Реформа бібліотечної системи в Запоріжжі унікальна в масштабах країни

Потрібно відновлювати бібліотеки?

Минулої зими Запоріжжя сколихнув скандал: обласна влада мала намір закрити обласну бібліотеку для юнацтва. Містяни масово підписували відкритого листа на захист бібліотеки, називаючи її закриття актом художнього вандалізму. Понад 100 відомих людей встали на захист осередка культури: поет Сергій Жадан, письменники Дмитро і Віталій Капранови, багаторазова чемпіонка світу Марія Помазан, історик Роман Акбаш, ветеран АТО В’ячеслав Зайцев, редактори ЗМІ, активісти та багато інших.

На ситуацію відреагував міський голова Володимир Буряк. Він заявив, що місто готове взяти на баланс бібліотеку, щоб не просто зберегти її, а розвинути і перетворити на великий і цікавий культурний центр. І направив відповідний лист до Міністерства культури.

«Я впевнений, що потрібно відновлювати бібліотеки. До читання зараз приєднуються все більше дорослих і дітей. Читати зараз модно, і це чудово, але купити книги не всім по кишені. Тому люди йдуть до бібліотек і охоче читають як паперові книги, так і електронні, база яких в Запоріжжі також створена і постійно розширюється», – підкреслив Володимир Буряк.

SHER2010

І бібліотеку для юнацтва вдалося зберегти. Ба більше, зараз в Запоріжжі вперше в країні йде масштабне реформування бібліотек. Уже реконструювали три з них, які стали сучасними хабами, де можна в комфорті не тільки читати, а й працювати. А також проводити майстер-класи, автограф-сесії відомих письменників, інтерактивні лекції, воркшопи та багато іншого. А в бібліотеці на пр. Маяковського, 7 навіть заплановано відкриття музею запорізького спорту.

Нарівні з цим обурливо виглядає байдуже ставлення обласної влади до своїх підвідомчих бібліотек. Через те, що обласна рада не профінансувала в повному обсязі в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці установку сучасної протипожежної системи, установу можуть закрити. Такий вердикт виніс Апеляційний суд.

На сучасну систему потрібно майже 15 млн грн. Стара система працює понад пів століття і не відповідає вимогам. Бібліотека отримала 40 приписів від ГСЧС, і частину вимог виконати просто не в силах – немає коштів. Обласна влада вдає, що нічого страшного не відбувається.

У Запоріжжі бібліотеки цікаві для всіх

Таку думку висловив експерт у книжковій справі, керівник харківського видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький. Він побував в реконструйованій бібліотеці на вул. Гоголя, і був під сильним враженням від побаченого. Адже в Україні майже немає закладів цього типу, які перейшли на сучасні стандарти.

«Можливість обслуговувати читача на дому, логістичні системи, які дозволяють обмінюватися між бібліотеками книгами, електронні ігри, комп’ютерні програми, музика і відео – це і є сучасна бібліотека, яка в основному має відкритий доступ до книг, якісний ремонт з відмінним інтернетом і надає читачеві можливість працювати цілий день, щоб ніхто не турбував», – зазначив Олександр Красовицький.

Міський голова Володимир Буряк поставив завдання ще 1,5 роки тому розробити оптимальну реформу бібліотечної мережі міста. Адже за останні 20 років не було системного підходу в організації роботи «будинків книг», переважно через брак коштів. Але концепцію розробили і почали впроваджувати.

Важливо, що в результаті реорганізації 2 бібліотечних систем міста в єдину не буде звільнень працівників. Нова структура дозволить зекономити додаткові кошти за рахунок створення єдиної адміністративної та технічної служби без дублювання посад. За рахунок цього вдасться не тільки виконати капітальні ремонти приміщень, але і підвищити заробітну плату працівникам на 10%-20%.

SHER2050

А для зручності запоріжців у бібліотеках міста введені електронні читацькі квитки і створений електронний каталог видань – вперше в Україні! Зараз до запорозьких фахівців звертаються за досвідом програмного забезпечення колеги з інших міст країни.

Запорізьки фахівці – лідери всієї галузі

Гострі дискусії, цікаві обговорення та конкретні висновки. Таким був тренінг «Стратегічне управління бібліотекою», який на початку липня відбувся у Запоріжжі для бібліотекарів Запоріжжя, Донецької та Луганської областей. Протягом 3 днів фахівці міських читалень обмінювалися досвідом з колегами. Цей захід відбувся у межах проєкту «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню цілей сталого розвитку ООН до 2030» року. Він реалізується ГО «Українська бібліотечна асоціація» у партнерстві з департаментом культури та туризму Запорізької міської ради.

Заступник директора департаменту культури та туризму, начальник управління туризму Катерина Сімонова розповіла, що раніше бібліотекарі долали усі проблеми самостійно, що дуже важко та неправильно. Тому за допомогою таких тренінгів, які будуть проходити і надалі, бібліотечна система потрохи буде трансформуватись у позитивному напрямку.

За словами директорки Центральної бібліотеки для дорослих Ірини Лень, бібліотека є одним із соціальних інститутів, який має великий вплив на формування громади. Це інформаційне, освітнє та культурне дозвілля. «Ми все це обговорили на тренінгу. Та дійшли спільного висновку, що успіх функціонування бібліотеки залежить перш за все від комунікації, від того, як побудовані партнерські стосунки між адміністрацією бібліотек та органами місцевого самоврядування», – поділилася Ірина Лень.

Читайте також: У бібліотеках Запоріжжя з’являться книжки шрифтом Брайля