У 2021 році Національна служба здоров’я України запровадила нові та деталізувала вже наявні пакети Програми медичних гарантій

Які нові послуги та в яких лікарнях можуть отримати жителі області?

У грудні світ відзначає Міжнародний день універсального медичного охоплення – права кожної людини отримати необхідні їй медичні послуги та ліки і не зазнавати при цьому фінансових складнощів через оплату лікування. В Україні цей підхід реалізований у Програмі медичних гарантій.

ПМГ – це перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які гарантує держава пацієнтові. Разом із фінансовими гарантіями пацієнт отримує чіткі правила, як отримати медичну послугу безоплатно.

Програма гарантує пацієнтам доступ до безоплатної, вчасної та якісної медичної допомоги – від екстреної допомоги та візиту до сімейного лікаря, до складних операцій або перебування у стаціонарі. Включно з необхідними для пацієнта ліками, – повідомляє Національна служба здоров’я України.

Її почали запроваджувати з первинної ланки – послуги сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів.Так, 1,4 млн жителів Запорізької області вже обрали свого сімейного лікаря. Отримати медичну допомогу на первинній ланці можна у 387 закладах області.

У 2020 році Програма медичних гарантій запрацювала на всіх рівнях медичної допомоги: від первинної ланки до високоспеціалізованої медичної допомоги. Зауважимо, що до ПМГ входить не тільки безпосередньо медична допомога, а й ліки з Національного переліку лікарських засобів.

Вже у 2021 році ПМГ розширилась. До програми увійшли нові та більш деталізовані наявні пакети. А пацієнти з туберкульозом отримали можливість лікуватися у свого сімейного лікаря.

«Сучасні методи лікування туберкульозу дозволяють не тримати пацієнта у лікарні потягом всього часу лікування. Тільки-но пацієнт припиняє виділяти бактерії, його можна виписувати та передавати до рук сімейного лікаря. Продовжувати прийом ліків людина може вдома, живучи своїм звичним життям.

У Запорізькій області 35 закладів первинної медичної допомоги надають послуги з лікування та супроводу туберкульозу. Більша їхня частина у Запоріжжі, але достатня кількість і в невеликих містах та селах», – говорить директорка Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталя Будяк.

Ближчою до пацієнта стала і психіатрична допомога, її тепер надають також мобільні мультидисциплінарні команди – на сьогодні в області працюють 4 медзаклади, які мають такі бригади. Після завершення гострого періоду хвороби пацієнт може поїхати додому і перебувати в комфортних умовах. А бригада виїжджатиме до нього і надаватиме необхідну допомогу відповідно до плану лікування.

Ще один напрям, який з’явився у Програмі медичних гарантій цього року – лікування методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах. Це процедура очищення організму в пацієнтів із нирковою недостатністю, яка допомагає вивести продукти обміну та надлишок води з організму. У Запоріжжі працюють 2 медичних заклади, що уклали договори на ці послуги.

В особливому фокусі уваги у Програмі медичних гарантій є лікування онкології. Тому цього року в окремий напрям виділили лікування та супровід пацієнтів із гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. 4 лікарні області надають відповідні послуги пацієнтам – 3 у Запоріжжі та 1 у Бердянську.

Пацієнти із зазначеними діагнозами або підозрою на них отримують у медзакладах безоплатні лабораторні дослідження та обстеження, такі як КТ, МРТ, УЗД тощо. Пацієнтам забезпечують ліки з Нацпереліку, лікування, знеболення, реабілітацію та психологічну допомогу. А також додатково – ліки, які держава закуповує централізовано і розподіляє у медзаклади відповідно до потреби.

Враховувати інтереси та потреби кожної людини і є метою Програми медичних гарантій. Всі послуги, які входять у Програму, від екстреної та первинної допомоги до високоспеціалізованої, є безоплатними для пацієнтів. Національна служба здоров’я і далі працюватиме над тим, щоб кожна людина в Україні могла отримати якісні медичні послуги та не стикалася при цьому з перешкодами та фінансовими складнощами.

Читайте також: За добу на Запоріжжі понад 500 людей захворіли на коронавірус