Запорізькі парки – улюблене місце відпочинку містян. Адже що може бути краще для здоров’я, ніж свіже повітря і прогулянки у тіні дерев? Діти бавляться на гойдалках, бігають, катаються на велосипедах. Дорослі релаксують після важкого дня. Але зруйнувати приємний відпочинок може напад алергії через цвітіння карантинних рослин. Тому в запорізьких парках комунальники посилено знищують амброзію.
Парк Перемоги, парк Металургів, парк та площа Енергетиків, а також ландшафтний парк Вознесенівський «Райдуга» обслуговує КП «Титан». Як розповіла директор підприємства Лариса Іщенко, застосовують одразу три методи: обробляють карантинні рослини спеціальними хімічними препаратами, косять спецтехнікою і перекопують грунт, щоб висадити трави, що пригнічують амброзію.
До речі, покіс трав тут проводять значно частіше, ніж на інших вулицях Запоріжжя – кожні 10 днів. Як розповіла співробітниця КП «Титан» Віра Шеремет, у парках, починаючи з 1 червня, роботи зі знищення амброзії механічним методом проводилися вже увосьме за літо. А взагалі за сезон тут має пройти 10 покосів.
– На території парків карантинна рослина росте нерівномірно: там, де бігають діти, її зростання сповільнюється, тому що трава витоптується. А ось біля клумб доводиться обробляти ділянки частіше, – поділилася Віра Шеремет. – Ми використовуємо найрізноманітніші пристосування: газонокосарки, міні-трактори «Вікінг», тримери, коси і сапи. Поодинокі рослини вириваємо вручну або обприскуємо хімікатами. До речі, препарати, якими знищують амброзію, для людей абсолютно безпечні, так що після обробки на території парку можна сміливо гуляти.
До речі, за словами Лариси Іщенко, для хімічної обробки рослин застосовують грунтополіпшуючий препарат «STOP амброзія». У поточному році придбано 150 л препарату на суму 8,250 тис. грн.
– Станом на 10 серпня у парку Перемоги вже використано 50 л препарату, ще 50 л планується використати у цьому парку до кінця серпня. Також до кінця серпня планується 50 літрами «STOP амброзія» обробити ландшафтний парк Вознесенівський, – зазначила директор КП «Титан».
Для застосування хімічного методу боротьби з карантинними рослинами робітники підприємства використовують індивідуальні переносні розпилювачі на 8 – 10 л.
Почали застосовувати в запорізьких парках і прогресивний фітоценотичний метод. Для цього підприємством придбано 40 кг травосуміші. З них 20 кг травосуміші було висаджено в парку Перемоги та 20 кг у ландшафтному парку Вознесенівський «Райдуга».
Як розповіла директор КП «Титан» Лариса Іщенко, щоб не допустити зростання амброзії, на місці клумб висаджують конюшину – ця чудо-трава відмінно справляється з карантинною рослиною.
– Як виявилося, конюшина дуже добре пригнічує амброзію, тому після культивації грунту ми засіюємо ділянки її насінням, яке сходить вже через пару тижнів, – зазначила Лариса Іщенко. – Парк Перемоги отримав статус «парку без амброзії», тому намагаємося йому відповідати. Ми посилено боремося з карантинною рослиною і в інших парках міста, щоб запоріжцям було комфортно відпочивати тут.
За словами Лариси Іщенко, наступного року в КП «Титан» може з’явитися ще одне пристосування для боротьби з карантинними рослинами – машина для гідропосівів. У цьому році одна одиниця такої спецтехніки вже працює в Запоріжжі. Вона дозволяє засівати великі території гнитючими амброзію травами за новими технологіями. Це значно ефективніше засівання газонів вручну.
– Три роки роботи міської програми дають свої результати: амброзії в місті стає все менше. Однак, оскільки насіння підступної рослини може прорости навіть через 40 років, боротьба з нею повинна бути системною і постійною, – підкреслила директор КП «Титан».
«Дубовий гай» залучив до боротьби з амброзією безхатченків
Вперше у Запоріжжі для ліквідації амброзії відбулася взаємодія КП ЦПКіВ «Дубовий гай» з громадськими ініціативами «Запорожье без амброзии» й Асоціації бездомних Запоріжжя та Запорізької області.
Карантинну траву власноруч виривали запорізькі безхатченки. Працювали в законному полі з оплатою податків до міського бюджету – за укладеним договором з комунальниками. Так, за три тижні дві бригади звільнили від амброзії понад 14 гектарів парку «Дубовий гай».
За один оброблений гектар бригада отримувала тисячу гривень. Зарплатня кожного за шестигодинний робочий день склала від ста до ста вісімдесяти гривень в залежності від годин праці, ефективності та якості, обсягів обробленої площі. Економiя бюджетних коштiв склала 700 000 грн.
До робіт також долучилися реабілітанти християнського реабцентру «Пристань Надежды» (колишні бездомні, нарко- та алкозалежні, ув’язнені), переселенці Донбасу, малозабезпечені запоріжці. Бригадир бригад – Олена Гула, голова правління ГО «Січова допомога».
Запоріжець Гліб про акцію дізнався з радіоефіру, вирішив приєднатися, аби підзаробити.
– Розповідали, що набирають людей, і можна підзаробити. Так сталося, що в мене загубилися документи, тому зараз мені потрібні гроші для їхнього відновлення, тож я прийшов сюди та почав працювати. Буду погоджуватись і на іншу роботу, яку запропонують. Я за натурою такий, мені важко ходити з протягнутою рукою та просити милостині, легше заробити. Тому такі акції підтримую, – сказав він.
Як розповів директор КП «Дубовий гай» Олег Комаренко, раніше в парку амброзію знищували механічним та хімічним шляхом, але такі методи не давали бажаного результату.
– Хімічний метод дуже вартісний – на один гектар потрібно витратити 500 літрів, а 1 літр коштує 55 грн. Коли привели цих людей, ми дали їм обсяг роботи, вони з корінням цю амброзію виривали, втім, аби амброзію повністю ліквідувати, слід одну територію обробити 2-3 рази, бо вона там все одно виростає. На сьогодні вони пройшли там 14 гектарів один раз, – розповів Олег Комаренко.
Є гарна пропозиція від філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області долучити до суспільно-корисних робіт ліквідації амброзії аліментщиків (89 чол.), але вона на сьогодні потребує проробки спеціалістів, сприяння громади, підтримки місцевої влади.