Запорізькі тепловики отримують лише 10% від зібраних платежів за тепло та гарячу воду. Цих грошей вистачає лише на виплату 30-40% фонду заробітної плати колективу «Міських теплових мереж». Решта коштів транзитом відправляється в «Нафтогаз». Про це повідомив 25 травня голова Запоріжжя Володимир Буряк, відкриваючи сесійне засідання.

Така ситуація склалася через те, що з 18 червня 2014 року діє постанова Кабінету Міністрів України №217, яка регулює розподіл коштів, зібраних від населення підприємствами теплокомуненерго. Фактично, спираючись на цю постанову, монополіст – НАК «Нафтогаз» – буквально у ручному режимі регулює кількість грошей, які надходять на рахунки тепловиків, у тому числі – й концерну «Міські теплові мережі».

Враховуючи ріст тарифу, з 1 липня 2016 року, згідно з прогнозами спеціалістів Концерну МТМ, тепловики будуть отримувати всього-на-всього 5-6% від усіх платежів споживачів. Цих грошей вистачить лише на виплату 20-30% фонду заробітної плати…

«Що це значить для тепловиків і для мешканців нашого міста? Працюючи згідно вимог згаданої постанови Кабміну №217, «Міські теплові мережі» сьогодні є практично банкрутом. Грошей на ремонт і реконструкцію мереж, на проведення робіт з підготовки до опалювального сезону підприємство фактично не має. А про фінансування його інвестиційної програми – в тому числі такої важливої складової як встановлення теплових лічильників – вже навіть і мови нема! Крім того, росте кредиторська заборгованість тепломереж перед постачальниками води, електроенергії, підприємствами промислового майданчику… На сьогодні – і ви вдумайтесь і ці цифри – кредиторська заборгованість Концерну  «Міські теплові мережі» перед постачальниками ресурсів становить 76 млн грн», – підкреслив мер Запоріжжя.

Ускладнюється ситуація й тим, що заборгованість Концерну перед НАК «Нафтогазом» за отримане паливо становить 540 млн грн.

«Іншими словами – що це значить? А це може значити лише одне: реальну загрозу зриву прийдешнього опалювального сезону. І у такій ситуації запоріжці будуть задавати питання не «Нафтогазу», не Кабміну, не Нацкомісії з регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг – вони будуть задавати питанням нам з вами: владі на місцях. Бо саме ми відповідальні за майбутній опалювальний сезон і за наявність тепла в домівках мешканців нашого міста», – заявив Володимир Буряк.

До речі, останні роки «Міські теплові мережі» залишались «на плаву» і зуміли зберегти колектив та забезпечити проведення опалювального сезону 2015-2016 років виключно завдяки фінансовій підтримці із бюджету міста. Тільки у 2015-2016 роках Концерн отримав від міста 40,5 млн грн фінансової підтримки.

Але із збільшенням тарифу на газ практично у 2 рази вже з липня 2016 року ситуація різко погіршиться. А це означає, що дії монополіста НАК «Нафтогаз» напряму будуть відображатись на стані бюджету Запоріжжя – і на кишенях кожного мешканця нашого міста.

Цієї п’ятниці в Києві відбудеться засідання Асоціації міст України, під час якого будуть обговорюватись, в тому числі, й питання щодо тарифів. Тому Володимир Буряк ініціював винесення на розгляд Асоціації пропозиції про призупинення на літній період дії цієї кабальної постанови Кабінету Міністрів – постанови №217, яка поставила тепломережі у рабську залежність від монополіста.

«Надалі я маю намір наполягати на тому, щоби діяв справедливий механізм розподілу зібраних від споживачів коштів в межах діючої тарифної складової. Переконаний, що це дозволить Концерну «Міські теплові мережі» акумулювати кошти на підготовку до опалювального сезону, стимулюватиме тепловиків активніше працювати з боржниками та зменшить залежність підприємства від міського бюджету», – сказав мер Запоріжжя.

Також Володимир Буряк повідомив, що вже домовився з мерами інших міст, щоб вже спільно поставити це питання на рівні центральної влади.