Послуга “муніципальна няня” має попит серед запоріжців

Вже 3-й рік в Україні діє соціальна програма «муніципальна няня», завдяки якій держава відшкодовує батькам частину зарплати няні. Які родини мають право скористатися цим додатковим бонусом, і як це зробити, «Запорозькій Січі» розповіла заступниця начальника управління соціального захисту населення Запорізької міської ради Галина Остапенко. Галина_Остапенко

– Галино Вікторівно, які є умови для отримання цього виду соціальної підтримки?

– Право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають батьки (опікуни) дітей віком до 3 років.

Важливою умовою для отримання є те, що батьки (опікуни) мають бути зайнятими особами, тобто працювати. Винятком є батьки (опікуни), які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю або дитиною, хворою на тяжкі хвороби; у яких одночасно народилося троє і більше дітей; коли один або обидва з батьків (опікунів) не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.

Таким батькам компенсація призначається незалежно від того, працюють вони чи ні.

– Чи призначається допомога, коли батьки перебувають у декретній відпустці?

– Ні, компенсація не призначається батькам (опікунам), які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Також не призначається компенсація батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу та прийомним батькам у випадку, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

– Яку суму компенсує держава за програмою «муніципальна няня»?

– Розмір компенсації у 2021 році складає 1921 грн на кожну дитину та 3842 грн на дитину з інвалідністю або хвору дитину, якій не встановлено інвалідність.

– Які вимоги до няні, яка захоче стати «муніципальною нянею»?

– Муніципальна няня повинна бути офіційно зареєстрованим приватним підприємцем. Якщо вона є фізичною особою – підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), то може здійснювати догляд одночасно не більше як за 3 дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім’ї.

Муніципальна няня, яка є юридичною особою (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), може забезпечувати здійснення догляду одночасно не більше як за 10 дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею.

– Як діяти батькам, які найняли для своєї дитини няню і хочуть отримати від держави компенсацію на її зарплату?

– Треба просто надати заяву про призначення компенсації до свого районного управління соціального захисту населення Запорізької міської ради. Зробити це можна поштою або особисто (в умовах карантину через скриньку для документів), або через сайт Мінсоцполітики (Е-послуги), або через Єдиний портал державних послуг «Дія».

В обов’язки отримувача компенсації входить повідомляти управління соціального захисту населення про оплату послуг муніципальної няні, розірвання договору з нею, продовження строку його дії або про інші обставини, що можуть вплинути на надання нянею послуги «муніципальна няня».

– Галино Вікторівно, наскільки затребувана послуга «муніципальна няня» у мешканців Запоріжжя?

– Можна сказати, що вона має попит. Наведу такі цифри: до жовтня 2020 року отримувачів компенсації послуги «муніципальна няня» було 3119, після внесення деяких змін в порядок призначення їх стало 1444.

Послуга «муніципальна няня» вигідна не лише батькам, а і няні, бо вона працюватиме офіційно, матиме право на субсидії, і їй нараховуватиметься трудовий стаж.

Читайте також: У Запоріжжі авто збило дитину