За даними Кіберполіції, лише за половину минулого року понад 12 тис. українців заявили про карткові шахрайства
Цікаво, що у 65% випадках жертви самі повідомили аферистам таємні дані карток, або ж переказали кошти.
Клієнтські бази даних просто скуповують
У Запоріжжі поліцейські припинили діяльність шахрайського «Call-centre» з місячним оборотом у 2 млн грн. За даними слідства, організувала діяльність центру 28-річна мешканка Запоріжжя. Його працівники, представляючись співробітниками служби безпеки банківських установ, отримували персональні дані фізичних осіб про банківські карти та рахунки – реквізити та CVV-код. Для цього вони використовували психологічні методи впливу та діяли за заздалегідь прописаною інструкцією. Також користувалися програмою підміни телефонного номера, аби замаскувати свою діяльність. Клієнтські бази даних зловмисники скуповували у DarkNet.
Допомагали жінці вести «бізнес» троє місцевих мешканців. У кожного була своя зона відповідальності: підбір, інструктаж та контроль персоналу, звіт організаторці про суму грошових коштів, отриманих внаслідок оборудок, нагляд за функціонуванням програмного забезпечення. Загалом штат співробітників налічував близько 100 осіб.
Шахрайській «бізнес» щомісяця приносив організаторці до 2 млн грн. За скоєне зловмисникам може загрожувати до 8 років ув’язнення, – повідомив нещодавно Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Шахраї прикидаються благодійниками
Вони підкрадаються до вашої сім’ї у дуже тяжкий для вас момент. Наприклад, коли бракує коштів. Щоб зібрати необхідну суму, люди кидають заклик про збір грошей через соцмережі і ЗМІ. Для цього залишають у оголошенні свій телефон та інші дані. І гроші дійсно потроху крапають їм на картку. Але одного вечора може зателефонувати якийсь відомий на всю країну політик, ім’я якого часто фігурує в новинах, і запропонувати допомогу. Начебто він вже попросив своїх колег з партії з вашого міста передзвонити вам. За кілька хвилин вже телефонує місцевий політик і просить додаткові дані по картці, адже допомогу надаватимуть з місцевого бюджету, це потрібно. І дуже швидко після цього з карток починають зникати вже назбирані гроші, а телефон ваш заблоковано, тож у паніці навіть з банком важко зв’язатись.
З відомим та місцевим політиком теж не зв’язатися, адже про «свої дзвінки» він ані сном, ані духом. Замість нього телефонували крадії…
«Надують» під час покупок в інтернеті
Бувають інші схеми. Іван продавав свій старий ноутбук через сайт оголошень. Йому подзвонила клієнтка, почала розпитувати, дуже мило спілкувалася. Домовилися про продаж, вона попросила номер картки. А в кінці зізналась, що вперше купує через інтернет і дуже хвилюється, та спитала, чи має хлопець ще якийсь додатковий номер телефону для зв’язку. Іван сказав, що не має.
Увечері йому написала подруга через месенджер, мовляв, не може до нього додзвонитись. Коли хлопець глянув на свій смартфон, виявилось номер телефону заблокували. Поки Іван зрозумів, що коїться, з його картки вже зняли всі гроші.
Як працює таке шахрайство. Як і в попередньому випадку, шахраї випитали в жертви інформацію про картку і про номер телефону. Якщо телефон один, то, швидше за все, саме він прив’язаний до інтернет-банкінгу. Після цього, отримавши дублікат сім-картки в оператора, аферисти відновлюють в СМС пін-код банківської картки і знімають гроші через банкомат за допомогою функції «Зняти без картки».
Як уникнути крадіжки: якщо ви зрозуміли, що до вашої карти хтось підбирається, терміново дзвоніть на гарячу лінію банку і блокуйте її.
Вітаємо, ви виграли!
Марії Василівні зателефонували з Пенсійного фонду. Сказали, що вона може отримати доплату до пенсії на картку і має повідомити додаткові дані та код, який прийде в смс від банку. Жінка зробила все оперативно. Замість виграшу ті гроші, що й були у неї на картці, зникли.
Запам’ятайте: для переказу грошей на картку жодних даних, окрім 16-значного номера картки, не потрібно. Ніколи не розголошуйте стороннім дату, до якої дійсна картка, та 3-значний код картки. Нікому не озвучуйте коди смс, які приходять від банку.
Дзвінок із банку
Андрію зателефонували з короткого номера. Представились працівниками банку і сказали, що по карті клієнта помітний підозрілий рух коштів, і, аби картку не заблокували, він має озвучити певні дані.Як працю
є це шахрайство. Злодії використовують можливості ІР-телефонії і користуються схожим із банківським номером, аби надурити. Їхня місія – вивідати дані картки.
Як уникнути крадіжки. Скиньте дзвінок і перетелефонуйте самі на гарячу лінію банку (номер вказаний на звороті вашої картки).
Банк дарує бонуси
Маші на її електронну пошту прийшло повідомлення нібито від банку. В листі написали, що вона зможе отримати додаткові бонуси на картку. Для цього треба перейти за посиланням і дати погодження на участь в акції. У результаті за кілька годин дівчина втратила з картки всі заощадження.
В цьому випадку шахраї використовують фішинг. Перейшовши за посиланням, ви потрапляєте на сайт дуже схожий на той, яким ви користуєтесь для інтернет-банкінгу, жертва сама залишає свої банківські дані не банку, а шахраям.
Тож запам’ятайте сайт вашого інтернет-банкінгу в закладках і користуйтесь лише ним. Не переходьте за сумнівними посиланнями.
Три дзвінки
І навіть, якщо ви не граєте у всі ці ігри з «бонусами» та липовими виграшами, все одно будьте пильними і ніколи не передзвонюйте на невідомі вам номери.
Нещодавно один порядний молодик детально описав в соцмережі новий вид шахрайства, на який може попастись кожен із нас. Ті дзвінки з невідомого номеру, які швидко обірвуться, та ви все одно передзвоните, аби дізнатися – хто там такий наполегливий. СМС про поповнення вашого рахунку. А потім – все – телефон чомусь не працює, і грошей на банківській картці катьма.
Як це працює. Після того, як ви тричі передзвонили шахраям, вони їдуть до вашого телефонного оператора і заявляють, що у них поцупили в маршрутці телефон та просять заблокувати і видати їм нову сім-картку. Їм пропонують назвати 3 останні номери, куди вони телефонували. Нема проблем – називають. І ще одне контрольне запитання – на яку суму і коли ви останній раз поповнювали свій мобільний? Все – перевірка скінчилася. Отримавши доступ до телефону, до якого прив’язаний інтернет-банкінг, злодії просто переказують собі ваші гроші.
Як уникнути крадіжки. Бажано не використовувати номер телефону, до якого прив’язаний інтернет-банкінг, для дзвінків. Якщо ви все ж використовуєте один номер для всіх потреб, зверніться в сервісний центр свого оператора, напишіть там заяву і прив’яжіть до номера свої паспортні дані. Тоді, вкрасти ваш номер телефону буде в рази складніше.
Читайте також: У Запорізькій області шахраї під виглядом комунальників обікрали довірливих пенсіонерів