Абсурдні переробки систем опалення з порушеннями системи теплопостачання в квартирах багатоповерхівок Запоріжжя стали траплятися все частіше

Іноді про таке самоуправство сусіди дізнаються лише вже коли в домі трапляється якась аварійна ситуація. Наприклад, один «кмітливий» містянин побудував у себе в квартирі етажерку з окремих елементів опалення на всю стіну. Тепер тепла він отримує більше за інших, а платять за це всі мешканці будинку.

Яким чином замість стандартних 3 секцій батарей чоловік «виліпив» конструкцію із 9-ти, і які це мало наслідки, «Запорозькій Січі» розповіла голова правління ОСББ «Кристал-14» Тетяна Наточій.

До слова, Тетяна Анатоліївна 5-й рік очолює об’єднання співвласників багатоквартирного будинку по вул. Перша Ливарна, 2. Має вищу технічну освіту зі знанням тонкощів теплотехніки, вентиляції, каналізації, енергоспоживання.

– В серпні 2020 року мешканець квартири №90, на 4 поверсі, надав заяву голові правління про заміну сталевої труби теплопостачання на пластикову. З 5 стояків у 3-кімнатній квартирі просив дозволу на заміну одного з теплопостачальних трубопроводів (а саме рушникосушки). Згоду на це він отримав. І начебто все було добре, поки не сталася НП, – розповідає Тетяна Наточій.SHER0116

За її словами, 29 січня пізно ввечорі надійшла скарга від сусідів квартири, яка розташована поверхом нижче, що їхня квартира потерпає від затоплення гарячою водою.

– Коли у квартиру №90 зайшов слюсар-сантехнік, він був просто в шоці і негайно викликав мене. У мене від побаченого, як то кажуть, відібрало дар мови. Я зрозуміла, що треба все фіксувати, бо це підсудні дії. Батареї були змонтовані у 3 ряди (замість 3 секцій встановлено 9), верхній ряд сягає стелі. А температура помешкання, заміряна електронним термометром, складала 25-27 градусів! При такій температурі у літній спекотний день ми вмикаємо кондиціонери, – розповідає голова правління ОСББ.

З’ясувалося, що мешканець квартири №90 не просто замінив сталеву трубу теплопостачання на пластикову, а переобладнав усе приміщення, зробивши квартиру-студію. До того ж всі монтажні роботи теплопостачальних систем були виконані з порушеннями норм.

– Він виконав будівельні роботи з демонтажем перегородок, здійснив зміни в системах водопостачання, каналізації та теплопостачання. Як фахівець можу сказати, що система опалення в квартирі несанкціоновано перероблена некомпетентними виконавцями з помилками, порушеннями системи теплопостачання та використанням неякісних матеріалів китайського виробництва, з порушенням конструктивних вимог – відсутністю байпасів. (Це перемичка, яка дозволяє подавати теплоносій, якщо батарея в помешканні закрита чи прикрита задля економії. – авт.). Таким чином, заява, яка надавалася правлінню ОСББ, мала на меті ввести в оману. Адже якби мешканець квартири №90 розповів про свої дійсні наміри, дозвіл на виконання робіт він би точно не отримав, бо така переробка порушує теплобаланс 18 квартир із 116 в домі, – зазначила Тетяна Наточій.изображение_viber_2021-07-13_17-46-04-878

Зазначимо, що за останні роки завдяки заходам по теплосбереженню в будинку по вул. Перша Ливарна, 2, вдалося досягти зниження рахунків за теплопостачання на третину. Температурний режим в квартирах взимку – в межах 22-24 градусів. Ціна опалення за місяць для 3-кімнатної квартири у січні складала 1266,5 грн.

За словами Тетяни Наточій, іншим мешканцям квартир по стояку, де розташована квартира «винахідника-раціоналізатора» дуже прикро, що в їхніх квартирах стало холодніше. Було ініційовано проведення загальних зборів ОСББ, де мешканці будинку мали змогу висловити свою думку (з підписом) проти чи за заборону переробок систем опалення в квартирах. 100% поставили підписи «за». Вирішили зобов’язати порушника налаштувати системи опалення в квартирі відповідно до нормативів, усунути несанкціоновані переробки у системі опалення.

