У Запоріжжі проблем з харчуванням школярів немає
Чи дійсно це так? Як взагалі працює система, “Запорозька Січ” вирішила побачити на власні очі та завітала до 71-ї гімназії.
Як розповіла її директор Людмила Терновська, в закладі навчається 1080 учнів, і на кожну дитину є соціальний паспорт. Всього 27% учнів відносяться до пільгової категорії – такий собі «рівень благополуччя». Наприклад, неповні родини в школі мають 155 учнів, одинокі матері виховують 30 учнів, багатодітних сімей – 35, діти із сімей учасників АТО – 21, діти з інвалідністю – 10, малозабезпечених – 2 родини.
Збір документів на безплатне харчування ще триває, до речі, він не припиняється протягом навчального року ніколи, і заява може надійти будь-коли. На сьогодні близько 50 дітей пільгових категорій отримують безплатні обіди. За словами директора, не всі діти з сімей пільгових категорій хочуть отримувати шкільні обіди. Особливо старшокласники люблять самі вибирати і купувати, що захочеться.
– На жаль, весь світ не обігрієш. Але ті діти, які дійсно потребують уваги, її отримають. Їжа в шкільній їдальні правильна, здорова, свіжа, смачна – що ще потрібно дитині? – каже Людмила Терновська. – Колись ми проводили анкетування – що б діти хотіли бачити в шкільній їдальні. Вони писали: суші, креветки, спагеті. Але в нас свіжий суп та борщ, і це не гірше.
За її словами, вміст ланч-боксів дуже залежить від дня тижня. У понеділок, як правило, там курочка, домашні смаколики – все, що залишилися з вихідних. А в інші дні там цукерки, печиво.
– Я цього не дуже розумію, навіщо, коли в їдальні дитина може поїсти свіжої гарячої гречки? До речі, старшокласники, і дівчата, і хлопці, що слідкують за фігурою та сидять на дієтах, у нас залюбки харчуються в їдальні – каші, салати, яблука є завжди. «Харчове сміття» типу чіпсів, сухариків, горішків, кока-коли у нас не продається. Був час, коли ми пробували продавати моркву чищену, але діти її чомусь не купували. Напевно, коли мама покладе морквину в ланч-бокс – то смачніше.
Найпопулярніша страва для школярів у всі часи була та залишається булочка, всі її різновиди – з повидлом, з маком, з корицею. Кухарі кажуть, що діти також полюбляють гречку, як не дивно, перші страви теж користуються попитом, особливо борщ та гороховий суп – їх ніколи не залишається.
Меню їдальні
Ціни в їдальні цілком прийнятні. Наприклад, тарілка (250 грамів) борщу коштує 9 грн, розсольнику чи іншого будь-якого супу – 7 грн. Ціна 150-грамової порції макаронів, гречки, рису, пшоняної чи пшеничної каші – 8 грн, картопляного пюре – 9 грн. Рагу овочеве (150 гр) – 14 грн, капуста тушкована – 10 грн. Шматочок смаженої риби – 15 грн, котлета рибна – 11 грн, відбивна із курячого філе – 16 грн. 100 грамів салату олів’є – 12 грн, вінегрету – 9 грн. Дуже смачна і завжди свіжа випічка коштує вся від 8 до 10 гривень.
У четвер на обід у дітей був борщ, рибна котлета, рисова каша з маслом, кусочок огірка та помідора, хліб, чай, булочка з повидлом. Все це на суму 26 грн, 92 коп. для дітей 1-4 класів. Для 5-11 класів все те ж саме, але порції трішки більші, тому сума виходить 30 грн 33 коп.
За словами директора, батьки дітей, що не відносяться до пільгових категорій, здають гроші, щоб їхніх дітей годували такими обідами. Інші батьки дають гроші своїм чадам, і ті самі вибирають, що купити в їдальні.
Наприклад, мами двох хлопчиків, що зараз навчаються в другому класі (вони відмовилися назватися), розповіли, що дають своїм синам гроші на булочки, а із собою дають яблука та печиво.
– Звісно, нам подобалося, коли в 1 класі їх годували безплатно, так було надійніше, що дитина не голодна. Дітям теж подобалося, особливо макарони. Але зараз ми теж не страждаємо, що скасували безкоштовні обіди. Ми знайшли для себе вихід із ситуації, – розповіли жінки.
Досвід Німеччини
Для порівняння візьмемо закордонний досвід. Чи є у них шкільні їдальні? Чим харчуються діти?
У німецьких державних школах їдалень немає. Діти приносять сніданок з собою – в початковій школі їм перед першою перервою виділяють на їжу хвилин 10-15. На кожній перерві в спеціально облаштованому місці пропонують купити різні булочки, какао і соки, іноді в продажу є і овочі з фруктами. Дітей, які відвідують групи продовженого дня, можна записати на обіди. В цьому випадку слід одразу придбати абонемент. Обіди щодня привозить певна фірма (причому привозить вже розігрітими). Коштує такий обід 3,30 євро. Меню: наприклад, макарони з соусом або картопля з сосискою, а іноді пропонують молочний солодкий рис. У раціоні завжди є фрукти і овочі, та й йогурт дають тільки натуральний.
Повний текст читайте в новому випуску газети “Запорозька Січ”.
Читайте також: Що насправді реформують у 5-й лікарні Запоріжжя