За статистичними даними, в Запорізькій області серед хворих на гельмінтози переважають діти. Збудниками ентеробіозу є гострики – круглі дрібні гельмінти білого кольору. Паразитують вони частіше в тонкому кишківнику 30-35 днів, весь цей час живляться за рахунок організму людини, а взамін віддають продукти своєї життєдіяльності, викликаючи цим алергізацію організму. Під тягарем дозрілих за місяць яєць (їх налічується до 17 тисяч) самка виповзає на періанальні складки для їх відкладання, частіше в нічний час. При цьому виникає свербіж. Дитина розчісує шкіру, яйця гостриків потрапляють під нігті, а звідти знову можуть бути занесені в рот, якщо не вимити руки після сну. Забрудненою може виявитися як натільна, так і постільна білизна. Достатньо її струсити, аби яйця гельмінтів розсіялися по кімнаті. Спеціалістам СЕС доводилося знаходити яйця гостриків в сімейних осередках ентеробіозу на тумблерах музичної техніки, вимикачах світла, дверних ручках, комп’ютерній клавіатурі. 
Людина проковтує яйце, і цикл розвитку гельмінта повторюється. Тобто вірогідність захворювання дітей на ентеробіоз залежить від санітарно-гігієнічного стану місця проживання дитини. Підтвердженням тому є найбільш висока ураженість ентеробіозом дітей, що потрапляють до притулків. А це, як правило, діти з вулиці, з малозабезпечених сімей, які не мають умов для дотримання правил особистої гігієни. Частіше за неорганізованих дітей на ентеробіоз хворіють школярі молодших класів і діти, що відвідують дошкільні установи. Цей факт сповна пояснюється скупченістю дітей в організованих колективах та недостатніми їхніми гігієнічними навичками.
Основними ознаками ентеробіозу є скарги на свербіж в області періанальних складок та кишкові розлади у вигляді болю в животі, нудоти, блювоти, послаблень випорожнення та закрепів. Захворювання може супроводжуватись головним болем, дратівливістю, запамороченням, скрежетом зубів під час сну, блідістю шкіри. Заповзання гостриків у сечостатеві органи може провокувати нічне неутримання сечі, у дівчаток – запалення статевих органів. Дітей з такою симптоматикою обстежують в лабораторіях лікувальних установ за місцем проживання або, при виявленні бажання, в паразитологічній лабораторії обласної санепідстанції, яка є методичним центром діагностики паразитозів у регіоні.
В арсеналі медичних працівників достатньо багато ефективних антигельмінтних препаратів, які призначає лише лікар. Але одночасно з медикаментозним лікуванням ентеробіозу необхідно забезпечити і санітарно-гігієнічні заходи його профілактики. Коротко обстрижіть дитині нігті. Щодня (вранці та ввечері) підмивайте хвору дитину теплою водою з милом, на ніч одягайте їй чисті труси, які вранці, як і постільне принаддя, попрасуйте праскою або виперіть в режимі 90 градусів. Запам’ятайте, дезінфекційні засоби не знищують збудника ентеробіозу, він гине під дією високих або низьких температур! Кімнату частіше прибирайте вологим способом із застосуванням гарячих (до 50 градусів) мильно-лужних розчинів, щодня обробляйте такими розчинами дитячий горщик, сидіння унітазу, місця найбільш ймовірного забруднення.
Глистогінною дією володіє і ряд продуктів, які можна включати в денний раціон – це морква, волоські горіхи, часник.
Ольга ЗАРУДНА, завідувач паразитологічного відділення Запорізької облСЕС