21 грудня відбудеться остання у цьому році  12 сесія Запорізької міської ради. Традиційно груднева сесія бюджетна. Саме з прийняттям бюджету закладаються основні напрями, якими буде рухатися місто протягом наступного року. Від того, наскільки якісно, узгоджено та прогнозовано буде складено кошторис наступного року, багато в чому залежатиме соціальний спокій запорізької громади. Про те, як проходив бюджетний процес, чого чекати бюджетникам та куди рухатиметься Запоріжжя у наступному, 2017 році, ведемо розмову з депутатом міськради, головою постійної депутатської комісії з питань соціально-економічного розвитку бюджету та фінансів Русланом Божком.

– Руслане Анатолійовичу, ми добре пам’ятаємо, що минулорічний бюджет міста приймався, як-то кажуть, «з коліс». Тому при його прийнятті в сесійній залі у багатьох депутатів виникали питання. Чи вдалося цього року уникнути «штурмівщини» та організувати бюджетний процес на рівні, який задовольнив би всіх учасників?

– Як відомо, згідно з бюджетним кодексом процес формування бюджетів усіх рівнів розпочинається у вересні. Минулий рік не показовий у цьому сенсі, адже пам’ятаємо, що  восени 2015 року проходили вибори місцевої влади, а уряд Яценюка «поклав» бюджетний фоліант із численними змінами в податковій базі, як кажуть у таких випадках, під парламентську ялинку. Цього року картина з розробкою бюджету Запоріжжя на 2017 рік кардинальним чином відрізняється. Ми стартували одразу після літніх канікул у вересні.

Ми – я маю на увазі бюджетну комісію, яку я очолюю, та відповідні департаменти виконавчої влади.  Систематично комісія відпрацьовувала питання фінансування у наступному році за напрямами життєдіяльності міста. Тому вважаю досягненням не тільки бюджетної комісії, а й усієї виконавчої влади, що проект бюджету, який складається з понад 2 тисяч статей, був заздалегідь, до бюджетної сесії, «вивішений» на сайті міської влади. Таким чином, запорізька громада не тільки отримала можливість ознайомитися з головними параметрами бюджету міста на 2017 рік, а й відрефлексувати на нього. Пам’ятаєте, перед відкриттям 11-ї сесії міськради біля входу до будівлі відбувся мітинг. Мітингарі, підтримані окремими депутатами, вимагали збільшення фінансування в наступному році капітальних ремонтів будинків, де створено ОСББ. Скажу відверто, мені сподобалася ця акція протесту, хоча по суті вона була спрямована на проект бюджету – 2017, який пройшов через комісію. Головне, що все було цивілізовано. Депутати дали змогу представнику мітингарів звернутися із відповідною заявою до сесії. Це демократія прямої дії, зворотній зв’язок, який потрібен владі, аби зрозуміти, чи у правильному напрямі рухається вона задля задоволення потреб громади. А щодо конкретних вимог мітингарів зазначу таке. Дійсно, у проекті бюджету на наступний рік була запланована цифра на 20 мільйонів менша, ніж є в поточному році. Зменшити фінансування спонукала ситуація, що склалася зі створенням ОСББ у Запоріжжі. Нагадаю, що цього року в місті було створено понад 500 ОСББ. Очевидно, що наступного року такого буму не буде. Тому було прийнято рішення про зменшення сум на капітальні ремонти за рахунок бюджету. Закон не зобов’язує місто витрачати бюджетні кошти на капітальні ремонти будинків ОСББ. Але я впевнений, що і виконком, і депутатський корпус буде ще неодноразово повертатися до питань фінансування за цією статтею бюджету міста протягом наступного року. Скоріш за все, буде корегування цієї статті в бік збільшення. Проект бюджету не є догмою і абсолютом. Це, скоріше, фіксація стратегії.

Повертаючись до ходу бюджетного процесу цього року, додам, що нам вдалося  ґрунтовно опрацювати кожну цифру, врахувати бачення всіх учасників бюджетного процесу. А це і фракції політичних партій, з яких складається міська рада, окремі депутати, виконавча влада, директори комунальних підприємств.

– Назвіть головні моменти бюджету наступного року.

– Якщо вести мову про принципи формування бюджету цього року, то можна виокремити такі його особливості. Цьогорічний бюджет порівняно з минулорічним є більш соціально орієнтованим.  І це, перш за все, завдяки двократному зростанню мінімальної заробітної плати. Питома вага соціальної сфери, куди входять освіта, медицина, соціальний захист, буде збільшена із 70% до 80%. Якщо узагальнити всі «цифри», то наступного року 85% бюджету міста буде «обслуговувати» так звану бюджетну сферу.

Спланована заздалегідь робота над бюджетом міста дозволила виробити пріоритетні напрями. Саме за принципом пріоритетності й формувався проект бюджету на наступний рік. Так, першим і головним пріоритетом є захищені статті. Це в першу чергу зарплати, фінансування та підтримка всіх бюджетних установ міста. Другий пріоритет – соціальний захист населення. Третій – ЖКГ та благоустрій. Окрема увага приділена майбутньому – бюджет розвитку. А це великі інфраструктурні проекти, що є обличчям міста. Це і другий термінал аеропорту, і проект «Безпечне місто». За допомогою нього місто зможе не тільки суттєво підняти рівень боротьби з криміналітетом, а й суттєво покращити інвестиційно-туристичну привабливість Запоріжжя. Адже питання безпеки для іноземних інвесторів та туристів є головним при прийнятті рішень про інвестування або подорож до Запоріжжя.