– Його попередили, що в разі невиконання рішення загальних зборів як головного органу управління в будинках ОСББ квартира може бути від’єднана від загальнобудинкових мереж енергопостачання. Лютий, березень пройшов бездіяльно з боку порушника. У підсумку, рішенням загальних зборів з 1 квітня квартиру №90 від’єдна­ли від загальнобудинкових мереж енергопостачання, – розповіла Тетяна Наточій.

За її словами, мешканець квартири №90 зараз перебуває за кордоном, а тим часом в квартирі продовжуються ремонтні роботи, які щодня бачать сусіди… Тож це ще не кінець історії.

Системи опалення та інші інженерні мережі, які проходять через квартири мешканців, є невід’ємною частиною загальнобудинкових мереж, а не власністю окремої людини.

За словами Тетяни Наточій, в групах, де спілкуються голови правлінь ОСББ Запоріжжя, розповідають, що зараз коїться справжня біда з переробками систем теплопостачання. Повідомляють про взагалі жахливі випадки, коли асоціальні мешканці будинків стали у себе в квартирах зрізати батареї, щоб здати їх на металолом. І голови не мають на боржників, переробників та інших порушників ніяких важелів впливу, – каже вона.

Більшість з нас живе в багатоквартирних будинках, тому всі ми залежимо від здорового глузду сусідів. Адже ніхто не може свою окрему квартиру разом з мережами винести у двір від докучливих сусідів, які проти переробок, і жити самостійно.

– Наша мета – не покарання власника саме квартири №90, ми просто хочемо довести всім, що загальнобудинкові мережі, які проходять у кожній квартирі, забезпечують теплом, водою, газом весь будинок, і є загальною власністю, – наголошує Тетяна Наточій.

А й справді, наприклад, що власник може вивезти з квартири, коли продає її? Лише меблі і майно, яке належить власне йому. Всі мережі залишаться. Тож треба з повагою ставитися до сусідів. Не заважати жити іншим, і ні в кого не буде до вас претензій.

ФАКТ

В нашому місті з 4 тис. багатоквартирних житлових будинків понад чверть вже перейшли в управління ОСББ. Всього на 1 липня 2021 року зареєстровано 1230 ОСББ, де мешканці взяли на себе відповідальність за долю своїх багатоповерхівок. І міська влада також не залишила ОСББ наодинці з існуючими проблемами. З 2016 року з бюджету міста щорічно виділяються кошти на виконання ремонтів у будинках ОСББ. З 2018 року працює програма співфінансування капітальних ремонтів. Такої програми співфінансування, яка діє в Запоріжжі, немає в інших містах України. Адже запорізька міська програма діє з різних напрямів: з ремонту ліфтів, реконструкції різних інженерних мереж (опалення, електричних мереж, холодного та гарячого водопостачання, каналізації). Є в ній також напрям ремонту покрівель і вимощення. Тобто кожного року одне й те саме ОСББ може отримати фінансування з різних видів капітальних ремонтів.

Механізм співфінансування – найбільш дієвий та перспективний для подальшого ремонту житлових будинків. Тому що він підвищує відповідальність правління будинку або керуючих компаній перед жителями і забезпечує контроль за якістю виконаних робіт з боку жителів. Люди також більш дбайливо ставляться до спільного майна, коли витрачають власні гроші на ремонтні роботи.

У багатоквартирному домі той, хто збільшує отримання тепла у власному приміщенні, забирає тепло у сусідів. Після перебудов необхідне вирівнювання подачі тепла в інші квартири по стояку і в цілому по будинку. Несанкціоновані перебудови непередбачувано змінюють рахунки за отримання тепла для всього будинку.

Читайте також: Скільки грошей запоріжці заборгували за комунальні послуги