Ми вже писали про бійку, яка зчинилася між водієм 76 маршруту та інвалідом АТО. Тож для врегулювання конфлікту Управлінням з питань транспортного забезпечення та зв’язку Запорізької міської ради була організована спільна зустріч перевізників з учасниками АТО та іншими пільговиками, в ході якої виникла жвава дискусія.
Так, пільгові пасажири вимагали виконання їх прав і шанобливого ставлення до них під час перевезення. Перевізники в свою чергу скаржились, що це не легкий бізнес і доводиться прикладати багато зусиль, щоб у ньому вижити. Стосовно пільгових перевезень, аби зняти питання на сьогоднішній день, вони запропонували підняти ціну проїзду до 5 гривень. Але для цього, як ви знаєте, перевізники повинні надати представникам влади економічне обґрунтування. Що ж до незадовільного технічного стану їх автівок, пояснили, що на іномарки запчастини дорогі, а купити новий «Спринтер» – це коштує близько 60 тисяч доларів. Звідки, мовляв, такі гроші? На що АТОшники резонно зазначили: «Що ж ви тоді приїхали сюди на «Мерседесах» за 100 тисяч доларів?». Крити таке зауваження перевізникам було нічим, і вони запропонували їм вирішити проблему пільгових перевезень, зібравшись «вузьким колом».
Піднімалось і питання наявності в маршрутках двох відеорегістраторів, один з яких був би направлений в салон, щоб фіксувати всі порушення при пасажироперевезенні. Перевізники відповіли, що багато в кого вони є, але всі китайського виробництва і постійно ламаються. Час запису у них теж обмежений.
У дискусії знову були підтверджені старі проблеми, тож начальник управління з питань транспортного забезпечення та зв’язку міської ради Олександр Власюк дав підлеглим доручення проконтролювати їх усунення.
– Управління з питань транспортного забезпечення та зв’язку проконтролює, щоб в салонах автобусів були вивішені інформаційні таблички із зазначенням пільгових категорій, які підлягають перевезенню безкоштовно, телефону «гарячої» лінії. Також буде проведена перевірка наявності відеореєстраторів у транспорті, – заявив Олександр Власюк. – Планується створення робочої групи, або ж до складу існуючої увійдуть представники учасників АТО, бойових дій, щоб безпосередньо брати участь у перевірках і реагувати на всі конфліктні ситуації в сфері перевезень пільговиків.
Міська влада буде продовжувати наводити порядок в роботі громадського транспорту в Запоріжжі, в тому числі і з перевезенням пасажирів пільгових категорій. Ситуація з роботою маршруток сьогодні не влаштовує ні міську владу, ні самих запорожців. Про це повідомив під час засідання виконавчого комітету Запорізької міської ради міський голова Володимир Буряк.
Він зазначив, що запорожці все більше скаржаться на якість перевезень. Перевізники – висувають претензії органам центральної влади, яка перекладає свої зобов’язання щодо забезпечення безкоштовного проїзду пільговиків на бізнес.
Сьогодні частка пільговиків в загальному пасажиропотоку становить 25%. Щодня громадським транспортом мають право безкоштовно користуватись більш ніж 150 тисяч чоловік. Якщо це перекласти на гроші, то в рік виходить від 150-200 мільйонів гривень. Але ж на це в міському бюджеті не можуть закласти і половини. До речі, під час дискусії з перевізниками, одна літня жіночка, яку з її слів водій виштовхнув з маршрутки, сама запропонувала слушну пропозицію – надавати пенсіонерам два проїзних талони на день, за інші перевезення хай платять уже зі своєї кишені, а то, мовляв, мотаються містом цілий день.
Тож повернімось до цифр. Основне навантаження в перевезенні пасажирів пільгових категорій бере на себе місто в особі комунального підприємства «Запоріжелектротранс». 83% пільговиків перевозить саме муніципальний транспорт. І лише 17% – приватний бізнес. При цьому претензій в питаннях проїзду пільговиків в комунальному транспорті немає, хоча «Запоріжелектротранс» також не отримує 100% компенсації за перевезення цієї категорії пасажирів. Проблеми і скандали виникають тільки з приватними перевізниками.
– Проблема дійсно існує. Це підтвердили й останні події. Раніше була створена комісія, яка контролює дотримання перевізниками умов договорів, в тому числі і по безкоштовному проїзду пільговиків. Наступного тижня до її складу будуть включені представники громадськості, серед них будуть і учасники АТО. З порушниками ми будемо розривати договірні відносини. Сьогодні таке рішення прийнято за маршрутом №72, за неодноразові порушення умов договору, – зазначив Володимир Буряк.