З настанням осінніх холодів почався сезон простудних захворювань. У Центрі грипу та ГРВІ повідомляють, що триватиме він приблизно з середини листопада до початку весни. Прогнозується, що різновид грипу сезону 2017-2018 в Україні не буде дуже небезпечним – при своєчасному лікуванні, можна уникнути складних наслідків. Пік епідемії вірусологи прогнозують на останній тиждень грудня, але в цьому сезоні може бути не один, а декілька спалахів хвороби. Очікується циркуляція трьох штамів – «Гонконг», «Брісбен» і новий для України варіант штаму грипу А /H1N1/ – «Мічиган».

Як розповіла «ЗС» Ірина Макарова, завідуюча відділенням епіднагляду за інфекційними захворюваннями Запорізького міського підрозділу ГУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України», за прогнозами ВООЗ в епідемічному сезоні 2017-2018 рр. в нашому регіоні будуть циркулювати три наступні штами вірусу грипу:

A /Michigan/(H1N1). A /HongKong/ (H3N2), вірус B /Brisbane/.

Вірус В достатньо відомий українцям. Під час захворювання піднімається температура, починається біль у м’язах та слабкість.

Вірус H3N2 розвивається досить швидко. Він характеризується слабкістю, болем у тілі, поносом, закладеністю носа, високою температурою та болями в горлі.

Симптоми вірусу H1N1 – висока температура, яка піднімається раптово, головний біль та сильний кашель.

Що робити, щоб не захворіти

Епідеміолог Ірина Макарова вважає, що достатньо дотримуватися нескладних правил, щоб суттєво знизити ризик захворіти на грип.

  • Сюди відноситься адекватне харчування. Повноцінний сон, адже імунна система чутлива до його дефіциту. Обов’язкове дотримання правил особистої гігієни – перш за все, регулярне миття рук з милом, особливо коли повертаєтесь до дому з транспорту або магазину. Регулярні фізичні навантаження – займатися спортом краще на свіжому повітрі. Також треба уникати великого скупчення людей і контакту з хворими на грип та ГРВІ, – розповіла вона.

Однак найбільш ефективним і науково обґрунтованим методом профілактики грипу, на думку спеціалістів, є своєчасна вакцинація.

У чому суть вакцинації?

– Взагалі, вакцинація – це введення в організм ослабленого збудника або його часток, у відповідь на яке виробляються антитіла і формується імунітет у відношенні до тієї інфекції, від якої ви прищеплювалися. Наступного разу, коли ваш організм зіткнеться з нею, імунна система буде готова до цього і хвороба або не розвиватиметься зовсім, або буде протікати в більш легкій формі і практично завжди без ускладнень.

Кому потрібно вакцинуватися від грипу?

– В Україні, згідно Національного календаря щеплень, вакцинація від грипу не є обов’язковою, тому проводиться виключно за бажанням людини. Однак раджу не відмовлятися від щеплень, які потрібно робити щорічно. Існують певні групи ризику, вакцинація яких є пріоритетною. До них відносяться люди з хронічними захворюваннями (в першу чергу, дихальної та серцево-судинної систем, нирок, хворі на цукровий діабет); люди старші 60 років; діти до 5 років; діти, які відвідують загальноосвітні заклади; медичні працівники; персонал дитячих дошкільних установ, шкіл, інтернатів і т.п.; працівники сфери послуг, торгівлі, транспорту; вагітні жінки.

– Коли потрібно вакцинуватися?

– Робити щеплення можна протягом всього епідемічного сезону, але найбільш оптимальним часом для проведення щеплень є період до сезонного підйому захворюваності на грип та ГРВІ, який зазвичай починається в кінці листопада – на початку грудня.

– Як робиться щеплення?

Обов’язковою умовою перед проведенням вакцинації є отримання письмової згоди від людини, якій вона проводиться, а також медичний огляд, збір даних про хронічні хвороби, вимірювання температури тіла, огляд шкіри і слизових оболонок.

– Які вакцини рекомендовано в цьому році?

За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я вакцини проти грипу щорічно проходять зміни складу штаммов, щоб забезпечити максимальний захист від вірусів, які очікуються в цьому сезоні.

В даному епідемічному сезоні перереєстрацію пройшли такі вакцини:

* ІНФЛУВАК® (INFLUVAC®) Голландія;

* ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН, Китай;

* Джіс ФЛЮ / GCFLU, Корея;

* Ваксигрип / VAXIGRIP, Франція.

  • Де в Запоріжжі можна зробити щеплення від грипу?

  • Зробити можна у таких приватних медичних центрах:

ТОВ «Ассістан сервіс» амбулаторії страхової медицини – вул. Сталеварів, 17, тел. 220-42-40;

Медичний центр «ЕнаМед» – вул. Олександрівська, 60, вул. Перша Ливарна, 38, тел. 764-24-62, 764-56-19;

Медичний центр «Лавка життя» – вул. Українська, 57-А, тел.787-66-90.

Багатопрофільна клінічна лікарня ТОВ «Віта- Центр», вул. Сєдова, 3, тел. 289-07-01.

Вартість вакцини цього року близько 400 гривень.

Чим лікувати грип

Ліків від грипу немає. Але є заходи, що скоротять період хвороби і допоможуть запобігти серйозним ускладненням.

Пийте більше рідини.

Вода, сік, компот, морс, чай і теплий курячий бульйон можуть запобігти зневодненню.

Відпочивайте.

Більше відпочивай, це допоможе імунній системі боротися з інфекцією. Постільний режим – обов’язків.

Жарознижуючі препарати.

Для боротьби з температурою більше 39 0С і поліпшення самопочуття західні медики використовують препарати, що містять ацетамінофен або ібупрофен.

Від аспірину для дітей або підлітків краще відмовитися через підвищений ризик розвитку синдрому Рея, рідкісного, але потенційно небезпечного для життя стану.

Противірусні препарати

У деяких випадках, на розсуд лікаря, можуть бути призначені противірусні препарати з діючою речовиною осельтамівір або занамівір.

На жаль, нові штами грипу стали стійкими до озельтамівіру, амантадину та інших діючих речовин, які раніше використовували для боротьби з вірусом.