Ще одним пріоритетом наступного року стане початок реалізації міської програми з енергозбереження. Заплановано інвестувати в енергозбереження бюджетних установ міста значні кошти, які дозволять створити діючі зразки з термомодернізації, свого роду приклади того, як це повинно бути. Маючи такі зразки та спробувавши технології, можливості міста з масового запровадження енергоощадних технологій, влада створить передумови для залучення в енергозбереження великих кредитних коштів. Перед тим як залучати кредитні кошти у кредиторів, місто повинно продемонструвати власну спроможність ці кошти ефективно використати.

Ще одним пріоритетом наступного року стане житлово-комунальне господарство. На відновлення ліфтів, інженерних мереж, капітальних ремонтів будинків, що мають нахил, відновлення дорожнього покриття заплановано вдвічі більшу суму коштів, ніж була у поточному році.

– 2016 рік пройшов під лозунгами децентралізації. Як ці процеси позначаться на бюджеті 2017? 

– Цього року громада і бюджет Запоріжжя перебирав на себе частину функцій і повноваження, які переходили у процесі децентралізації. Зокрема, 150 мільйонів гривень місто витратило на утримування закладів професійної освіти. Цього року ця сума збільшиться до 180 мільйонів. Також цього року додалися витрати у розмірі 500 мільйонів гривень, які міський бюджет був вимушений фінансувати за різними напрямами. Це, по-перше, дефіцит освітньої та медичної субвенції, яку держава недовиділила бюджету міста. Це обсяг заробітної плати, який не профінансував бюджет держави. Ті обсяги фінансування з державного бюджету, які були виділені на утримання освіти та медицини, виявилися недостатніми для їхнього повноцінного функціонування. Тому влада міста дофінансовувала ці статті з бюджету міста. У наступному році бюджет міста витратить за цими статтями, на які по суті він не повинен витрачати, кошти у розмірі 800 мільйонів гривень. А це 10% від річного бюджету міста. Можна сказати, що ці гроші буде вилучено з бюджету розвитку, з майбутнього міста.

– Як протягом цього року виглядала ситуація з наповненням бюджету?

Можна впевнено сказати, що бюджет поточного року ми перевиконали, перш за все, завдяки промисловому майданчику Запоріжжя. Прогнози щодо доходів були більш песимістичними. Але, незважаючи на економічну кризу, що триває в Україні, промисловість міста працює, люди отримують заробітну платню, це податок на прибуток громадян. Саме він залишається основним джерелом надходжень до бюджету Запоріжжя. Другим за важливістю джерелом наповнення бюджету міста є податок на майно та податок на землю. І за ними прогнозовані показники були перевиконані.

Однією з вад виконання бюджету поточного року став досить низький  відсоток освоєння виділених коштів. За підсумками року, за моїми оцінками, рівень освоєння складе приблизно 70-75%. Причина такого становища – запровадження системи електронних торгів «Prozorro». Це передова технологія закупівель, але розпочавши свою роботу навесні цього року, ми ще знаходимося у стадії відпрацювання. Питань з боку влади до цієї системи багато. Вже неодноразово траплялися випадки зриву торгів, судових позовів, відмов фірм – переможців торгів – від виконання умов контрактів. Ми вже двічі збиралися спільно з комісією з життєзабезпечення для розгляду цього питання. Можу сказати, що ми вчимося працювати із цією системою, і з кожним місяцем користування помилок та недоліків стає менше.

– Минулого року Ви стали автором  міської програми «Народний бюджет», що передбачала фінансування проектів, ініціаторами яких стали жителі міста. Чи задоволені ви результатом? 

– Загалом я задоволений, оскільки за кількістю висунутих проектів Запоріжжя стало містом №1 в Україні. Всього було надано 230 проектів. Було кілька суперечок з приводу процесу, але головне – зараз можна сказати, що за допомогою цього проекту міської влади пересічні запоріжці долучилися до перетворення Запоріжжя на найкраще місто України. Наступного року почнеться другий етап – безпосередньо фінансування відібраних проектів.  Слабкою ланкою проекту виявився механізм голосування. Передбачалося голосувати у два способи – на паперових носіях, для чого потрібно було приходити до виконкому з паспортом. І другий – електронне голосування з використанням мережі Інтернет.  Основні недоліки для паперового голосування – це необхідність мати вільний час задля приїзду до міськвиконкому, що далеко не всі зможуть зробити. Електронне голосування виявило небажання людей залишати свої персональні дані. Зараз ми доопрацьовуємо механізм голосування. Щодо електронного голосування: буде запроваджено систему банку INI, розроблену Національним банком України. Вона суттєво спрощує надання персональних даних у процесі голосування.

У наступного року проект буде продовжено. Запланована та ж сума в 5 мільйонів, що й у цьому. Але ми налаштовані відбирати більш значущі в соціальному сенсі проекти.

– Наступного тижня відбудеться чергова 12-та сесія. Чого б ви хотіли побажати запоріжцям?

– Злагодженої роботи всіх: депутатів, виконкому, громадських діячів, комунальників. А наявність невдоволених тих чи інших прошарків городян тим, як і куди витрачаються гроші міського бюджету, свідчить про здорове, конкурентне політичне середовище. Головне, щоб ці виклики успішно вирішувалися на благо запорізької громади.

Володимир ГЕРАСІН