В часи карантину поводження з відходами набуло нового значення

В супермаркетах та магазинах реалізатори все старанніше упаковують продукти в поліетиленлюди все більше користуються одноразовими засобами захистуносять маски та рукавичкиякі неможливо здати на переробкуМінімізувати пластикові відходи стає все складнішеале у Запоріжжі це можливо зробити – у питанні розбиралася «Запорозька Січ»

Сортування сміття – не панацея

У нашому місті діє громадська організація «Запоріжжя без сміття» (Zero Waste ZP). Основна мета організації – сприяти розвитку культури поводження з відходамизаснованої на принципах запобігання утвореннюповторного використанняпереробкикомпостування відходів у Запоріжжі та Україні в цілому.

– Ми спочатку наголошуємо на томущо потрібно мінімізувати кількість сміттяа вже потім його сортуватиАдже саме сортування – це не панацеяСпочатку треба відмовитися від зайвогоМи розповідаємо про це на своїх сторінках у соцмережахпроводимо лекціїрозпочали проєкт зі встановлення баків для сортування сміття у Центрах надання адміністративних послуг Запоріжжя– розповіла голова ГО «Zero Waste ZP» Ірина Щетиніна.101537120_114747500258174_2494321408411172864_o

Принцип zero waste перекладається як «нуль відходів»Він передбачає раціональне використання ресурсів людиноюЩо менше сміття по собі залишаємото кращеЦі принципи стосуються не лише відмови від пакетів і використання багаторазових чашок для кавиа й компостуваннясортування сміття та повної зміни щоденних звичок.

Коли авторці концепції Zero Waste Беа Джонсон довелося у звязку з переїздом спростити життявона зрозумілащо може легко обходитися без 80% своїх речейТоді вона натрапила на інформацію про підхід «нуль відходів» на деяких підприємствахВсе це підштовхнуло Беа зробити своє життя екологічнішеСімя Джонсон розробила правилякі допомогли досягти такої річної кількості сміттяяке поміщається в баночку:

Refuse – відмова

Reduce – скорочення

Reuse – повторне використання

Recycle – переробка

Rot – компостування

Якщо продумати план дій для кожного кроку у ваших умовахсаме в такому порядкуто істотно зменшити кількість сміття вийде й у вас!

Що є доступним для зіровейстерів Запоріжжя

Понад третина всіх твердих побутових відходівякі ми створюємо– це органікатобтохарчові відходиЩе приблизно чверть – пластик і папірЯкщо їх «приборкати»кількість сміттяяке ми викидаємо щодняодразу скоротиться.

В Україні є підприємстващо переробляють металобрухтпластикскломакулатуру і навіть тетрапакДеякі з них змушені закуповувати вторинну сировину за кордономтому що правильно відсортованих ресурсів від наших громадян не вистачаєХоча пункти прийому вторсировиниде можна здавати ці види цінних відходівєТому зіровейстери готові сортуватищоб завантажити ці заводи роботою.

Контейнери для сортування сміття встановлені в Edison SpaceПлатформі спільних дійDreamHostel та відтепер в усіх Центрах надання адміністративних послуг міста.

Якщо ви новачок у сортуванні сміттято почніть з простого – здавайте вторинну сировину (пластиксклопапіру пункти прийомуВ кожному районі Запоріжжя їх є по декількаЗнайти їх можна на інтерактивній мапі за посиланням https://www.epochtimes.com.ua/maps/recycle/zaporizhia.

Там ви також знайдетеде можна здати на утилізацію небезпечні відходиІснують громадські організації та ентузіастиякі беруть вторсировинуяку важко прилаштувати на переробку (поліпропіленові «шуршики»багатошарова упаковка і т.п.).

Все більше людей компостують органічні відходи навіть в умовах містаРослинні залишки можна компостувати в ЕМвідрі і закопувати в клумбисушитиподрібнювати або відвозити в найближчий ліс.

119218645_173497557716501_5032324977828903897_o

Перші кроки до свободи від сміття

Зіровейстер – це не просто людинаяка користується модними атрибутамисіткоюавоською або екосумкоютермокружкоюв яку вона купує каву на виносбагаторазовою пляшкою для води ізвичайно жбамбуковою зубною щіткоюЦе тойхто продумує свій образ життящоб знизити помаксимуму свої витрати ресурсів і виробництво сміттяЗ досвіду тиххто прагне до нуля відходівбагаторазові альтернативи є практично у всіх одноразових речей.

Але не купуйте щось новенавіть екофрендліпоки стара річ ще може послужитиПоставте собі запитання«Мені це дійсно потрібно або просто хочеться?»Згадайте правил від Беа Джонсон – на перших позиціях відмова і скорочення!

Домовтеся з собоющо будете працювати щотижня тільки над однією новою зміноюНаприкладперший тиждень ви відмовляєтеся від пакетика всюдиде тільки можнапри покупці бананіводного лимона або капустиадже вони запаковані природоюа стікер можна приклеїти на сам фрукт або овоч.

У другий тиждень віддавайте перевагу товарам в упаковціщо переробляєтьсяяку для вас реально здати як вторсировину або використати повторноНаприкладкрупи або макарони обирайте в картоніа не в шуршикусоуси – у скліа не в дойпакБудьте готові до тогощо іноді доведеться довше вибиратиа іноді – більше заплатитиніж ви це робили ранішеНехай вас надихає усвідомленнящо ви впливаєте на виробникаголосуючи гривнею за більш екологічну упаковкуі робите маленьку інвестицію в захист природиА нагородою стане тещо товариякі ви виберетешвидше за всевиявляться корисніше і якісніше.

На третьому тижні заплануйте свої покупки і подумайтеяка тара вам стане в пригодіВізьміть її з собоюЧерез якийсь час ви виявитещо кілька екозвичок стали частиною вашого життя.

Поступово почніть сортувати відходиНаприкладвідносьте батарейки та лампиекономки на утилізаціюДізнайтесякуди можна прилаштувати макулатуру і іншу вторсировинуДослідітьяким чином у ваших умовах можна компостувати органікуОрганізувати роздільний збір відходів можливо навіть в невеликій міській квартирі!

Перш ніж викинути річподумайтеяк їй дати друге життя або кому її віддатиМожливохтось буде за неї вдячний.

Нуль відходів у школах

У травні 2019 року захід «Zero waste» відбувся в запорізькій гімназії №31. Участь взяли 908 школярівГоловною метою фестивалю було навчити дітей користуватися тими речамиякі можна здати на перероблюванняВчителі та учні запорізької гімназії №31 єдині в містіхто здобули перемогу в міжнародному проєкті «Zero waste school» та вперше в його межах провели захід присвячений поводженню зі сміттям для школярівЗагалом участь у відборі взяло 1200 шкіл з України.

Цьогоріч у проєкті «Zero Waste School» взяли участь 75 шкіла 25 з них за результатами участі та проведення локального проєкту протягом тижнів отримають пресиякі допоможуть брикетувати відходи та передавати їх на переробкуУчасть у проєкті дала учасникам потрібні знаннянавички та змотивувала їх поширювати культуру сортування та сталого використання вторинної сировини у своїх регіонахСеред місцевих представників у Запоріжжі перемогла Запорізька гімназія №25 гуманітарного профілю.

Читайте також: Як вибрати ялинку на Новий рік та якнайдовше зберегти її ефектною