Кожного ранку ми зазвичай п’ємо гарячі напої, аби «розбудити» наш організм
Кавомани надають перевагу меленим зернам арабіки, а інші – заварюють чай. Він може бути різним: листовий, пакетований, білий, чорний (пуер), зелений, червоний, жовтий, улун. На полицях супермаркету є великий асортимент чаїв не тільки за їхньою класифікацією, а й за способом подачі. Закцентуймо свою увагу саме на чайних пакетиках.
Що насправді ми заварюємо щоранку?
Пакетований чай заполонив лавки магазинів та наші чашки. І не дивно – його зручно вживати, не треба довго заварювати, і він є порівняно недорогим.
Ми тішимося цими зручними й «швидкими» чайними пакетиками. Та насправді й не здогадуємось, що разом із подрібненим чайним листям заварюємо частинки мікропластику. Адже склад чайного пакетика ми не можемо побачити так наочно, як сам чай.
Канадські вчені університету Макгілла дослідили склад пакетованого чаю. У результаті експерименту вони виявили у воді мільярди частинок мікро- і нанопластику. Такий «пластиковий бульйон» потрапляє до нашого організму щоразу, коли ми хочемо насолодитись чашечкою гарячого чаю. Але пластик – не єдиний сюрприз, який може вас здивувати під час чайної церемонії.
З чого роблять пакетований чай?
Чай в пакетиках дає шахраям можливість нас обдурити і помістити замість подрібненого якісного чаю чайний пил, тобто відходи чайного виробництва. В Індії і Китаї ці відходи не використовують, їх купують недобросовісні виробники чаю. Ціна 10 кг чайного пилу – усього 10$, тобто собівартість такого чаю вимірюється копійками. У деяких чайних пакетиках можна виявити не лише пил, але і траву, тирсу та іншу нісенітницю.
Неозброєним оком вміст чайного пакетика проаналізувати непросто, але визначити підміну подрібненого чаю дешевим пилом все ж можна. Досить відкрити пакування чаю й оцінити його чистоту – якщо бурий порошок просипається крізь пакетики та бруднить коробку, то вам доведеться «пригощатися» чайним пилом. Навіть якщо коробка виявилася чистою, немає ніяких гарантій, що справжній подрібнений листовий чай не пережив термін своєї придатності (такого «товару» у світі є близько 20%, і частіше за все його фасують саме в пакетики). Прострочений чай не лише втрачає усі свої корисні властивості, але і містить афлатоксин – продукт життєдіяльності мікроскопічних грибків. Це дуже небезпечна для здоров’я речовина, яка у великих концентраціях викликає безповоротні ураження печінки.
Термін придатності чаю – 3 роки. На перший погляд здається, що все просто: можна подивитися термін виготовлення на пакуванні, додати 3 роки та порівняти із сьогоднішньою датою. Проте на коробці вказується не час збору з плантацій, а дата розфасовки – при цьому саме чайне листя могло десятиліттями зберігатися в якому-небудь підвалі.
А що з папером?
Більшість чайних пакетиків зроблена з фільтрувального паперу (рідше – з нейлону). Він виготовляється з целюлози й бавовни, але є одне «але». Спробуйте насипати чай у паперову серветку і заварити її в кухлі: коли ви почнете розмішувати запарку, папір порветься і перетвориться на кашу. Чому ж тонкий і напівпрозорий пакетик залишається на подив міцним після довгого перебування у воді?
Річ у тому, що в абсолютній більшості випадків фільтрувальний папір піддається просоченню спеціальними синтетичними смолами, розчиненими у спирті або ацетоні.
Після просочення фільтрувальний папір набуває додаткової стійкості до механічних, термічних і кліматичних дій: паперові волокна виявляються міцно пов’язаними в місці перехрещення, і не страшні їм ані енергійні помішування ложкою, ані лимонний сік, ані інші агресивні дії.
Тому якщо ви хочете бути здоровим, не піддайтеся спокусі заощадити 2-3 хвилини за допомогою пакетика чаю. Або пийте чай з шовкових пакетиків-трикутничків. Це й екологічніше, й безпечніше для здоров’я.
Як обрати?
