Цього року курортники все частіше зустрічаються з новими мешканцями Азовського моря – величезними медузами виду корнерот

Спеціалісти кажуть, що ця фауна нетипова для Азовського моря, домівка таких медуз – акваторія Чорного моря. Тож поява корнеротів в Азові свідчить про суттєві зміни клімату. Останні тижні особливо багато медуз спостерігається на узбережжі в Бердянську та Кирилівці. На жаль, дехто вже постраждав від зустрічі з цією істотою. Від контакту з медузою одразу з’являються великі червоні плями на тілі, вони сверблять, у алергіків буває висип та навіть підвищується температура тіла.

Ось що розповіла нам Наталія Нємченко, донька якої постраждала від медузи.

– 28 та 29 червня в Бердянську на косі було просто нашестя медуз. Вони такі великі, з фіолетовими та синіми обідками. Щоб зайти у море, треба було буквально розштовхувати їх руками. Діти спочатку бавилися та раділи, але, коли донька Аня пливла до берегу, і її вжалила за ногу медуза, то було вже не до жартів. Дуже швидко місце опіку почервоніло та набрякло, пекло так, що дитина плакала. На пляжі на косі немає жодного медичного пункту, тож довелося питати Гугл. Прочитали, що в жодному разі не можна мити прісною водою, тож я поливала їй ногу морською водою та серветкою знімала верхній шар опіку, бо там могли залишитися волоски з отрутою. Так робила 3-5 хвилин. Потім поливали опік… Швепсом. Прочитали, що підкислена вода знімає набряк та полегшує біль. А у Швепсі є лимонний сік. І дійсно, у дитини біль швидко вгамувався, – розповіла Наталія.

медузы в море

 

Медики попереджають, що опіки, яких завдають медузи, можуть бути небезпечними.

Місце опіку, дійсно, в першу чергу необхідно промити, – підтверджує інструктор з санітарної просвіти КУ «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» ЗОР Олена Петренко.

– Спочатку добре огляньте себе: якщо залишилися фрагменти щупалець, треба постаратися змити їх морською водою – в жодному разі не торкатися до них голими руками. Не застосовуйте прісну воду, інакше залишки щупалець знову випустять токсини, що викличе повторний, більш глибокий опік. Можна значно зменшити біль від опіку медузи, якщо до ураженої ділянки прикласти холод. Зменшити свербіж допоможуть антигістамінні (протиалергічні) препарати, – розповіла вона.

За словами спеціаліста, постраждалому доцільно пити воду у великій кількості – вона буде поступово виводити токсини і послабляти їхню дію.

Що категорично забороняється робити при укусі медузи?

  • Не слід терти шкіру, навіть якщо свербіж здається нестерпним.
  • Змащувати пошкоджену поверхню кремами, маслами або лосьйонами в перші години після травми.
  • Зрошувати запалене місце йодом, зеленкою та іншими спиртовмісними засобами.

І порада батькам: не треба подавати поганий приклад дітям. Не пропонуйте їм помацати медузу, навіть якщо вона вже загинула або просто її прибило до берега – трапляється, що і в такому стані щупальця її ще здатні вжалити. Поясніть, що, незважаючи на незвичайний зовнішній вигляд, медуза – небезпечний морський хижак, зустріч з яким може стати дуже неприємною.

Читайте також: Як запоріжцям вберегтися від палючого сонця