Біг взимку не лише тренує м’язи, а й заґартовує тіло
Бігати взимку набагато корисніше, чим в літню пору року. По-перше, організм звикає до холодного повітря, і застудитися в подальшому стає набагато складніше, а по-друге, ви в цілому стаєте більш загартованими. Ну і головне, з’являється можливість підтримувати фізичну форму безперервно.
Кому не слід починати бігати взимку?
Звичайно бігуни-любителі часто замислюються про те, чи варто займатися цим взимку? Лякає не тільки мороз, але ще і незручності, пов’язані зі слизькою, засніженою дорогою. Але боятися зими не варто. Сніг і мороз – не причини переносити тренування в задушливий зал.
Щоб на пробіжках не виникали травми, треба дотримуватися кількох правил.
Якщо ви не бігали влітку, і у вас слабка фізична форма, то починати бігати взимку не найкраща ідея, адже вам для цього потрібні хоча б мінімальне здоров’я, відповідна екіпіровка і техніка бігу (її вам належить опанувати). Отже, краще потренуйтеся вдома: стрибки на скакалці, віджимання, присідання – це буде розумним рішенням. Підтягніть свою форму протягом зими і почніть бігати навесні.
Ще взимку не варто бігати, якщо у вас астма або болить горло (взагалі, якщо у вас є якісь проблеми зі здоров’ям, поспілкуйтеся з лікарем перед початком тренувань).
До речі, ті, хто перехворів на коронавірус, теж не повинні обтяжувати себе фізичними навантаженнями і дати адаптуватись організму хоча б з місяць. Наразі більше виходьте на вулицю і дихайте свіжим повітрям. Ну, а для тих, хто в нормі, продовжимо.
Спорядження
Біг взимку вимагає ретельнішого підходу до одягу. Взимку у вас є 3 проблеми: переохолодження, перегрів та ожеледиця.
Важливо пам’ятати, що, рухаючись, ви виділяєте тепло. Тому коли ви виходите на вулицю, вам повинно бути прохолодно, але не холодно, інакше ви можете не тільки не зігрітися, але й отримати гіпотермію або судоми в м’язах.
Найважливіше правило одягу – тришаровість. Нижній повинен відводити вологу, середній – зберігати тепло, а верхній – не допускати до тіла вітер та опади.
Тіло
Під низ краще одягати термобілизну. Середній шар – фліс, він має важливі параметри: гріє, не втрачає своїх властивостей при намоканні та відводить піт від тіла. Для зовнішнього шару – якщо на вулиці немає опадів – краще підібрати одяг з вітронепроникної тканини – такої, що не продувається, але «дихає».
Ноги
Для утеплення нижньої частини є кілька варіантів. Тут важливо тільки, щоб одяг не продувався вітром. Майже у всіх брендів, що спеціалізуються на біговому одязі, є моделі бігових термоштанів.
Непогано було б придбати термобілизну – це практично 100-відсоткова гарантія того, що вам завжди буде тепло. На термобілизну можна надіти тайтси (обтягуючі штани) для зимового бігу. Можна також вибрати теплі флісові штани, під які будуть надіті теплі колготки або термокальсони.
Взуття
Вибір залежить від покриття, по якому ви плануєте бігати. Якщо це будуть очищені доріжки, то підійдуть будь-які бігові кросівки. Вирушаючи тренуватися на нечищених доріжках і стежках, краще віддати перевагу кросівкам для зимового бігу, з більш агресивним протектором.
Шкарпетки
Кращий вибір – спеціальні трекінгові синтетичні шкарпетки, які відводять вологу від ноги, гріють (навіть будучи мокрими) і прослужать вам довго, без дірок.
Рукавиці
Наявність рукавиць – обов’язкова. Вони не тільки захистять від холоду ту частину тіла, яка мало рухається під час бігу, але ще і захистять ваші руки, якщо ви посковзнетеся і впадете.
Голова і шия
Під час тренувань взимку обов’язково потрібно захищати від холоду голову. Шапка, пов’язка або мультибандана – не важливо. Головне – досить щільний матеріал, який не пропускатиме вітер.
Обличчя
Густо наносьте жирний крем, щоб воно не обвітрювалося. Можна взяти звичайний дитячий крем.
Сонцезахисні окуляри
Взимку вони захищають ваші очі не тільки від яскравого сонця і сліпучо-білого снігу, а й від холодного вітру, який змушує ваші очі сльозитися.
Розминка
Взимку від розминки залежить вся пробіжка. Важливо її робити в теплому приміщенні, щоб підготувати зв’язки та суглоби до бігу по складній поверхні. Головне – не перестарайтеся! Якщо ви будете розминатися до сьомого поту, то замерзнете на вулиці. Ви повинні розігрітися, не спітнівши.
Дихання
Існує безліч різних технік дихання під час бігу та безліч думок, яка з них краща.
Ідеальне правило зимового бігу: вдихаємо носом – видихаємо ротом. Якщо ж, навпаки, здійснювати вдих через рот, то можна запросто застудити легені або бронхи. При температурі нижче -10 градусів використовуйте балаклаву або спеціальну маску.
Техніка бігу
Як правильно бігати – це нескінченна тема для суперечок. Можна довго розписувати прийоми бігу по слизькій та засніженій дорозі, але насправді все дуже просто. Бігайте трохи повільніше, в повороти потрібно входити плавно, знижуючи швидкість.
Щоб знизити ризик падіння, бажано згинати ноги в колінах трохи сильніше звичайного і намагатися наступати на поверхню всієї стопою.
Тож, до справи, і не спішіть вішати кросівки на цвях!
Читайте також: Якою буде погода у 2021 році – прогноз синоптиків