22 липня відзначається Всесвітній день мозку

Згадаємо про роль цього органу і як покращити його роботу

Мозок любить вчитися

Мозок людини – найбільш складна й цікава структура, яка змінюється, реорганізується та формує нові нейронні зв’язки упродовж усього життя. Його здатність трансформуватися, накопичувати новий досвід і зберігати ці зміни називається «нейропластичність». Саме ця функція дозволяє людині протягом життя пристосовуватися до змін у навколишньому середовищі.

Загалом, мозок людини складається з понад 86 млрд нервових клітин – нейронів. Один нейрон взаємодіє з іншим за рахунок певних сполучень – синапсів. Ці сполучення з’являються щоразу, як ми опановуємо нову навичку. Іншими словами, навчання змінює наш мозок фізично.

Донедавна вважалося, що мозок – це точно налаштований та запрограмований самостійний механізм, який після дорослішання людини зазнає мінімальних змін. Але зараз доведено, що мозок дорослої людини змінюється так само від систематичного навчання.

Фізіологічно мозок може навчитися будь-чого! Тільки у когось процес опанування нової навички відбувається швидше, а в когось складніше та повільніше. Пояснюється це переважно наявністю чи відсутністю аналогічних патернів, до яких мозок може звертатися за підтримкою під час вивчення чогось нового. Саме через ті самі патерни і кажуть, що більше людина знає мов, то легше й швидше їй даються нові.

Джо Боулер у своїй книзі «Безмежний розум» пише, що наші досягнення залежать не стільки від вроджених здібностей, скільки від особливого характеру підготовки, який стимулює вироблення мієлінової оболонки, що покриває нервові волокна. Цікаво, що з тим, як завдання стає складнішим і вимагає все більшої напруги, мієлінова оболонка стає щільнішою, і тим більш приголомшливими можуть бути результати. Ми часто недооцінюємо свої можливості і зупиняємось після першої перешкоди/невдачі, думаючи, що в нас немає необхідних здібностей. Проте це докорінно не так! Будь-хто здатний опанувати нову, навіть найскладнішу навичку.

Структура мозку: 2 півкулі, 6 частин

Мозок розділений поздовжньою борозною на 2 півкулі, кожна з яких складається з 6 окремих часток:

  • лобова забезпечує мотивацію, планування, виконання мети і цілеспрямовану поведінку;
  • тім’яна бере участь у процесах розпізнавання і вилучення з пам’яті відомостей про форму предметів, їхню текстуру і масу, а також відповідає за лічбу, письмо, розрізнення правого і лівого боків;
  • скронева частка важлива для слуху, сприйняття мови, зорової пам’яті, вербальної пам’яті та емоцій;
  • потилична займається зором та візуальними асоціаціями;
  • острівець інтегрує сенсорні і вегетативні імпульси, що надходять від внутрішніх органів, і залучений в певних мовних функціях, а також тут здійснюється обробка больового і температурного сприйняття і, можливо, сприйняття смаку;
  • лімбічна містить у собі структури, які отримують вхідні дані з різних областей мозку і беруть участь у складних взаємопов’язаних програмах поведінки, наприклад, пам’ять, навчання, емоції.

Поява, наприклад новоутворень, призводить до певних порушень. Саме так раніше визначали, у якій частині мозку знаходиться проблема. І шукали її, можна сказати, навпомацки.

Зараз, завдяки МРТ, нейрохірурги бачать точну локалізацію проблеми, що і дозволяє проводити втручання з більшим успіхом.мозок

Звички, які негативно впливають на мозок

Всесвітня організація здоров’я повідомила про найшкідливіші для мозку звички, які на сьогодні дуже поширені серед людей.

1. Відсутність сніданку

Люди, які не снідають, мають нижчий рівень цукру в крові, а після довгої ночі без їжі це може призвести до нестачі подачі поживних речовин у ваш мозок. Якщо зранку ви не снідатимете протягом багатьох років, це може призвести до дегенерації мозку.

2. Переїдання

Переїдання призводить до набирання зайвої ваги, а це впливає на власне почуття гідності. Крім того, переїдання призводить до затвердіння артерій головного мозку і до зниження розумових здібностей.

3. Паління

Паління розглядають як одну з причин хвороби Альцгеймера. Одним із найгірших побічних ефектів паління є те, що мозок немов починає зсихатись.

4. Постійне споживання цукру

На сьогодні цукор є майже в усьому, що ми споживаємо. Але надмірна його кількість порушує здатність організму засвоювати білки та поживні речовини, що призводить до проблем із розвитком мозку.

5. Забруднене повітря

Ваш мозок постійно потребує кисню, щоб нормально функціонувати, а вдихаючи постійно забруднене повітря, в організм не надходить достатня його кількість, що призводить до зменшення ефективності мозку.

6. Відсутність сну

Тривале позбавлення сну прискорює загибель клітин головного мозку. Під час сну він відпочиває і відновлюється після стресів. Тому зробіть сон пріоритетним.

