В умовах воєнного стану ринок купівлі-продажу житла працює з певними обмеженнями, які унеможливлюють шахрайство в сфері нерухомості. Тож якщо ви плануєте виставити квартиру на продаж, або ж — навпаки — бажаєте придбати, зверніть увагу на наступні уточнення від президента Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрія Піти:

1. Не всі нотаріуси зможуть оформлювати покупку-продаж житла. У Мін’юсті склали перелік спеціалістів, які мають доступ до реєстру нерухомого майна та право засвідчувати відповідні угоди. Таким чином в уряді прагнуть залучити до ринку купівлі-продажу житла лише добросовісних нотаріусів.
2. Заборонено продавати житло на підставі довіреності. Це означає, що власник помешкання має бути присутнім під час укладення угоди. У свою чергу, якщо ви покупець і не можете особисто прибути на підписання необхідних документів, то можете скористатися довіреністю.
3. Покупка-продаж об’єкта можлива лише на неокупованих територіях та оформлюється за місцезнаходженням житла. Наразі доступ до реєстрів розблокували лише в підконтрольних містах і селах. Водночас, ввели обмеження щодо місця реєстрації об’єкту. Це означає, що для покупки квартири в Запоріжжі ви можете звернутися лише до нотаріусів у Запорізькій області.
4. Заборонено продавати нерухомість, яка зареєстрована менше, ніж за місяць до продажу. Це обмеження ввели для того, щоб унеможливити спекуляцію та перепродаж квадратних метрів. Тобто, якщо ви володієте квартирою менше, ніж 30 днів, то не маєте права її продати. Виняток становить лише нерухомість, яку ви отримали в спадок.
5. Заборонено вносити нерухомість в статутний капітал юридичної особи. На період дії воєнного стану лише фізичні особи можуть стати власниками житла. Водночас якщо ви захочете вийти зі складу юридичної особи та отримати у власність її статутний нерухомий капітал, то поки триває війна, ця опція для вас буде недоступною.

Як безпечно придбати помешкання

За замовчуванням шахрайство та спекуляція – проблема для ринку нерухомості, а у воєнний період це ще критичніше. Якщо ви твердо вирішили придбати квадратні метри, то кілька базових рекомендацій допоможуть не дати себе ошукати під час пошуку квартири.

Якщо цікавить квартира на вторинному ринку: обов’язково перевірте документи продавця. Просіть оригінали договору купівлі-продажу, дарування, обміну, свідоцтво про право на спадщину, рішення суду тощо. Також слід перевірити право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Його можна знайти на сайті Мін’юсту, або ж на Порталі Дія та в Опендатаботі.

Якщо цікавить квартира на первинному ринку: через ризик банкрутства та бойові дії певні забудовники можуть припинити діяльність, так і не закінчивши будівельні об’єкти. Тож для початку перевірте сайт забудовника, ретельно вивчіть інші об’єкти будівництва та вже здані будинки. Додатково перевірте терміни здачі в експлуатацію чи навіть сконтактуйте з мешканцями житлових комплексів будівельної компанії, щоб дізнатися більше про можливі підводні камені.
Зверніть увагу на документацію: забудовник повинен надати вам ліцензію на будівельні роботи та дозвіл на будівництво, а також документи на землю. Рекомендуємо перевірити декларацію про початок будівельних робіт, містобудівні умови та обмеження, технічні умови на підключення комунікацій. Якщо вам не можуть надати хоча б один із документів — краще спрямувати зусилля на пошук іншого житла.

____

Посилання на наш Телеграм-канал