Синоптики передбачають, що взимку буде холодно
Тепло при цьому може істотно подорожчати. Не дивно, що люди масово купують обігрівачі, дбають про утеплення житла, переходять на автономне електричне опалення, щоб відмовитися від централізованого. Якихось особливих новинок «як обігрітися» цього року, здається, не винайшли. Але є старі перевірені часом методи – про них і згадаємо.
Тепло витікає у вікно
Вікна та двері – перше, куди виходить тепло.
Якщо у вас вікна виходять на сонячний бік, удень відкривайте штори, щоб «задарма» прогріти приміщення, а вночі, навпаки, не забувайте їх закривати.
Через будь-які щілини на підвіконні втрачається дорогоцінне тепло. Проте їх можна позбутися за 15 хвилин. У магазинах нині безліч різних монтажних пінок і спеціальних гелів. Є «доісторичний», але дієвий і лише трохи осучаснений метод – замість вати купуємо спеціальні поролонові утеплювачі на клейовій основі.
Можна також придбати у будівельному супермаркеті прозору термоплівку для утеплення вікон. Вона досить дешева, й в Інтернеті є докладні інструкції, як її правильно приліпити. Єдине, для цієї операції знадобляться мінімум двоє людей, озброєних терпінням.
Представники торговельних мереж зазначають, що нині в Україні небувалий від початків Незалежності попит на системи автономного опалення та на матеріали для утеплення помешкань.
Також можна використовувати пакувальну плівку (з такими бульбашками-антистрес, які багато з нас люблять чавити пальцями). Потрібно просто намочити скло та рівномірно притиснути до нього заздалегідь підігнаний за розміром шматок цього «хатнього щастя». З вікна до весни ви нічого не побачите, зате тепловтрати, якщо вірити «самодєлкіним», зменшаться аж на 20%.
Наступний пункт – про металопластикові вікна. Хто ще не знає – з настанням холодів їх можна відрегулювати таким чином, щоб ущільнювач пропускав якомога менше холодного повітря. Бо у пластикових вікон є зимовий та літній режими. Напередодні зими притискний пристрій на вікнах потрібно збільшити, а з настанням тепла – зменшити. Постійно тримати напругу в конструкції не варто, щоб не скоротити термін експлуатації утеплювача, який так втрачатиме свої тепло- і звукозахисні властивості.
Як стверджують фахівці, зробити це можна самостійно, знадобиться лише набір інструментів: пасатижі, ключ-шестигранник 4 мм, плоска і хрестова викрутка, комплект «ключів-зірочок» для регулювання притвору та маслянка для кріплення. На ютубі є багато роликів про те, що та в якій послідовності з цими інструментами варто робити, аби вдома на кілька градусів стало тепліше.
Удосконалюємо двері
Нерідко між підлогою та навіть якісними міжкімнатними дверима є щілини. Майстри, коли встановлюють двері, розмірковують таким чином: краще так, аніж взагалі не закриватимуться або будуть скреготіти по підлозі. Але протяг, який узимку гуляє по ногах – річ неприємна. Що робити? Можна установити спеціальні щітки для дверей, які кріпляться на нижню частину дверного полотна за допомогою саморізів або, скориставшись двосторонньою клейкою стрічкою, прикріпити накладні утеплювачі. Естетика, може, дещо постраждає, зате – дієво, дешево та швидко.
Тепер – вхідні двері. Перевірте дверну коробку. Дуже часто через перекіс стін або чогось на кшталт цього тут виникають щілини. Позбутися їх легше, аніж здається – треба прокласти по периметру між дверима та дверною коробкою спеціальний гумовий ущільнювач.
Такий ущільнювач у вигляді стрічки, згорнутої у рулон, коштує копійки, продається усюди та має з одного боку клейку основу, що значно спрощує монтаж.
Та перш ніж замовляти цю дивну річ в інтернеті чи вирушати за нею до будмаркету, заміряйте ширину фальців – це місце прилягання дверного полотна до коробки. Очевидно, що ширина утеплювача має бути аналогічною або трохи меншою.
«Дзеркало» для радіатора
Його можна або купити, або зробити самому зі звичайної алюмінієвої фольги та листа картону й розмістити за радіаторами опалення. Так ви забезпечите повернення частини тепла всередину приміщення та будете більше опалювати своє помешкання і менше – вулицю. Перевірте – буквально за годину температура в кімнатах підніметься на 2-3 градуси.
