Нещодавно на даху трипід’їздної дев’ятиповерхівки на вул. Товариській, 37-б (ОСББ «МИР-1015») з’явилася сонячна міні-електростанція. Енергію, яку вона виробляє, мешканці дому спрямовують на освітлення сходинкових клітин та тамбурів під’їздів. її енергії достатньо для освітлення загальних площ користування, як то міжквартирні тамбури, вхід до під’їзду, технічні приміщення. Причому освітлюються площі цілодобово. А, як відомо, енергозбереження – це не тільки значний економічний ефект (мешканцям будинку освітлення обходиться у 77 разів дешевше, ніж звичайним запоріжцям), це ще й турбота про екологію міста. Про це ведемо розмову з керівником фірми-підрядника Русланою Пушкарською та заступником голови ОСББ Валерієм Семаком.
– В основу проекту було покладено ідею використання автономних систем, що працюють за рахунок поновлюваних джерел енергії для збереження екології природного середовища та економічності в експлуатації житлового фонду, – розповідає керівник фірми-підрядника Руслана Пушкарська. – Метою проекту є зниження споживання електроенергії за умов досягнення максимального рівня комфорту.
Проектом передбачено встановлення сонячного фотомодуля (сонячної панелі або сонячної батареї), монтаж малоємних джерел світла, самоконтрольованої системи управління зарядом акумуляторів і включенням джерел світла.
Схематично все відбувається в наступній послідовності. Сонячна енергія в геліопанелі з полікристалами потужністю 250 Вт перетворюється в електричну. Потім гальваничними дротами перетікає до блоку контролерів та через блок живлення йде до акумулятора ємністю 100 ампер-годин. Коли активність сонця достатня, акумулятори заряджаються в першу чергу від сонячної панелі. Коли погода хмарна, живлення акумулятора відбувається від побутової мережі – 220 В. Наявність повністю зарядженого акумулятора дає змогу протягом 3 днів забезпечувати освітлення у всьому домі без підзарядки ззовні.
Для здійснення цього завдання підбиралися освітлювальні прилади, які при мінімальному споживанні електроенергії освітлюватимуть максимальні площі з додержанням санітарних норм. Це – світлодіодні модулі потужністю 1,2 Вт, що забезпечують світловий потік 100 люменів при куті світіння 120 градусів.
На кожному поверсі будинку було встановлено по 3 діоди у відкритих приміщеннях. Додатково встановлено діоди в закритих тамбурах загального користування. Таким чином, на кожному поверсі будинку встановлено 5 діодних модулів потужністю 6 Вт.
Крім того, додатково встановлено діоди в раніше не освітлюваних місцях будинку. Це – технічний поверх, тамбур біля вхідних дверей в під’їздах дому і ґанок. Всього в трьох під’їздах будинку встановлено 144 діодних модулі загальною потужністю 173 Вт, що рівноцінне трьом лампам розжарювання потужністю 60 Вт або енергозберігаючим лампам у кількості 11 штук.
Раніше в цьому будинку для освітлення сходових площадок і тамбурів використовувалися лампи розжарювання потужністю від 60 до 120 Вт. У більш прогресивному варіанті могли використовуватися енергозберігаючі лампи потужністю від 15 Вт.
Таким чином, ми отримали економію електроенергії в порівнянні з лампою розжарювання – в 77 разів, з енергозберігаючими лампами – в 14 разів.
Ще один «плюс» системи полягає в унеможливленні розкрадання електроенергії безпосередньо жителями будинку, як було раніше. Нами було прокладено нові кабелі, що і стало на заваді крадіжкам. І ще – постійне освітлення унеможливлює побутовий травматизм та криміногенну ситуацію, які є наслідком темряви у під’їздах, – закінчила розповідь про своє енергоощадливе «дітище» Руслана Пушкарська.
– Початкова сума проекту, що була «покрита» грошами німецьких донорів, становила 30 тисяч гривень. Внесок ОСББ становив 16 тисяч гривень, – продовжує розповідь заступник голови ОСББ Валерій Семак. – Використовуючи лампи розжарювання, будинок щомісяця «випалював» орієнтовно 1400-1500 кіловат-годин. Завдяки впровадженню «сонячної» системи освітлення потреба в електриці впала до 60 кіловат-годин на місяць. Відтак енергетичний ефект становить приблизно 1400 кіловат-годин економії. А якщо перевести зекономлене у вартісні показники, то вийде, що при сьогоднішній вартості 1 кіловат-години у одну гривню економічний ефект становить 1400 гривень щомісяця.
Період окупності у випадку нашого будинку становитиме близько 4-х років. А якщо порівняти з проектною системою освітлення, коли лампи розжарювання знаходяться у всіх штатних місцях, то період окупності становитиме 2 роки. Як відомо, у цьому році вартість електричної енергії буде зростати два рази. Відповідно економічний ефект від запровадженого проекту автоматично зростатиме й надалі, – зазначив Валерій Семак.
За його словами, тільки коли жителі об’єдналися, стало можливим кардинальне скорочення витрат та підвищення експлуатаційної ефективності.
– ОСББ було зареєстровано навесні минулого року. І вже за рік ми встигли на міжповерхових площадках вставити пластикові вікна, загратували вхід до технічних поверхів, де часто-густо ночували бомжі, – продовжує Валерій Семак. – Обладнали новий пункт збору сміття. Якщо раніше за певний проміжок часу збиралося по 3 контейнери сміття, то зараз максимум – контейнер. І все завдяки тому, що жителі нашого дому не дають мешканцям приватного сектора скидати своє сміття в наш контейнер.
Частково замінено труби в підвалі. Рішенням загальних зборів було встановлено тариф на обслуговування будинку на рівні 2,5 грн. за квадратний метр. Як з’ясувалося, цих грошей вистачає не тільки на прибирання території, а й вдається накопичити певні кошти для впровадження енергоощадних технологій, як, наприклад, встановлення світлодіодного освітлення з використанням енергії сонця. У поточному році плануємо виконати ремонт у всіх 3-х під’їздах. А у 2017-му році плануємо утеплити весь будинок за німецьким проектом з використанням донорських грошей, які надає Німецька агенція міжнародного розвитку.
Автор: Володимир ГЕРАСИН