Ми поспілкувалися з чайним експертом та керівником клубу «БлагоЧай» Антоном Назаренко. Він розповів нам про те, як не потрапити на гачок гарної коробочки та низької ціни:
«В умовах сучасного маркетингу майже неможливо обрати хороший чай лише за пакуванням. У китайській церемонії є такий вислів «спробував і зрозумів», що означає: щоб обрати собі чай, треба його продегустувати. Це слід робити завжди. Тому що на кожного чайне листя діє індивідуально. Так! Той самий чай одну людину може збадьорити, а іншу – розслабити. Це залежить від самопочуття, тиску й настрою, який мала людина. Також існує така думка, що чай має властивість «вирівнювати». Тобто втомленого – наповнить силами, а того, хто нервує – заспокоїть». Щоб перевірити, чи можна пити куплений чай, варто подивитися на нього в дії одразу після заварювання. Якщо після цього на поверхні напою з’являється невелика пінка – чай свіжий, якщо немає – то його зібрали понад як 2 роки тому. Існує також таке твердження, що вводить більшість людей в оману: якщо на стінках чашки, де був чай, залишаються темні кружальця, то він є поганим. Але це не так. Усі чаї мають властивість залишати слід на чашці. Тому тут немає нічого дивного. Фарбами чаю навіть малюють художники.Також можна упевнитись у якості пакетиків таким чином: якщо вони заварюються швидко – у чаї є барвники. Це можна перевірити зі склянкою холодної води – якщо вода одразу почне забарвлюватись, то їх там дуже багато. «Є такий термін як «масчай» – це коли змішується великий обсяг продукту: хорошого і поганого, одного виду рослини з іншим. 90% всього цього чаю є ароматизованим. Коли ви сидите у приміщенні у 20 кв. м по одній стороні, а по іншій заварюють чай, і ви чуєте його запах, то будьте певні: там підмішані ароматизатори. Адже на такій відстані можна почути запах цього напою людям з дуже чутливим нюхом. Коли ми купуємо умовно кілограм сухофруктів, вони не пахнуть так яскраво, як три шматочки маракуї в чайній суміші. Інколи можна навіть спостерігати в чаї такі кришталики у вигляді цукру – це і є ароматизатори. Справжній чай взагалі практично не має запаху, окрім спеціальних видів», – наголошує Антон Назаренко.
Чому все ж таки листовий чай дорожче пакетованого?
Окрім зручності у використанні ми надаємо перевагу чайним пакетикам ще й через ціну. Але під час вибору вона ролі не грає – адже найдорожчі сорти чаю найчастіше підробляють. «Не весь дорогий чай хороший. Не весь хороший чай дорогий», – каже Антон.
Калькуляція хорошого чаю ось така:
30 гр чаю = 10 грн
Якщо заварити 3 гр чаю на один раз, то маємо: 0,8-1 л готового напою, користь для організму та тонізувальні властивості.
Інакше: за менші гроші ви отримаєте більше чаю та чашку «незрозумілочого». Чайні пакетики – це не погано. Погано те, що в них кладуть. В них зручно класти те, що неякісне».
Пакетик – це лише форма. Однозначно ми не можемо стверджувати, що в неї поклали. Цим і користуються недобросовісні виробники.
100 гр листового чаю – це приблизно 10 гр на чашку, тобто 12–13 чашок. 100 грамів пакетованого чаю – це мінімум 50 чайних пакетиків, тобто 50 чашок. Саме з такої арифметики розуміємо, що листовий чай – це скоріше ексклюзивний товар (якщо мова йде про якісний чай).
«Чайні рослини ростуть на вершинах гір у Китаї (в Індії на плантаціях також вирощують, кліматичні умови там схожі з китайськими, але все одно не такі). Об’єми полів не безмежні, тому якщо всі люди на планеті захочуть випити хорошого чаю, то на всіх його не вистачить. А якщо маєте сильне бажання пити гарний чай, то хоча б не купуйте ароматизований. Ще важливо – купуйте чай лише там, де вам дають його спробувати», – радить чайний експерт Антон Назаренко.
На полицях магазинів є великий вибір серед чаїв та чайних напоїв. Таким чином ціни на чай в пакетиках різняться в середньому від 11 до 50 грн, листовий – від 30 до 90 грн. Різниця всього в декількох десятках гривень. Але обирати те, що заварювати в чашці – саме вам.
Читайте також: Карантинне меню: 4 незвичних страви з гречки