В Україні продовжується компанія з призову громадян на строкову військову службу до лав Збройних Сил України. Це почесний обов’язок чесного чоловіка – захищати свою Батьківщину, свій дім, свою родину. За цей час вiдбиратимуть з-помiж українських чоловiкiв тих, хто придатний до служби в армiї. Тепер це значно ширший перелiк осiб. I служитимуть вони довше, нiж ранiше. Перша черга призову вже стартує i триватиме в червні. А друга вiдбуватиметься восени, у жовтнi-листопадi.

Усi строковики вiдтепер переходять на повне державне забезпечення. За кошти держави матимуть i форму, i взуття, i шкарпетки, засоби гiгiєни, оплачуватимуть їм i лiкування, проживання та харчування. Крiм того, солдати отримуватимуть зарплату в розмiрi 357 гривень щомісяця. Згiдно з попереднiми нормами, якi поки що не змiненi, строковику надають одну форму та одну пару взуття на пiвроку.

Термiн перебування на строковiй службi збiльшився. Для тих, у кого немає вищої освiти, – до пiвтора року на противагу колишнiм 12 мiсяцям. А тi, хто має диплом про повну вищу освiту, служитимуть один рiк. Йдеться про диплом i магiстра, i спецiалiста.

На строкову службу призивають осiб вiд 20 до 27 рокiв. Тодi як ранiше, нагадаю, призовний вік складав з 18 до 25 рокiв. Тобто 18- та 19-рiчних викликатимуть, щоб надати право на вiдстрочення. Iншими словами – викликати будуть, але на службу вiдправляти – нi.

Змiнився пiдхiд і щодо визначення придатностi призовникiв до військової служби за станом здоров’я. Ранiше на вiйськову службу брали тих, хто взагалi не мав нiяких хвороб, лише здорових хлопцiв. Тепер непридатними до служби можуть бути тiльки тi, хто має ускладнену хронiчну недугу, що пiдтверджують медичнi висновки за весь перiод перебiгу хвороби, а також iнвалiди. Тобто, якась одноразова довiдка для вiйськової комiсiї уже не пiдiйде.

За Указом президента в зону АТО вiдправляти строковикiв не будуть. Використовується екстериторіальний принцип комплектування військових частин. За статтею 335 Кримінального кодексу України ухилення від призову на строкову військову службу карається обмеженням волі на строк до трьох років.

Згідно з пунктами 12 і 17 статті 101 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовцям-строковикам за весь період проходження військової служби надається відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби”.

Згідно з Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу” за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, місце навчання у навчальному закладі незалежно від підпорядкування та форми власності та незалежно від форми навчання.

Г.Яременко,

військовий комісар Центрального об?єднаного районного військового комісаріату м. Запоріжжя