Запорізький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розширює свої можливості. У центрі з’являється новий спектр послуг, освоюються новітні технології.
У четвер з виїзною нарадою в центрі побував заступник міського голови Анатолій Пустоваров. Він ознайомився з роботою центру та планами на майбутнє.
Для початку заступнику міського голови показали три нові кімнати, які нещодавно створили у центрі. Там з’явилися тренажери, кімната психолога з пісочною анімацією та іграшками для дітей. А також нова кухня з сучасною технікою і кілька нових комп’ютерів з інтернетом. Розвивається центр за допомогою міської влади та соціальних партнерів. Наприклад, нові тренажери були придбані за кошти німецького товариства GIZ.
– Центр займається дуже важливим завданням для будь-якої громади. Це підтримка сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, підлітків, у яких не все добре із законом, людей з особистими проблемами. За останні два роки його вдалося привести практично до європейського рівня. Тут створена необхідна інфраструктура. Працює соціально-спортивний зал, сімейний клуб, зони для дітей, жінок і багато іншого. Ніхто з членів громади не повинен залишатися один на один із проблемами і поганими думками. У центр соцслужб за адресою: вулиця Рекордна, 34а, – можуть звертатися всі бажаючі за інформацією, консультацією, допомогою психолога, – підкреслив Анатолій Пустоваров.
Цей центр функціонує з 2004 року. За словами директора міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмили Токаревої, сьогодні отримати допомогу кваліфікованих фахівців у Центрі має можливість кожен, незалежно від віку. Фахівці центру працюють в різних напрямках та охоплюють практично всі категорії населення, які потребують особливої уваги та підтримки. Це сім’ї, що не справляються з життєвими труднощами. Наприклад, молоді родини, одинокі матері, діти, які мають проблеми з законом, демобілізовані учасники АТО, особи, які звільнилися з місць позбавлення волі, прийомні сім’ї, діти-сироти та інші. До кожного з цих категорій застосовується індивідуальний підхід.
Також городяни можуть звертатися за допомогою анонімно. Саме для цього на базі Центру працює міський «Телефон довіри «15-84». В середньому в місяць на гарячу лінію звертаються близько 3,5 тисяч людей. Центр надає і адресну допомогу. Соціальні працівники працюють з сім’ями і дітьми на дому. В 2016 році Запорізький «Телефон Довіри» був визнаний одним з найкращих в Україні.
– Спочатку основним завданням роботи центру було створення соціальних умов для гармонійного і всебічного розвитку дітей та молоді. Проводилася пропаганда здорового способу життя, профілактика негативних явищ серед підростаючого покоління, – розповіла Людмила Токарева. – З урахуванням вимог часу спектр послуг значно розширився, змінилися напрямки і завдання роботи центру. На сьогодні в кожному районі міста функціонує підрозділ Центру. Працюють 44 фахівця, серед них соціальні працівники, психологи, юрисконсульт.
Серед пріоритетних напрямків роботи Центру є виявлення проблемних сімей на ранньому рівні, особливо з дітьми для їх збереження. Надають допомогу учасникам АТО, і членам їх сімей. За весь час у центрі обстежили 1849 сімей демобілізованих учасників АТО. Проводять роботу з дітьми та підлітками. У Центрі Відвідування на обліку знаходилось 80 неповнолітніх правопорушників. Проведено 64 групових заходи, в яких прийняли участь 69 підлітків. Індивідуальною роботою охоплено 79 неповнолітніх. Під соціальним супроводом перебувало 23 родини даної категорії.
В майбутньому у центрі планують надавати онлайн консультації через соціальні мережі, програму Skype. Анаталой Пустоваров запитав у працівників, наскільки буде зручно працювати через соціальні мережі. Адже потрібно вміти коротко і по суті все викласти у повідомленні. Працівники запевнили, що багато людей соромляться, вони не можуть сидячи у психолога в кабінеті розказати про свою проблему. А через, наприклад, месенджер у фейсбуці їм буде набагато легше у повідомлені розкритися психологу. Також фахівці намагаються підвищити ефективність роботи Сімейного клубу для учасників АТО і членів їх сімей шляхом розвитку груп взаємопідтримки. В планах створити мобільні бригади з попередження домашнього насильства та допомоги постраждалим від насильства при сприянні МБФ «Українська фундація громадського здоров’я». За підтримки німецького товариства GIZ також планується облаштувати сенсорну кімнату на базі відділу соціальної роботи Комунарського району.
Вже після наради ми помітили, що з одного із кабінетів вийшла сім’я з маленькими дітьми у візочках. І проблема у батьків постала в тому: як по високих сходинах занести у центр і винести коляску? Їм довелося підіймати візочок в якому дитина і на руках спускати його по сходинах. Це дуже не зручно і не безпечно. Тому центру не вистачає хоча б якогось пандусу або заїзду. Тим більш, якщо центр надає допомогу абсолютно усім, то сюди можуть прийти люди з особливими потребами. І для них зайти в середину майже не можливо.