Традиція Великодніх писанок ще йде з дохристиянських часів. Розмальоване яєчко було тим амулетом, за допомогою якого особа хотіла привернути до себе (чи до когось) добрі сили і відвернути злі. Саме тому на писанках зображали змістовні древні символи і магічні знаки. Але сьогодні все більшої популярності набуває по-справжньому українська писанка, прикрашена Петриківським розписом. Про те, як створити найкрасивішу писанку та які символи несе в собі Петриківський розпис, «ЗС» дізналася у запорізької майстрині Олени Снегірьової.     

– У традиційному писанкарстві кожен елемент має своє значення і несе певний символізм. Чи зберігся символізм в писанці, розписаній «петриківкою»?

– Ми розписуємо писанки усіма тими елементами, які застосовуються в традиційному Петриківському розпису, тому думаю, що якийсь символізм залишився. Хоча зараз якось більше роблять ставку на оригінальність та яскравість малюнка.

– Мені здається, що в писанці, розписаній Петриківським розписом, краще відкривається український характер.

– Я більше скажу, характер людини, яка її розписує! Це дуже помітно з робіт моїх студентів! Зараз якраз проходить виставка наших робіт до Великодня в бібліотеці ім. Горького, на шостому поверсі у відділі мистецтв. До речі, і моя писанка там теж є!

– Чи можна розписувати «петриківкою» яйця, і які фарби треба використовувати? Чи все-таки краще користуватися дерев’яними заготівками?

– Можна все! Вибір матеріалу залежить від того, хочете ви зберегти писанку або подарувати, обмінюватися розписаними красунями. Є, звичайно, деякі труднощі в розписі яйця. Але в цілому це цілком реально.

Що стосується фарб, то це може бути і гуаш з клеєм, і акрил. Якщо розписуються писанки, які потім плануєте з’їсти, то краще гуаш, звичайно.

– Які візерунки Петриківського розпису найбільш характерні для розпису писанок? Що вони означають?

– У Петриківці здебільшого застосовують квіткові мотиви. Ну ось, наприклад: калина – це символ України, жар-птиця – символ щастя і добробуту. А бутони, які ще не розпустилися, символізують циклічність життя. Бутон виростає в повноцінну квітку, яка дає своє продовження, а потім відмирає, щоб дати дорогу молодим паросткам.

– Що можна зобразити на Петриківській писанці, щоб відразу було зрозуміло, що це – запорізька писанка?

– Мені тут нещодавно казали, що жовтий і коричневий – це кольори Запоріжжя. Не замислювалася над цим питанням, якщо чесно. Можна підписати, якщо сильно хочеться, що це саме із Запоріжжя. А взагалі, якщо подивитися на розпис різних регіонів, то відразу видно різницю. У мотивах, у виконанні, навіть у палітрі кольорів, яка використовується.

– Чи набагато складніше працювати в петриківському стилі на об’ємній фігурі, ніж просто на папері?

– Звичайно, це вимагає набагато більших зусиль, зосередженості й уважності. Не кажучи вже про акуратність.

– З чого потрібно почати розпис писанки? Які технічні особливості розпису писанки «петриківкою»?

– Всі секрети я, звичайно, не розповім. А ось внутрішній стан, думки, з якими ви підходите до цієї справи, повинні бути чистими. Як і в будь-якій справі, по суті. Всі ми це знаємо, але не всі і не завжди виконуємо. А це важливо! Так що побільше думайте про хороше!

– Скільки часу йде на розпис однієї писанки?

– Це дуже індивідуально. І від багатьох чинників залежить: розмір, складність малюнка, індивідуальні особливості як виробу, так і людини, яка розписує. Якщо говорити про моїх студентів, то за два заняття у кожного було по розписаному яйцю, а у когось – навіть два.

– Які оригінальні композиції з писанок ви можете запропонувати? Деякі зберігають їх просто в тарілочці, інші підвішують кудись, який ви можете запропонувати арт-об’єкт з писанками для наших читачів так, щоб вони могли його зробити самі і він не займав дуже багато місця?

– Це ж творчість. Тут немає однієї «пігулки на всі випадки». Набагато цікавіше придумати щось своє, індивідуальне, не схоже ні на що інше, не штампи. Запевняю, що кожна людина здатна на якісь, абсолютно неймовірні і приголомшливі речі! Навіщо йому заважати і заганяти в рамки?

– Існує думка, якщо писанка збереглася в цілості до наступного року, то все у людини в житті буде добре. Які способи зберігання писанок ви запропонуєте?

– Як ось мені сказали після майстер-класу: «В морозилку покладемо». Щось у цьому є!

Марина БОТНАРЕВА