Якщо ви захворіли на коронавірус, перш за все – не панікуйте
Коментуючи ситуацію з ковідом у соцмережах, людей треба заспокоювати, призивати до відповідальності, а не сіяти паніку. Лікар–анестезіолог Павло Сільковський один із тих, хто підхопив просвітницьку місію у Фейсбуці і намагається донести українцям, що ковід – це не страшно і не назавжди.
Коли стає більше хворих, навіть ті, хто хворіє неважко, теж впадають у паніку і намагаються потрапити в лікарню. Натомість буває, що люди, яким справді потрібна допомога, не можуть потрапити в медичний заклад. Нещодавно був брифінг епідеміолога Ольги Голубовської у МОЗ. За її словами, 80% людей справді переживають хворобу в легкій формі, тому якщо ви захворіли на коронавірус, перш за все – не панікуйте.
Проте майже всі розповідають, щойно відчули перші симптоми ковіду, одразу починали згадувати, що бачили та слухали упродовж місяців у новинах, і екстраполюють це на себе. Починають дзвонити до свого сімейного лікаря, щоб він їх розрадив, а не призначив якісь ліки. У неробочий час сімейний лікар трубку не бере. І це ще більше наводить паніку. Люди дзвонять у «швидку».
Поки ви ще не хворі, шукайте гарного, адекватного, сімейного лікаря. Бо треба бути мати з ним зв’язок.
Друге – напишіть собі на папері алгоритм, що будете робити, коли захворієте ковідом. Повісьте його десь і читайте щодня, хай це не знадобиться, але коли прийде критичний момент, це вас виручить. Бо паніка вимикає здоровий глузд, а такий алгоритм допомагає зорієнтуватися.
- Якщо під час хвороби на ковід ви відчуваєте, що болить між лопатками, внизу спини, в ділянці грудної клітки, це не значить, що у вас важка пневмонія, і потрібно викликати швидку. Легені не болять. Болять м‘язи внаслідок вірусної інтоксикації. Але це не страшно і це минеться.
- Якщо зранку температура 36,7, а до вечора 37,9, на наступний день нормальна, а потім 38,5, це не значить, що хвороба прогресує і потрібно писати заповіт. Температура при ковіді може стрибати туди–сюди приблизно 2 тижні, навіть якщо у якісь дні вона вже нормальна, і ви подумали, що все минулося. Це нормальна робота організму під час хвороби.
- Якщо було покашлювання, і потім став сильний кашель, а ще температура, і болить грудна клітина, це не значить, що легені розпадаються, і ви стаєте жертвою коронавірусу. В легенях є багато уражених вірусом і вбитих організмом клітин, від яких потрібно звільнитися, а на їхньому місці регенерувати нові якісні. І кашель – це природний процес очищення від сміття, що зібралося в легенях. Кашляйте на здоров‘я!
- Потрібно взяти пульсоксиметр і поміряти собі кисень. Якщо він 95 і вище, то треба заспокоїтись і продовжити далі багато пити води, дихати свіжим повітрям і рухатись. Навіть, якщо це 10 чи 12 день захворювання. Температура пострибає і прийде в норму, болі стихнуть, кашель заспокоїться, діарея припиниться, і неприродна слабкість поступово зникне. А якщо кисень має тенденцію до зниження, тоді, звичайно, вам треба до лікаря.
- Попри всю серйозність ситуації, абсолютна більшість і молодих, і старших людей легко проходить через хворобу і живе далі. За моїми власними спостереженнями, імунітет після хвороби досить стійкий. І я думаю, що вже за кілька місяців ця хвиля піде на спад. А поки що тримаємо оборону і допомагаємо іншим.
Нагадаємо, за минулу добу в Запорізькій області виявили 1003 нових випадки захворювання на коронавірус. Як писав сайт “Запорозька Січ”, міська влада продовжує вживати дієвих заходів для протидії епідемії коронавірусу. Зокрема. перепрофільовані додаткові місця в лікарня – наразі їх майже 800. Також триває робота щодо збільшення точок доступу до централізованої подачі кисню та облаштування додаткових реанімаціи?них ліжок. Придбане обладнання, продовжується створення міської лабораторії ПЛР-діагностики. Ттим не менше, запоріжців закликають ретельно дотримуватись усіх протиепідемічних вимог, адже медики працюють в надскладних умовах.
Читайте також: Чи скасують на Запоріжжі новорічні святкування для дітей через коронавірус