7. Накривання голови

Це може прозвучати дивно, але під час сну не можна накривати голову, наприклад, подушкою. Пояснення таке: до мозку не потрапляє необхідна кількість кисню.

8. Робота мозку під час хвороби

Коли ви хворієте, ви повинні зупинитись та переглянути спосіб життя. Вашому мозку потрібна перерва. Тому що за таких умов його продуктивність дуже знижується.

9. Відсутність стимулюючих думок

Якщо ви не будете використовувати свій мозок та наповнювати його новими й стимулюючими думками, він «стиснеться». Мислення – потужний інструмент, і протягом вашого життя, коли ви думаєте, ваші думки створюють в мозку нові «доріжки». Ви не залишитесь такими, як були раніше – або ви будете удосконалювати свій мозок, або в нього буде збій.

10. Нечасте спілкування

Коли ви розмовляєте з людьми, ваш мозок розвивається, тож участь в інтелектуальних бесідах зміцнить його та допоможе бути більш працездатним протягом довгого часу.

Їжа для розумової активності

Людський мозок влаштований так само, як і у приматів, й аналогічно потребує багато енергії: 1 млрд нейронів необхідно 6 кКал на день. Та попри схожість, кількість нейронів у людей переважає: ми можемо «прогодувати» свій мозок значно швидше та ефективніше. Примати щодня витрачають близько 8-9 годин на їжу, аби здобути необхідну кількість калорій, а людина винайшла приготування їжі – і робить це значно швидше.

За інформацією фахівців Центру громадського здоров’я МОЗ України, для покращення розумової активності підходять такі продукти як: жирна морська риба, волоські горіхи, чорниця, какао, женьшень, яйця, броколі, яблука, сочевиця, хліб з борошна грубого помелу.

Як тренувати мозок

1.Виходьте з зони комфорту

Кращий варіант – це влаштувати мозку челендж та обрати новий незвичний вид діяльності.

2.Подорожуйте та шукайте нові шляхи

Освоєння нової місцевості – це хороший інструмент, щоб активувати мозок.

3.Спілкуйтеся

Це посилює, так званий, когнітивний резерв мозку (наші можливості), і тим самим стає на заваді деменції.

4.Читайте та грайте в шахи

Це прості та звичні нам речі, втім ми часто забуваємо, яку користь вони приносять.

Мозок по-різному працює взимку та влітку

Бельгійські вчені виявили, що активність різних частин головного мозку у людей залежить від пори року.

Автори роботи вивчили когнітивні функції мозку 28 бельгійців. У кожному сезоні учасники експерименту проводили 4-5 днів у лабораторії, без доступу до зовнішнього світу. Також вони були позбавлені будь-яких сезонних сигналів, зокрема, денного світла. Дослідники сканували мозок реципієнтів в той час, коли ті виконували завдання, які перевіряють їхню здатність: підтримувати увагу, зберігати, оновлювати і порівнювати інформацію в своїй пам’яті.

В результаті вчені прийшли до висновку, що в різні пори року активується та чи інша частина мозку. Наприклад, та частина, яка відповідає за підтримання уваги, була найбільш активна в червні, ближче до літнього сонцестояння, і найменш активна в грудні, під час зимового сонцестояння. Короткочасна – «робоча» – пам’ять досягала свого піку восени і особливо слабшала під час весняного рівнодення.

У людей на дієті мозок поїдає сам себе

Американські вчені знайшли ще одне підтвердження того факту, що проходження дієт небезпечне для здоров’я. Фахівці заявили, що звичка сидіти на дієті може призводити до знищення клітин мозку.

Фахівці з Нью-Йорка підтвердили свої висновки лабораторними дослідженнями на гризунах.

Спостереження за тваринами показали, що при нестачі поживних речовин мозок, який прагне компенсувати цей дефіцит, виявляється схильним до аутофагії, процесу поглинання своїх же клітин.

За словами дослідників, мозок потребує достатньої кількості поживних речовин для здійснення своїх функцій.

«Під час суворої дієти людський організм використовує для підтримки своєї життєздатності не тільки ті клітини, які накопичилися в жирових тканинах, але навіть клітини мозку», – застерегли вчені.

Факти про мозок

Типовий мозок становить приблизно 2% загальної ваги тіла, проте використовує 20% його загальної енергії та споживання кисню.

Мозок складається на 73% з води. 60% сухої ваги є жирною, що робить мозок найбільш жирним органом в тілі.

25% холестерину тіла знаходиться в мозку. Він є невід’ємною частиною кожної клітини головного мозку. Без «адекватного» холестерину клітини мозку гинуть.

Інформація в мозку подорожує із приголомшливою швидкістю – 420 км на годину. Це швидше, ніж перегонові автомобілі Формули-1, які виходять на швидкість 240 км/год.

Читайте також: Запасаємось вітамінами на зиму: 7 смачних рецептів