В моді керамічні інфрачервоні обігрівачі
Керамічні та металеві інфрачервоні обігрівачі з’явилися на ринку України вже 7-8 років тому. З кожним роком їхня популярність лише зростає. Вони справді економніші та безпечніші для здоров’я, ніж ті ж масляні обігрівачі, які все-таки сушать повітря.
Для прикладу, масляному обігрівачу знадобиться 2 кВт електроенергії на годину, щоб обігріти кімнату в 15 квадратів, а керамічний обігрівач відповідної потужності 2 кВт може зігріти 40 квадратів за той же період. Якщо прилад обладнаний терморегулятором – і того менше часу знадобиться для обігріву.
У використанні керамічний та металевий інфрачервоний обігрівач дуже простий – це прямокутник товщиною кілька сантиметрів, і якщо встановлювати його на стінку, знадобляться лише 2 отвори та 2 дюбелі. Зовні ці обігрівачі виглядають досить естетично, а тепер навіть можна замовити окрему послугу і нанести на їхню поверхню будь-яке зображення – хоч власну фотографію.
Можна докупити для нього ніжки та використовувати як звичайний напільний переносний обігрівач за умови, що у вас немає маленьких дітей або собаки, які можуть його перекинути та розбити.
Найдешевший керамічний інфрачервоний обігрівач зараз коштує приблизно 1 тис. грн. Його достатньо для опалення маленького приміщення у 6 квадратів – кухні або садової хатинки. Той прилад, який призначений для обігріву 15-метрового приміщення, коштує близько 2 тис.
Якщо на заскленому балконі немає підігріву підлоги, можна постелити невеличкий інфрачервоний килимок. Взагалі-то це звичайний шматок ковроліну, до якого знизу кріпиться інфрачервона плівка. Але в деяких випадках – дуже корисна річ, такий килимок може нагріватися до 30 градусів і, скажімо, якщо у вас не дуже маленькі діти, його можна постелити біля їхнього ліжка. Але через те, що тут присутня все ж таки електрика, використовувати його треба з обережністю.
Як зігрітися однією свічкою
Каліфорнійський винахідник Дойлі Досс (Doyle Doss) і його компанія DOSS Products запатентували систему Kandle Heeter, тобто – «Свічний обігрівач».
Цей дивний на вигляд свічник, може виявитися незамінним при відключенні електрики. Висота його складає близько 23 см, а ширина – близько 18 см.
Глиняний нагрівач на свічці підійде тим, хто полюбляє романтичні сутінки зі свічками. До речі, зробити його власними руками – елементарно просто.
Має це «диво» вигляд перевернутого горщика над свічкою. У цьому горщику (а він у «минулому житті» горщиком для квітів і був) і прихована основна родзинка системи. Головний «секрет» винаходу – пастка для тепла з 3 чи більше горщиків різного діаметру, вкладених один в один і сполучених довгим металевим болтом, на який нанизаний цілий оберемок шайб і гайок.
Звичайна свічка, згораючи в приміщенні, тепла виділяє, як здається, зовсім небагато. А справа тут в тому, що гарячий її «вихлоп» просто йде вгору й швидко випаровується з вентиляцією.
Тим часом запас енергії у свічці не такий вже й малий. Ба більше, з гарячим потоком продуктів згоряння йде більша частина її енергетичного вмісту, і лише менша – переходить у світло.
Лабіринтовий ковпак над полум’ям збирає енергію і дбайливо накопичує її, нагріваючись досить сильно (особливо розжарюється центральний стрижень). А потім це тепло поволі передається повітрю всією поверхнею керамічного радіатора.
Горщики також допомагають заманювати в пастку сажу від полум’я, що сприятливо позначається на чистоті стелі.
Зрозуміло, що такий свічник не може скласти конкуренції у потужності побутовим електричним конвекторам і масляним радіаторам на 0,5-2 кіловати. До тих пір, поки в розетці є струм.
Єдина важлива умова: свічний обігрівач не можна залишати без нагляду. Усе-таки, відкрите полум’я.
Свічковий обігрівач складається з декількох керамічних горщиків різного діаметру. Вони збираються в матрьошку та одягаються на металеву вісь, на яку кріпляться гайки і шайби. Завдяки такій споруді полум’я свічки розпалює стрижень і металеві гайки, потім нагрівається кераміка, і тепло поширюється на приміщення.
Читайте також: У Запоріжжі 117 будинкiв не можуть отримати опалення