Катастрофу в житті, спричинену карантином, витримують не всі

Чоловіки впадають в апатію: з дивана сім’ю довго не прогодуєш, а коли буде можливість вийти на роботу – не відомо. Дружини і матері, позбавлені можливості відвести дітей в садок або запросити няню, взагалі божеволіють. Після карантину у Китаї вишикувалися черги бажаючих подати на розлучення. Як кажуть, сімейний човен розбився об коронавірус. Що робити для збереження гарних стосунків у родині під час вимушеного сидіння разом у 4 стінах протягом 24 годин не один тиждень?

Психологи кажуть, що люди не витримують «ув’язнення», якщо обрали в супутники життя не ту людину. Чому, здавалося, все було нормально, чоловік і дружина прожили багато років у шлюбі, а випробування карантином не пройшли? Все просто: до карантину вони жили разом, але, по суті, окремо – кожен на своїй роботі, а потім ненадовго зустрічались перед сном. І раптом довелося вперше дійсно бути весь час разом, цілодобово! В багатьох випадках виявилося, що поруч людина, яку раніше не знав, і прийшов час та екстремальний привід познайомитися з її звичками, манерами і вадами. Тож найбільше, чим небезпечна епідемія коронавірусу – зіткнення з правдою.

Як стрес впливає на стосунки

Психолог Роман Мельниченко вважає, що найчастіше розбіжності в родині відбуваються, коли хтось впадає в паніку, а хтось іде в заперечення. Наприклад, чоловік каже, що цей коронавірус – дрібниці, а жінка панікує. Крім того, всі люди переймаються про фінансову кризу, яку передбачають після карантину. Тож напруга зростає.

– Кожна людина має певний запас терпіння щодо страху, негативних новин, а коли ці ресурси закінчуються, вона починає дотримуватися певної моделі поведінки: «бий або біжи» чи впадає в ступор. Однак, якщо під час тривалого стресу правильно собою керувати, то у людини починає проявлятися інша модель поведінки: підтримати і захистити. І родини повинні прагнути потрапити саме в цю фазу стресу, коли близькі люди об’єднуються, допомагають одне одному і підтримують, – зазначає він.

У людей на жорсткому карантині немає навіть можливості грюкнути дверима і випустити пару, поїхавши до мами чи друзів. Охолонути після сварки можна тільки під холодним душем. І все ж психологи запевняють, що суть проблеми зовсім не в карантині, а в почуттях – стрес боїться любові.

– Важливо дивитися на свого партнера люблячими очима, варто нагадувати собі, за що ви його колись полюбили. Адже в такій ситуації одразу стають помітні негативні аспекти, а слід навпаки, помічати все гарне у близькій людині, – зазначає психолог і сексолог Оксана Єфремова.

За її словами, стрес та дратівливість негативно впливає на інтимне життя пари. Проте страх може посилювати сексуальний потяг. Сексолог зазначає, що тут розмова скоріше про секс як спосіб зняти тривогу. Отже після пандемії можемо побачити, як бум розлучень, так і бум народжуваності.

Деякими секретами, як пережити карантин без наслідків для сім’ї, поділився психолог, ведучий «Кохання на виживання» Олег Кензов.

Розділіть побутові клопоти

В ізоляції слід допомагати одне одному, особливо коли є маленькі діти та треба дистанційно працювати. Поки чоловік закриває дедлайн, дружина може зробити уроки з дітьми. Поки дружина працює, чоловік може приготувати вечерю або прибрати в квартирі. Допомога в побутових «дрібницях» лише зміцнить стосунки.

Дякуйте

Банальне «дякую» за розвішану після прання білизну, зварений обід, прибрану квартиру, похід у магазин підбадьорять другу половинку і змотивують допомагати ще більше.

Не накопичуйте невдоволення

Варто одразу промовляти все, що вас не влаштовує. Тільки не висловлювати це грубо і з претензіями. Так буде скандал. Але й замовчувати проблеми теж не потрібно. Інакше ви дратуватиметеся, і потім просто зірветеся. Якщо вам заважає звук телевізора, поки ви працюєте, спокійно попросіть його вимкнути або запропонуйте дивитися фільм у навушниках.

Час на самотність

Здоровій людині важливо проводити час лише з собою. Іноді досить побути на самоті 15 хвилин або півгодини. Це допомагає відновитися і структурувати думки. Візьміть домашні клопоти і дітей на себе, і дайте другій половинці почитати книгу або полежати у ванні, а потім нехай близький зробить те саме для вас.

Докладайте рівних зусиль

Якщо під час карантину один буде догоджати другому, а у відповідь не отримає нічого – «кіна не буде». Але якщо обидва підставлятимуть плече у потрібну хвилину – тоді карантин піде стосункам на благо. Взагалі, у нормальних стосунках ізоляція повинна пройти рівно і гладенько. Адже це зайвий привід побути вдвох і зміцнити ваш зв’язок. Але якщо стосунки неврастенічні і співзалежні, то їм хоч карантин, хоч спільна відпустка – сварки і конфлікти неминучі.

Якщо емоції зашкалюють, не тримайте їх у собі. Боятися, хвилюватися або відчувати себе пригніченим – нормально. Накопичуючи і стримуючи емоції, ви тільки підсилюєте стрес. Візьміть кілька аркушів паперу, і почніть писати. Все, що приходить в голову. Як завгодно. Не звертаючи уваги на граматику і орфографію. Тут тільки ви, ручка і папір. Пишіть про те, що вас хвилює, про свої емоції, проблеми. Напишіть 100 раз у стовпчик, що коронавірус – відстій (як Барт Сімпсон на дошці). Пишіть півгодини, і ви побачите, що стане легше.

Читайте також: Як корисно та смачно харчуватись на карантині