Весна – пора пробудження природи, довгоочікуваних прогулянок та влаштування пікніків

Проте слід пам’ятати, що комфортний відпочинок – це не лише близькі люди поруч і вдало вибране місце, а й відповідні заходи безпеки. Вони захистять від кліщів, гадюк. «Запорозька Січ» підібрала кілька порад, про які важливо пам’ятати, готуючись до відпочинку.

Обережно – кліщі!

Весна – це період «розквіту», так званих, трансмісивних захворювань (інфекційні та паразитарні хвороби, збудники яких передаються членистоногими). Саме тому під час відпочинку на природі біля лісових масивів, річок, озер та ставків необхідно пам’ятати про небезпечних переносників інфекційних хвороб, насамперед кліщів. Навесні розпочинається сезон їхньої активності. Зазвичай, він триває до листопада та має протягом року 2 виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні.

Кліщі можуть «напасти» на людину чи тварину у будь-який час дня і ночі та у будь-яку погоду. Вони не літають і не живуть на деревах. Іксодові переносники хвороби живуть в ґрунті і нападають виключно з трави. Кліщі можуть повзти лише вгору, а не знайшовши місця для прикріплення – знову падають на землю.173435639_803783177233303_5562881070654856448_n

Небезпечний не стільки сам кліщ, скільки ті хвороби, які він може переносити і передавати при укусі. Це кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма та інші. При цих захворюваннях уражається центральна і периферична нервові системи, серце й суглоби. А за відсутності лікування ці захворювання можуть призвести до неврологічних і інших ускладнень.

Захиститись від кліщів допоможе відповідний одяг з довгими рукавами та довгі штани з високим взуттям, які щільно прилягають до тіла. Також зазначимо, що на світлому однотонному одязі краще помітно комаху. Використовуйте для захисту спеціальні засоби, найчастіше це аерозолі, які відлякують кліщів – нанесіть їх перед прогулянкою на одяг, проте попередньо не забудьте уважно вивчити інструкцію з використання. Зверніть увагу на тривалість дії засобу і запам’ятайте, що натуральних засобів для відлякування кліщів не існує. Для захисту від них рекомендують використовувати спеціальні репеленти, термін дії яких становить до 25 годин.

Під час прогулянки кожні 30 хвилин та ще 2 години по її завершенню необхідно проводити само- і взаємоогляди, ретельно обстежте ділянки тіла, що вкриті волоссям. Особливо уважно огляньте дітей та тварин, аби вчасно помітити та зняти кліща.

Що робити при виявленні кліща на тілі?

Для безпечного та правильного видалення кліща необхідно звернутися в медичний заклад до хірурга або травматолога. Лікар допоможе видалити комаху цілком, тому що це важливо для подальшого вивчення кліща санітарно-епідеміологічною службою з метою виключення його інфікованості. Якщо ж такої можливості немає, то видалення слід провести самостійно, дотримуючись наступних правил:

  1. Не знімайте кліща голими руками.
  2. Видалити комаху можна, зачепивши її головку петлею міцної нитки. Шляхом послідовних, плавних потягувань нитки то вправо, то вліво досягають повного звільнення хоботка кліща зі шкіри.
  3. Кліща можна витягнути також за допомогою пінцета з широкими кінцями, акуратно видаляючи круговими рухами (викручуючи) його за ходом годинникової стрілки (не витягаючи!). При цьому шипи хоботка згорнуться до осі повороту, і головка комахи не відірветься.
  4. Після видалення кліща місце «присмоктування» слід протерти 3%-м розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його необхідно видалити стерильною голкою.
  5. Наприкінці треба ретельно вимити руки з милом, а самого кліща краще спалити.
  6. Категорично не слід розчавлювати переносника, що присмоктався, щоб не занести в ранку захворювання, яке може знаходитися його організмі.
  7. Всім особам, що зазнали атаки комахи, рекомендовано протягом 30 днів ретельно оглядати шкірні покрови, аби своєчасно помітити набряк, почервоніння тощо.
  8. Не слід намагатися позбутися кусючої комахи за допомогою вазеліну, підігрівати її за допомогою сірників, намащувати подразними засобами.

Якщо у вас все ж з’явилося почервоніння на шкірі, імовірно пов’язане з укусом, слід звернутися до лікаря і чітко виконати його рекомендації. Своєчасна діагностика і лікування дозволяють запобігти прогресуванню захворювання і розвитку його ускладнень

Щороку близько 20 тис. людей звертається з укусами кліщів до закладів охорони здоров’я.

Бережіться змій

Перевіряйте місце для пікніка, щоб вберегтись від укусів змій. Пошарудіть палицею довкола обраного місця. Це злякає гадюк, і вони відповзуть. Якщо побачили змію – не робіть різких рухів, адже змії зазвичай не помічають нерухомі об’єкти, не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки. Створіть шум палицею – цього достатньо.10a633e3de9805386fbf9fab0c95cac7

Проте якщо змія все ж вкусила, то якнайшвидше зверніться до лікаря. Коли транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:

  • зберігайте спокій і стежте, щоб постраждалий менше рухався;
  • звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо;
  • дайте постраждалому воду – при укусі змії важливо багато пити;
  • якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків проти алергії.

При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення. Якщо є така можливість, прикладіть до рани щось холодне, обгорнуте у тканину. В жодному разі не обробляйте рану додатково, не припікайте її, не накладайте джгут. Також не можна висмоктувати отруту, бо так ви збільшуєте ймовірність зараження.

Читайте також: