Спалах інфекційного захворювання, спричиненого коронавірусною інфекцією, не вщухає
І на тлі цього продовжується сезонне захворювання на грип. В чому ці хвороби схожі та відмінні?
Різна швидкість передачі
Обидві хвороби є респіраторними захворюваннями, але між цими двома вірусами та тим, як вони поширюються, є важливі відмінності.
По-перше, COVID-19 та віруси грипу мають подібну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке є широким спектром варіантів хвороби – від безсимптомного або легкого до тяжкого захворювання та смерті.
По-друге, обидва віруси передаються при контакті та повітряно-краплинним шляхом.
Важливою відмінністю між цими двома вірусами є швидкість передачі.
Грип має коротший середній інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший серійний інтервал (час між послідовними випадками), ніж у вірусу COVID-19. Серійний інтервал для COVID-19 оцінюється у 5-6 днів, водночас як для вірусу грипу послідовний інтервал становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19. Крім того, передача в перші 3-5 днів хвороби або потенційно передсимптомна передача – передача вірусу до появи симптомів – є основною причиною передачі грипу. На противагу цьому, хоча ми знаємо, що є люди, які можуть розповсюджувати вірус COVID-19 за 24-48 годин до появи симптомів, наразі це, мабуть, не є основною причиною передачі інфекції.
Передбачається, що число вторинних випадків зараження, спричинених однією інфікованою людиною, для вірусу COVID-19 становить від 2 до 2,5, що вище, ніж для грипу.
Діти частіше хворіють на грип, літні люди – на ковід
Діти є важливим фактором передачі вірусу грипу у суспільстві. Для вірусу COVID-19 первісні дані показують, що хвороба зачіпає дітей менше, ніж дорослих, і частота випадків захворювання з клінічними проявами у віковій групі 0-19 років низька. Тоді ці 2 віруси мають схожий спектр симптомів, частка важких випадків, вочевидь, відрізняється.
Для COVID-19 дані на сьогодні дозволяють припустити, що 80% випадків зараження є легкими або безсимптомними, 15% – тяжкими, що потребують оксигенації, та 5% – критичними, що потребують вентиляції. Частки тяжких та критичних випадків вищі, ніж ті, що спостерігаються для грипу.
Найбільше до ризику важкої грипозної інфекції схильні діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями та імунодефіцитом. Що стосується COVID-19, то зараз ми знаємо, що літній вік та супутні захворювання збільшують ризик інфікування.
Основні симптоми грипу
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не заражати інших людей.
Основними симптомами грипу є: підвищена температура тіла, сльозотеча, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – краще подзвоніть йому. Призначене лікарем лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя; висока температура тіла, що довго не знижується; багаторазове блювання та випорожнення; порушення свідомості, надмірна сонливість чи збудженість; болі у грудній клітині; домішки крові у мокроті; падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний
Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо уникати скупчень людей, аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, користуватися одноразовими масками, щоб захистити себе чи навколишніх від зараження. Важливо регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси і бактерії.
Враховуючи те, що інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками, користуйтеся тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, які після використання необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.
При перших ознаках хвороби ізолюйте хвору людину та виділіть їй окрему кімнату і посуд, за можливості тримайтеся на відстані 2 м, декілька разів на добу провітрюйте приміщення.
Читайте також: Які нові медпослуги можуть отримати жителі Запоріжжя та області