Міська влада Запоріжжя йде у ногу із часом та активно співпрацює з надійними та відомими міжнародними фінансовими організаціями
Завдяки цьому місто отримало можливість закупати ще більше автобусів та тролейбусів, модернізувати транспортну систему, ремонтувати школи, втілювати енергоефективні заходи у будинках і лікарнях та багато іншого. Важливо, що така співпраця допомагає суттєво економити бюджетні кошти, адже вагома частина витрат – кредити або гранти від міжнародних фінансових організацій.
Проєкти – заради людей
Запоріжжя має багаторічний успішний досвід співпраці із різними міжнародними організаціями. З 2016 року у цьому напрямку йде дуже серйозна робота. Адже міський голова Володимир Буряк неодноразово підкреслював важливість розвитку Запоріжжя, задля чого мають бути задіяні не лише кошти бюджету, а й різноманітні гранти, проєкти співпраці з міжнародними фінансовими установами та т. п.
Наприклад, наприкінці жовтня 2019 року міським головою Володимиром Буряком підписаний Мандатний лист та Лист про надання консультативних послуг із Джорджиною Бейкер, Регіональним Віце-президентом (IFC). Це надало змогу розпочати детальний розгляд та подальший відбір інвестиційних проєктів, важливих для міста.
Так, із травня 2019 року місто бере участь у співробітництві з Міжнародною фінансовою корпорацією. Це надає можливість отримати кредитне фінансування в розмірі до 55 млн євро від Міжнародної фінансової корпорації (IFC»). Протягом 2019-2020 року в Запоріжжі вже відбулися робочі зустрічі представників Міжнародної фінансової корпорації (IFC) із представниками комунальних підприємств міста Запоріжжя із подальшим відвідуванням об’єктів комунальних підприємств, проведенням презентацій, перемовин та визначенням подальших кроків співробітництва.
Також місто давно та ефективно співпрацює із проєктом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проєкт «МЕР»), одним із напрямків якого стало безкоштовне для нашого міста проведення енергетичних аудитів у дитячих садках, школах та лікарнях і подальша розробка техніко-економічного обґрунтування для Комплексного проєкту з термомодернізації об’єктів бюджетної сфери. Запорізька міська рада подала заявку на участь у спільному з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) проєкті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України» та за результатами декількох етапів відбору в липні 2018 року отримала від ЄІБ рішення про можливість виділення коштів для впровадження енергоефективних заходів на об’єктах освіти та закладах охорони здоров’я.
Вартість проєкту складає близько 18,5 млн євро, в тому числі кредитні кошти – 15,4 млн євро, та кошти місцевого бюджету – 3,1 млн євро (на відшкодування ПДВ 20%). Це вагоме досягнення, адже далеко не кожне місто країни змогло довести своє право на участь у проєкті такого масштабу.
Ще одна перемога міста – це участь у проєкті «Міський громадський транспорт в Україні». Європейським інвестиційним банком погоджено виділення коштів на реалізацію проєктів усього у 9 містах України, міська влада яких довела свій професіоналізм у роботі. За рахунок кредитних коштів ЄІБ у Запоріжжі планується придбання 26 нових електробусів та 20 нових автобусів великої місткості на загальну вартість понад 13 млн євро, з них 10,8 млн євро – кошти ЄІБ, 2,1 млн євро – кошти місцевого бюджету.
Крім того, опрацьовується питання щодо отримання грантових коштів на придбання електробусів обсягом близько 3,0 млн євро. Підкреслимо, що Запоріжжя стало одним із перших міст країни, де на маршрути вийшли електробуси. З минулого року в нашому місті відновлено маршрут громадського транспорту на Хортицю, якого люди чекали багато років. Тепер з площі Профспілок можна дістатися острова у комфортних електробусах за маршрутом №1 і всього за 5 грн.
Та на цьому не припиняється робота з модернізації транспортної системи міста. У жовтні 2019 року «Запоріжелектротранс» ініціював перед Мінінфраструктури розгляд проєктної пропозиції із включенням до неї проєктів з розвитку міського електричного транспорту за рахунок кредитних коштів ЄІБ, зокрема, проєкт «Реконструкція та модернізація 23 тягових перетворювальних підстанцій», загальна вартість якого складає 9 729,11 тис. євро (без ПДВ). До проєкту включені заміна старих електромеханічних пристроїв на новітню SCADA систему на базі сучасних промислових цифрових контролерів, високонадійних ліній зв’язку із можливістю резервування каналів зв’язку, використання новітніх програмних продуктів, реконструкція тягових підстанцій, заміна кабельних мереж. Це допоможе створити умови безперебійної роботи електротранспорту міста, підвищити безпечність пасажирських перевезень, знизити навантаження на екологію міста.
