В той час, коли всі люди заперті по домівках та намагаються виходити лише в магазин за необхідним, важче за все доводиться людям з інвалідністю та обмеженими фізичними можливостями
Таким людям і так нелегко виходити з дому, а за умов карантину побутове життя стає складнішим. Як справляються вразливі категорії населення, хто та як їм допомагає, дізнавалась «Запорозька Січ»
30-річний Артем Ляшенко має ІІ групу інвалідності, живе хлопець вдвох зі старенькою мамою, в якої теж інвалідність через діабет. Пересувається Артем завдяки ходункам, але долання великої відстані дається йому важко. Навіть вийти в магазин – це наче похід на екскурсії.
– Зараз я хворію, застуда, через погане самопочуття пересуватись стало ще важче, частіше за все в магазин ходить мама, хоча їй теж важко ходити, – розповідає Артем.
Крім того, як відомо, до групи ризику потрапляють люди похилого віку в силу того, що їхній організм ослаблений хронічними хворобами. Таким чином, мати Артема змушена ризикувати своїм здоров’ям, щоб купити продукти або ліки. Щоб допомогти матері, Артем виходить з нею до магазину, вдвох вони несуть пакунки, бо допомогти їм нікому. І таких сімей багато.
Ми звернулися до Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування, аби дізнатися більше про можливість отримання допомоги.
– На сьогодні стоїть завдання допомагати всім людям, що потрапили у важку життєву ситуацію. Зараз під опікою Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування, знаходиться близько 2 тис. самотніх осіб похилого віку та людей з інвалідністю. І, в першу чергу, зараз перед соціальними робітниками стає завдання допомогти їм у вирішенні щоденних потреб, – каже директорка територіального центру Марина Боренос.
Також нам повідомили, що територіальний центр у співпраці з патрульною поліцією допомагає зробити покупки тим людям, тим мешканцям міста, які не можуть самі вийти до магазину. Це відбувається наступним чином: до територіального центру надходять запити, що комусь необхідна допомога з покупками, соціальні робітники перенаправляють їх до патрульної поліції, яка саме і здійснює доставку необхідних речей. Тобто співробітники поліції приїжджають до людини, беруть гроші та лист зі списком, купують все і привозять додому. Звичайно, що покупки робляться на тривалий час. Щодня до територіального центру надходить 4-5 подібних запитів.
– Більше запитів до нас поки не надходить, хоча окрім поліції нам пропонують подібну підтримку різні волонтерські організації. Волонтерські пропозиції ми тримаємо на ті випадки, якщо кількість запитів значно збільшиться, – каже Марина Боренос.
За подібною допомогою можуть звертатися ті люди похилого віку та особи з інвалідністю, в яких немає близьких, які можуть допомогти. Крім того, таким чином поліція може доставити не тільки продукти, а й ліки. Але зловживати такою можливістю не треба, треба складати список необхідного наперед, бо кожного дня поліція не їздитиме до однієї людини. Це ж не доставка піци.
Для того, щоб скористатися такою послугою, слід подзвонити до територіального центру за номером +380664871817 та описати своє становище. Деякі магазини також роблять безкоштовну доставку продуктів пенсіонерам та людям з обмеженими фізичними можливостями. Наприклад, мережа магазинів «Економ» повідомляє, що вразливій категорії населення доставлять покупку, і замовити таку послугу можна за номером +380672225696.
Критичні ситуації завжди провокують не тільки паніку, а й креативність. У соцмережі Facebook кмітливі запоріжці зробили відкриту групу взаємодопомоги, де кожен представник малого та середнього бізнесу може запропонувати свої послуги з продажу, доставки товарів, пошуку роботи та працівників, надання будь-яких послуг. Також й самі споживачі пишуть запити. Там можна знайти такі незвичні оголошення: «Продаємо з доставкою мед, молоко у стіках» чи навіть: «Де терміново купити опариша?». Тож якщо є покупець, продавець знайдеться з доставкою навіть на незвичні речі. Головне, щоб було за що купувати.
Також в умовах ізоляції є ще одна серйозна проблема для людей з інвалідністю – лікування. Так Артем Ляшенко, про якого ми розповідали, зараз хворіє і навіть не впевнений – чим саме. До лікарні йому не дійти, надто далеко вона знаходиться від дому Артема.
На такий випадок нагадуємо, що можна викликати лікаря додому. Ось з аналізами зараз трохи складніше. З офіційного медичного каналу в Телеграмі, присвяченого новинам про коронавірус в Україні, ми дізнались, що в нашій країні буде створено мобільні медичні бригади. Всім обласним штабам з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації в Україні доручено створити при центральних районних лікарнях мобільні бригади. Вони будуть виїжджати на виклик сімейного лікаря, екстреної медичної допомоги та інших медичних працівників до пацієнтів з підозрою на COVID-19 для забору зразків на проведення досліджень у лабораторії. Це зменшить мобільність людей, які мають симптоми гострого вірусного захворювання та потребують здачі відповідних аналізів. Неодмінно це стане в пригоді для таких людей, як Артем Ляшенко.
Читайте також: Запорізьким пенсіонерам передали продуктові набори