Ханука – це веселе єврейське свято, – запевняли нас представники Запорізької іудейської релігійної громади. Бо в ці дні всі радіють, співають пісні та водять хороводи. Це дійсно так – переконалися ми особисто, відвідавши 17 грудня святкування Хануки на площі Фестивальній. В цей день запалювали шосту свічку на Менорі (свічнику). Сотні містян та гостей Запоріжжя зібралися на головній площі, не зважаючи на те, що йшов дощ.
Протягом восьми днів запалюють по одній свічці
Ханука саме! Так вітають один одного представники єврейського народу під час святкування. Бо саме вісім днів відзначають Хануку – свято великого дива. І в кожен із цих днів на мінорі запалюють по одній свічці. Цього року ханукальні дні тривали з 12 по 19 грудня включно.
Слово «Ханука» в перекладі означає «освячення», «оновлення». Два тисячоліття і одне століття назад, в 3622 році від Створення світу євреї розгромили військо грецького царя Антіоха, вигнали ворога за межі країни, тріумфально повернулися в Єрусалим і негайно взялися відновлювати спаплюжений язичниками храм Бейс-Гамікдаш.
Замість викраденої золотої тимчасово встановили просту залізну Менору. Підготувавши храм до освячення, євреї з`ясували, що всі глечики із спеціальним оливковою олією для святої Менори розкрили та осквернили. Вдалося знайти лише один глечик не зіпсованої ворогами олії, якої могло вистачити лише на добу горіння семисвічника. А взяти іншу олію було ніде.
Менору було запалено. І сталося диво. Вона продовжувала горіти вісім днів поспіль, поки приготували нову олію. З тих пір євреї щороку прославляють диво, що сталося в Бейс-Гамікдаш. Вісім вечорів поспіль вони підпалюють світильник у дверях або в вікнах своїх будинків. Запалювання ханукальної свічки – найважливіший із заповітів свята.
Ханукальні світильники запалюють після заходу сонця. Цим світлом неможна користуватися для читання, роботи або освітлення будинку. Тому запалюють окрему свічку, яка не входить в рахунок, – шамеш (служка). Її встановлюють на тому ж світильнику, але не в одному ряду з іншими свічками, а вище. Шамеш дає необхідний для освітлення вогонь, їм також запалюють інші свічки.
Пісні, танці, фейерверк
Головний раввін Запоріжжя Нохум Ерентрой подякував всім, хто, не дивлячись на погану погоду, прийшов на святкування.
— Знаєте, дощ — це добрий знак, благословіння Всевишнього, – відзначив він. – Ханука в перекладі з івриту означає – освітлення. Це символ перемоги світла над пітьмою. Сьогодні ми запалимо шосту свічу. По всій Україні запалюються менори. Ми робимо це для того, щоб освітити свій будинок, вулицю і своїх близьких «світлом».
До речі, на Фестивальній вже третій рік поспіль встановлюють центральну менору. Про Хануку запорожцям нагадують 4 світильники, встановлені в декількох місцях нашого обласного центру – зокрема, біля «Ашана», адміністрації Дніпровського району, на Набережній.
З нагоди Хануки до Запоріжжя приїхала група хасидів із Франції. Це посланці, які роз’їжджаються по всьому світу підтримати свято – пояснили нам представники іудейської громади.
Після запалення свічок та молитви перейшли до насиченої святкової програми. Лунали музика та пісні, були запальні танці, веселі хороводи. Також проводили конкурси. Гостей пригощали пончиками та чаєм. Завершилося святкування гарним салютом.