Підвищення якості комунальних сервісів
У 2018 році КП «Водоканал» розпочав співпрацю з датськими компаніями за участю Danida Business Finance (DBF) і Nordik Environment Finance Corporation (NEFCO). У червні 2019 року підписаний Меморандум «Про наміри з взаємного співробітництва між Запоріжжям та CLEAN Solution Association (Denmark)». Danida Business Finance (DBF) як юридичний заклад уряду Данії з надання пільгових кредитів включив Україну в перелік країн, які мають право на отримання допомоги у фінансуванні проєктів в області енергетики, водопостачання і санітарії.
Danida Business Finance (DBF) приступила до співпраці з Nordik Environment Finance Corporation (NEFCO) – міжнародним фінансовим інститутом, який заснований урядами північних країн для забезпечення зеленого фінансування. Є модель, яка єднає гранти від DBF і кредитну лінію NEFCO. В цьому контексті можливо забезпечити пільгове фінансування проєкту в розмірі 10-12 млн євро, з яких до 35% можливі гранти від DBF. За результатами проведених робіт компанія COWI підготувала ТЕО для Запорізької станції очистки стічних вод та мулу ЦОС-1.
У листопаді 2019 року КП «Водоканал» почав співпрацю із Французькою компанією EIFFAGE щодо проєктів з реконструкції ДВС-1 та реконструкції ДВС-2 для забезпечення міста водою необхідної якості. Представники компанії EIFFAGE виразили зацікавленість в реалізації проєктів, спрямованих на підвищення якості комунальних сервісів для населення Запоріжжя. КП «Водоканал» надіслана компанії EIFFAGE інформація щодо потреб реалізації проєктів водопостачання та очікується відповідь від компанії та Посольства Франції.
Будинки допоможуть економити
Триває робота з пошуку засобів заощадити на опалюванні не лише шкіл, лікарень та дитсадків, а й допомогти економити містянам. За результатами поетапного відбору та низки перемовин і висновків експертів Німецького банку розвитку KfW Запоріжжя визначено одним із міст України, з яким банк готовий до впровадження проєкту з термомодернізації громадських будівель м. Запоріжжя. Вартість проєкту – понад 9 млн євро під державні гарантії. Наразі очікується підготовка міжурядової угоди для можливості отримання фінансових ресурсів від Німецького банку розвитку KfW для подальшого впровадження проєктів.
А ще Запоріжжя бере участь у програмі «Державний фонд регіонального розвитку» (ДФРР), на яку, відповідно до Бюджетного кодексу України, Мінрегіоном щороку передбачаються кошти Державного бюджету. Інвестиційні програми і проєкти регіонального розвитку відбираються на конкурсних засадах. Запорізька міська рада постійно бере участь у конкурсному відборі. У 2020 році подано 16 проєктів на суму 692,053 млн грн. Подані проєкти на конкурс 2021 року передбачають придбання сучасних томографів для закладів охорони здоров’я міста.
У межах проєктів цільових екологічних (зелених) інвестицій планується встановлення 100 індивідуальних теплових пунктів (ІТП) у будівлях житлової та бюджетної сфери. У квітні 2019 року на засіданні Міжвідомчої Робочої Групи у Мінекології прийняте позитивне рішення щодо реалізації Проєкту, який узгоджено з іспанською стороною, і на рівні міністерств затверджено фінансовий план, та підтверджена можливість фінансування проєктів на суму майже 107 млн грн. Наразі очікується відповідь від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Також у межах проєктів цільових екологічних (зелених) інвестицій планується придбання 10 нових електробусів для заміни дизельних автобусів «Запоріжелектротранс», зарядних пристроїв для повільної зарядки, пантографних зарядних станцій та виготовлення наліпок для маркування електробусів. Вартість Проєкту за рахунок цільових екологічних (зелених) інвестицій становить 127,38 млн грн, обсяг співфінансування з бюджету міста – 90,178 млн грн. «Запоріжелектротранс» підготував необхідний пакет документів та вже отримав позитивне рішення від Антимонопольного комітету України, очікується відповідь від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Місто Запоріжжя бере участь у Проєкті «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України», яка фінансується за рахунок кредитних коштів Європейського інвестиційного банку. Запорізька міська рада має можливість отримати кошти як субвенцію за рахунок Державного бюджету України за умови співфінансування проєктів обсягом 20%. Наразі схвалено 4 проєкти реконструкцій шкіл та Міського Палацу дитячої та юнацької творчості.
Розвиток міста – запорука розвитку усієї Запорізької області. Адже люди будуть намагатися працювати у рідному краї, не виїжджаючи за кордон. Тому міська влада Запоріжжя докладає зусиль, щоб наше місто не лише залишалось комфортним, а й ставало кращим та привабливішим.
Читайте також: Найцінніше: здоров’я, освіта, люди!