Сказ відноситься до інфекційних природно-вогнищевих зооантропонозних захворювань вірусної етіології. Збудник сказу – вірус, який живе та розмножується лише в живому організмі – у головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах тварин. У повсякденному житті можуть мати місце випадки зараження при ослиненні пошкоджених шкірних покривів і слизових оболонок людини хворими на сказ тваринами, при розробці туш тварин, контакті зі шкірою, забрудненою слиною.
В Україні протягом 2011 року зареєстровано 6 випадків захворювань людей на сказ (по одному випадку у Сумській, Тернопільській, Чернігівській, Донецькій, Київській областях та у місті Києві). У Запорізькій області останній випадок захворювання людини був зареєстрований у Токмацькому районі у 2004 році. В 212 році за допомогою до лікувально-профілактичних закладів звернулось 987 людей, яких було покусано, послинено, подряпано домашніми, бродячими та іншими тваринами. Серед постраждалих 141 дитина.
Епізоотична ситуація зі сказу в області залишається нестабільною. Продовжується епізоотія серед домашніх та диких тварин у Гуляйпільському, Оріхівському, Пологівському та Приазовському районах. У поточному році в 24 населених пунктах області зареєстровано 29 випадків захворювань на сказ серед домашніх та диких тварин. Постраждала у вогнищах 21 людина. Всі отримали лікування антирабічними препаратами.
В області набрала гостроти проблема боротьби з бродячими тваринами, відсутність притулків та місць тимчасового перебування, карантинування тварин. Щорічно зростає кількість постраждалих від укусів бродячими тваринами. Так, за період 2000–2009 років звернулись за допомогою 6767 постраждалих, у 2010 році – 788, у 2011 – 1035. В поточному році постраждали від укусів бродячими тваринами 280 осіб. На сьогодні одним із важливих завдань є будівництво притулків для бродячих тварин. Фінансування зазначених заходів місцевими органами не передбачається як в області, так і в цілому по країні. Введення в дію законів щодо захисту тварин від жорстокого поводження, які забороняють знищення бродячих тварин, спонукало до неконтрольованого збільшення їх чисельності в населених пунктах. Це ускладнює епізоотичну ситуацію, призводить до виникнення випадків міського сказу, які можуть загострити ситуацію з гідрофобії серед населення.
Успішне рішення проблеми боротьби зі сказом тварин може бути здійснене лише при спільній взаємодії населення з відомчими службами: ветеринарною, лікувально-профілактичною, санітарно-епідеміологічною, комунальною, службою лісового господарства, з органами внутрішніх справ та іншими.
Питання щодо профілактики сказу серед населення області знаходяться під постійним контролем санітарно-епідеміологічної, лікувально-профілактичної та відомчих служб. У поточному році стан виконання заходів боротьби зі сказом обговорювався на спільному засіданні обласних надзвичайних протиепідемічної та протиепізоотичної комісій, на якому був затверджений Комплексний план заходів щодо профілактики та боротьби зі сказом у Запорізькій області на 2012–2016 роки.
Рішенням сесії Запорізької міської ради затверджено Правила утримання собак, котів та хижих тварин громадянами, підприємствами, установами та організаціями у м. Запоріжжі. Контроль за дотриманням цих правил покладено на органи ветеринарної медицини, інспекцію з благоустрою, районні адміністрації міської ради, житлові організації незалежно від форм власності та підпорядкування, міське управління ГУМВС України в Запорізькій області, громадські організації.
Перша допомога
при укусах тварин
Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами повинні негайно звернутися за медичною допомогою до травматологічних пунктів або хірургічних кабінетів поліклінік за місцем проживання для отримання невідкладної допомоги та вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації. При можливості, необхідно самостійно промити рану значною кількістю мильної води, краї рани змазати 70-градусним спиртом або 5% розчином йоду, накласти асептичну суху пов’язку та звернутись до лікаря. Необхідно пам’ятати, що захворювання гідрофобією завжди закінчується смертю.
Для лікування застосовуються антирабічна вакцина та імуноглобулін, які є абсолютно нешкідливими для людини. Курс лікування складається з 6 ін’єкцій антирабічної вакцини. Імуноглобулін призначається лише при тяжких укусах. На сьогодні антирабічне лікування в Україні є безкоштовним.
Людмила ЛИТВИНЕНКО, лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій Запорізької облСЕС