олена Лізвінська каже, що таких «квартир-садочків», де сталася трагедія, в країні багато.

– Адже, щоб отримати ліцензію, потрібно виконати певні умови: пожежна безпека, санітарні норми, організація навчального процесу. Тому багато підприємців відкривають ліцензію на «денний догляд за дітьми» або на платні освітні послуги з серії розвивалок. Зазвичай це заклади, в назві яких записано «навчальний центр», «центр розвитку» тощо. Тоді ліцензія на дошкільну освіту не обов’язкова.Олена_Лiзвiнс_ка

Приватних дитсадків дуже багато і в європейських країнах, але там на порядок вище рівень відповідальності та підхід до отримання дозволу на таку діяльність. Усе складніше й відповідальніше.

В Україні ж багато нелегальних дитсадків, яких «не бачить» держава, але про них знають батьки, що по сарафанному радіо розповідають одне одному, куди записати дитину. Такі садки й далі будуть популярними, бо коштують вони від 200 грн на день, і це дешевше, ніж няня. Нині вартість послуг няні стартує від 80-90 грн на годину, а якщо дітей двоє, то сума в 1,5 рази більша. Якщо ж це професійна няня, оплата ще вища, – пояснює Олена Лізвінська.

Як обрати

Не можна однозначно сказати, який тип дитячих садочків кращий. Адже все залежить від якості викладання та вихователів. В будь-якому закладі дошкільної освіти є свої «плюси» й «мінуси». Спробуємо проаналізувати їх.sad-02

Комунальний дитячий садочок: слабкі сторони

  • Багато дітей – у групах буває по 20-30 дітей.
  • Велика ймовірність перехворіти на всі «дитячі» хвороби.
  • Харчування може бути не до смаку дітям, які не люблять деякі продукти.

Сильні сторони комунального садка:

  • Низька щомісячна плата за відвідування, а саме оплачується тільки харчування дитини. Додатковими невеликими витратами можуть бути гуртки, які проводяться на території дитячих садків: англійська мова, малювання, танці і т.д., але відвідування їх здійснюється виключно за бажанням і згодою батьків.
  • Комунальні дитячі садочки працюють найчастіше з 8 ранку і до 19 вечора, дозволяючи батькам встигати приводити дитину в групу і йти на роботу.
  • Природне середовище, де дитина буде зустрічатися з дітьми із різних соціальних груп.

Приватний дитячий садок: слабкі сторони

  • Дорожнеча. Перебування дитини в приватному дитячому садочку цілий день обійдеться батькам мінімум у 5-7 тис. грн.
  • Офіційних приватних садків не так багато, як комунальних, і їхня віддаленість від місця проживання може стати мінусом, коли щоранку доведеться возити дитину в інший район міста.
  • Відсутність належного оформлення дитячого закладу, із дотриманням всіх норм і законів, та відповідальності власників закладу за дитину. На жаль, зустрічаються недобросовісні засновники дитячих садків, де кухня не відповідає санітарним нормам, відсутній пожежний вихід, а про заняття творчістю й мова не йде.
  • Маленька прилегла територія. Відсутність власних ігрових майданчиків. Діти гуляють просто у дворі багатоповерхівки, що не завжди безпечно.

110535831_3716043361755548_8161162576948485625_o

Сильні сторони приватного садка:

  • Невеликі групи в середньому по 10-15 дітей.
  • Індивідуальне харчування, дієтичні, вегетаріанські та безлактозні дієти – за замовленням батьків.
  • Заняття і гуртки – можуть бути, а може й ні.

Є ще така категорія дитячих садків, які працюють як дитячий клуб або центр. Їм ліцензія на роботу не обов’язкова. Різниця між дитячими центрами чи клубами та комунальними садочками тільки в тому, що по закінченню закладу випускникам не видаються, так звані, «дипломи. Особливістю дитячого центру також є те, що в групі перебувають діти різних років – і 3-річні, і 6-річні разом.

Тож який заклад обирати: комунальний чи приватний – залишається на розсуд батьків. В кожному дитячому садку ситуація індивідуальна, тож і робити вибір потрібно помірковано та враховуючи всі «плюси» й «мінуси». Але у місті, де системно оновлюють дошкільні заклади та відкривають нові, є непогана мотивація відві­дувати саме комунальний сад, який допоможе добре підготувати дитину до школи.

До речі, Запоріжжя – серед лідерів у країні зі створення додаткових місць у дитячих садках. Зокрема у 2020 році область, за інформацією Міністерства освіти та науки, опинилася за цим показником на 3 місці, пропустивши вперед лише Київ та Київську область. Круто, чи не так?

Читайте також: Що буде з тарифами на опалення та гарячу воду в Запоріжжі