Працівники Приазовського парку б’ють на сполох: водний канал, який з’єднує лиман з відкритим морем, наразі повністю пересох. Минулого року через аналогічну проблему на шляху до моря загинуло більше 60 тисяч осіб пеленгасу. Збитки, завдані державі, тоді рахувались десятками мільйонів. Цього ж року, вважають працівники парку, кількість загиблої риби може бути значно вищою. Зараз, зізнаються працівники національного парку, промоїна знаходиться у такому ж стані, який передував минулорічному масовому мору риби.Артеменко Артем

– Аби привести це місце до ладу та розчистити промоїну, необхідна техніка, якої в нас немає, – каже начальник Атманайського відділу Приазовського національного природного парку Артем Артеменко. – Цього року було проведено кілька тендерів, але усе буквально повисло у повітрі.

Приазовський парк, хоч і має статус національного, фінансування з держбюджету на розчищення промоїни не отримує. Запобігати екологічним катастрофам допомагають кошти з обласного бюджету. Втім, попри те, що цьогоріч на розчищення промоїни було виділено більше 4 млн гривень, роботи на одному з етапів раптово заблокували. А тим часом нещодавні погодні умови вже довели, що масовий мор риби можливий у будь-яку мить.

– Кілька тижнів тому піднявся сильний північно-східний вітер. Почала прибувати вода до гирла лиману. Риба відчула свіжу воду та почала великими партіями виходити до моря. Потім вітер різко змінився, вода пішла, а риба, яка вийшла з лиману, залишилась на мілині.

І поки питання щодо проведення нового тендеру відкрите, активісти самотужки встановили споруди, які забезпечують доступ кисню до водойми і не дозволяють рибі вийти з лиману на мілину.Дохлая рыбина

Ми терміново вжили заходів зі спасіння мальків та більш крупного пеленгасу, який залишився у гирлі Молочного лиману. Була створена комісія, до якої увійшли співробітники національного парку та представники місцевого самоврядування. І своїми силами ми звели дамбу, яка не дає рибі виходити з лиману на мілину. Проте, після кожної зливи саморобну дамбу доводиться відновлювати, – каже Артем.

Зараз же вихід до моря повністю заблоковано. Аби уникнути чергової екологічної катастрофи, розпочинати роботи з розчищення треба негайно. Вони триватимуть кілька тижнів. Взимку лиман замерзає. Тому якщо усе залишити, як є, тисячі рибин пеленгасу загинуть через переохолодження, а державі знову будуть нанесені мільйонні збитки, – впевнений Артем Артеменко.