Фахівці надали поради вчителям та батькам, як визначити психологічну травму у дитини. Про це Освітній центр Верховної Ради повідомляє у Телеграмі.
Відновлення навчального процесу спрямовано не лише на засвоєння інформації, але й на моральну підтримку учнів. Тому поради, як визначити психологічну травму у дитини, будуть корисними як для вчителів, так і для батьків.
«Травматичні обставини є дуже сильним досвідом, який відображається на світовідчутті дітей і підлітків. Посттравматичні відчуття (запаморочення, здригання, болі в шлунку тощо) у майбутньому можуть вилитися в значні труднощі в повсякденному житті. І тому треба знати прояви посттравматичних реакцій, аби допомогти дітям із ними впорюватися», – ідеться у повідомленні.
Як зазначають психологи, для посттравматичних реакцій характерні нав’язливі думки, які проявляються у постійних спогадах про те, що сталося, і зацикленості на образах пережитого — як уві сні, так і наяву. Це прояви уникнення – у спробах не згадувати і не думати про травматичні обставини, в униканні всього, що б нагадувало про неприємний досвід. Також це прояви фізичного збудження – у раптовому здригуванні, підвищеній збудливості, дратівливості та спалахах гніву, неспокійному сні і проблемах з концентрацією уваги. Дитина наче перебуває напоготові в очікуванні нової травми.
Крім того, для посттравматичних реакцій характерні супутні прояви психічної травми, – горювання, яке виражається в печалі, озлобленості, вині або жалю, намаганні повернути втрачене майно або побачити втрачену людину. Депресія, яка виявляє себе в пригніченому або дратівливому настрої, втраті апетиту, відчутті непотрібності або провини, безнадійності. Фізичні прояви травматичного досвіду, які містять в собі головні та шлункові болі, раптове серцебиття, важкості в грудях, кишкових розладах.
До того ж, в Україні працює телеграм-канал для психологічної підтримки дітей, на якому надають поради і легкі вправи, які можна виконувати під час перебування у сховищі або вдома. Підписатися на канал можна за посиланням.