Розповідаємо про те, як не пошкодити шкіру ультрафіолетом
Спонтанний експеримент
Інтернетом гуляє фото 69-річного водія-далекобійника, який 25 років за кермом своєї вантажівки їздить по одному маршруту. Одна половина його обличчя постійно знаходиться під впливом сонця, а друга – в тіні.
Лівий бік обличчя чоловіка покритий масивними зморшками. Медичний огляд показав, що у пацієнта гіперкератоз із численними відкритими чорними вуграми, місцями почалася дегенеративна зміна еластичності тканини.
Ультрафіолетові промені, проходячи крізь скло, проникали в епідерміс і верхні шари шкіри, що призвело до таких змін. Можна сказати, водієві ще пощастило – гіршим варіантом міг стати рак шкіри.
За останніми даними, УФ-промені здатні проникати в генетичний апарат клітин шкіри, пошкоджувати його і активізувати вільні радикали, які призводять до старіння шкіри.
Сонце любить обережних
Треба пам’ятати, що надлишок сонця призводить до ослаблення імунної системи, оскільки всі її сили спрямовані на захист організму від небезпечних променів. Щоб ударна доза ультрафіолету не завдала шкоди організму, слід з 12:00 до 16:00 провести в тіні і прохолоді. А також на пляжі починати перебування на сонці з 15-20 хвилин, поступово збільшуючи його до години. Найбезпечнішим часом доби для засмаги є ранок і вечір.
Сама по собі засмага не шкідлива, проте вона, як правило, проходить через стадію сонячного опіку, який є небезпечним! На сьогодні доведено зв‘язок між ним і онкологічними захворюваннями. Сонячні опіки, отримані в дитинстві, підвищують ризик розвитку меланоми – однієї з найбільш страшних злоякісних пухлин. Крім того, засмага має властивість акумулюватися – усі сонячні опіки залишаються у ДНК клітин.
Тривалий і активний вплив ультрафіолетових променів може призвести до виникнення фотодерматиту, який ще називають «алергією на сонце». Проявляється він у вигляді пухирів, почервоніння, свербіння і лущення шкіри після засмаги. Злоякісні утворення на шкірі – найнебезпечніший наслідок непомірного перебування на сонці. Меланома є надзвичайно злоякісною формою раку. Якщо своєчасно не почати лікування, вона швидко метастазує у лімфатичні вузли і внутрішні органи.
Чим захиститися від ультрафіолету
Сонцезахисні засоби виробляють на основі 2 типів інгредієнтів: це або поглинаючі органічні фільтри, або екрани – неорганічні тверді частинки, що відбивають УФ-промені (як правило, це або діоксид титану, оксид цинку або їхня комбінація). Фільтри проникають у шкіру і трансформують сонячну енергію у теплову. На відміну від фільтрів, екрани залишаються на поверхні шкіри.
Деякі фільтри, наприклад, оксибензон і ретинолупальмітат, вважаються небезпечними і онкогенними, тому їх слід уникати.
SPF (sun protection factor) – основний маркер, на який необхідно звертати увагу при виборі засобу захисту від УФ-променів.
Термін SPF показує, скільки УФ-випромінювання ви можете отримати без ризику опіків із цим сонцезахисним засобом. Індекс SPF характеризує не час, а збільшення стійкості шкіри до опіків. Для прикладу, SPF 50 означає, що ви можете витримати порцію ультрафіолету у 50 разів більшу, ніж без нього. Відзначимо, що дерматологи рекомендують оновлювати захист кожні 2 години, а також наносити новий шар засобу після контакту з водою або піском.
Сонячна користь
І все ж таки, не треба повністю уникати сонця. Користь сонця для людини доведена наукою.
Наприкінці ХІХ сторіччя британські лікарі довели, що контакт із сонячним промінням є надважливим для розвитку кісток та нормального росту дитини. А у 1903 році Нобелівську премію з медицини присуджено Нільсу Фінсену, який винайшов метод лікування виразок шкіри ультрафіолетовим випромінюванням.
Вчені кажуть, що кожна людина має потребу у щоденному 15-хвилинному перебуванні на сонці, щоб у шкірі утворилася достатня кількість вітаміну D, необхідного для нормалізації фосфорно-кальцієвого обміну.
При сонячному світлі активно виробляється гормон щастя серотонін, відповідальний за гарний настрій. Сонце допомагає боротися із депресією.
Під дією ультрафіолетових променів значно підвищується стійкість нашого організму до інфекційних і вірусних захворювань.
Сонячна засмага підвищує стійкість до багатьох шкідливих речовин, включаючи свинець, ртуть, кадмій, бензол, сірковуглець.
Ультрафіолетові промені успішно використовуються при лікуванні різних шкірних захворювань, таких як екзема, псоріаз, вугрі, акне. І допомагають швидкому загоєнню ран і післяопераційних рубців.
Сонячна засмага збільшує сексуальний потяг чоловіків, бо вітамін D підвищує в організмі рівень тестостерону.
Мінлива мода на засмагу
Слід пригадати, що десь до другої чверті ХХ сторіччя засмага вважалася ознакою селянства, а біленька шкіра була розкішшю, яку могли собі дозволити лише забезпечені жінки.
Моду на засмагу завела Коко Шанель. У 1923 році вона відпочивала у круїзі Середземним морем, де добряче засмагла. На той час модним миттєво ставало все, що робила ця жінка, тож засмага теж увійшла у тренд. Тоді змінився і світ. Тепер робочий клас проводив дні у закритих приміщеннях і не мав змоги отримати засмагу. Лише багаті та не обтяжені працею жінки могли собі дозволити проводити години на пляжі, аби зробити шкіру шоколадною. Мода на засмагу тривала до 2009 року, поки британські лікарі не звітували, що рівень захворювання на меланому в Британії за останні 30 років зріс більше ніж вчетверо, і це найпоширеніший вид раку серед людей у віці 15-34 років, а спричиняє його надмірне перебування на сонці. З того часу мода на засмагу почала зникати.
Лікар–косметолог Ольга Борисова радить влітку обов’язково захищати обличчя від сонця.
– Щоб шкіра не страждала, в спекотні дні треба неодмінно наносити перед виходом на вулицю крем, жири якого захищатимуть її від сухості та сонячних променів. Креми, що містять такі речовини, як хінін, салол, танін, метилурацил, алое, будуть посилювати ефект. А якщо крім цього ще і припудрити шкіру, сонцезахисний ефект буде ще сильнішим. Таким чином, можна сказати, макіяж є активним фотозахисним засобом! Також на відпочинку не варто забувати про сонцезахисні окуляри, капелюхи, парасольки та спеціальні креми і лосьйони, які не тільки живлять шкіру, але і захищають її від ультрафіолетового опромінення.
Читайте також: Як змінювалася мода на жіночі купальники