Існує стереотип, що у сфері точних наук переважно працюють чоловіки

За останніми даними, в інженерії і технологіях в Україні частка представлення жінок менш як 40%. У зв’язку з цим створений благодійний проєкт «STEM IS FEM», який дає можливість дівчатам зі всієї України знайти себе в одній із технологічних професій

Запорізькі дівчата створюють цікаві ідеї

Вже майже рік у межах проєкту «STEM IS FEM» проводять модулі з різних сфер, на кожен з них учасниць обирають шляхом конкурсної програми. Потім всіх, хто пройшов відбір, зустрічають у Києві, де на кожному модулі протягом 2 днів дівчат навчають та надихають. Протягом проведення модулю дівчатам забезпечують проживання, харчування та дають неоціненний досвід. Потрапляли у проєкт і дівчата із Запоріжжя. 17-річна Марія Щербань вже 4 рази брала участь у цьому проєкті.

– Свого часу я теж стикалася з нерозумінням моєї зацікавленості технічними професіями. Моя мама тривалий час відмовляла мене від технічної спеціальності, хотіла, щоб я пішла вчитися на філолога. А після участі у «STEM IS FEM» я довела в першу чергу самій собі, що мені це цікаво, і що я це можу. Завдяки цьому проєктові я обрала технічну спеціальність, – ділиться Марія.

Цікавим проєктом запорізької школярки у модулі з 3D-моделювання став макет міської лавки, яка навіть під час пандемії може дозволити безпечно розташуватись 4 людям. Лавка являє собою круг із 4 стінами навхрест, завдяки чому кожна людина відокремлено сидіти. Марія впевнена, що така лавка буде зручною не тільки під час пандемії, а й у будь-який час, адже дозволяє людям робити свої справи або відпочивати, не заважаючи одне одному. До того ж лавка має сейф із кодом, завдяки якому люди можуть обмінюватись речами без фізичного контакту. Сподіваємось, що така лавка колись з’явиться в нашому місті, а майбутнім спеціалістам бажаємо гарних ідей і їхнього втілення в реальне життя.107007529_475001533350099_7468295359950251719_n106912122_3197250710363693_4430140875475185685_n

Нагода поринути у світ науки

Як не дивно, проєкт «STEM IS FEM», який створений задля дівчат, започаткували 2 чоловіки. Сапар Карягдиїв – британський бізнесмен туркменського походження, який є керівником компанії Gamingtec. Сергій Токарєв – бізнесмен та міжнародний інвестор, який працює у сфері IT. Саме ці чоловіки відзначили той факт, що кількість жінок, що працюють у технічних професіях, занадто мала.

– Знаючись на IT-індустрії, я бачу, як зростає кількість жінок-розробників та жінок-керівників на ринку США, Європи та Великої Британії. Ми тільки-но розпочинаємо цей шлях. «STEM IS FEM» – це нагода для дівчат поринути у світ науки, інжинірингу й сучасних технологій, обрати цікаву та перспективну професію, позбутися страхів і зламати стереотип, що STEM це виключно для чоловіків, – ділиться своїми думками Сергій Токарєв.106984771_508642796570828_3497211672199512980_n

Організатори проєкту впевнені, що корінь малого відсотка жінок серед STEM-професій (наука, технології, інженерія, математика) криється у низці причин: гендерні стереотипи, відсутність підтримки з боку рідних чи суспільства, застарілість освітньої системи, низька самооцінка й чимало інших соціально-психологічних явищ. Проєкт «STEM IS FEM» вважає, що зміна цієї ситуації піде на користь усім: дівчата отримають різноманітні кар’єрні перспективи, роботодавці – ширший вибір кваліфікованих кадрів, країна матиме більше людей, що працюють у високотехнологічних галузях. Організатори також впевнені, що саме підтримка під час перших кроків у професії – від вступу до вишу й навіть раніше – може цілком змінити подальший кар’єрний шлях дівчини.

І ось рік тому вирішено створити проєкт, який дозволить дівчатам шкільного віку розкрити свій потенціал у сфері STEM. Фінансування проєкту йде від його засновників, а організаційні моменти ведуть 3 жінки з різних міст України. Керівник проєкту Єлизавета Коренко каже, що головна ціль проєкту «STEM IS FEM» полягає у тому, щоб мотивувати щонайбільше дівчат обирати технологічну спеціальність справою свого життя. Для цього у якості спікерів у проєкті беруть участь жінки, які багато чого досягли в умовно чоловічих професіях. Це і політичні діячки, і керівниці великих компаній, і засновниці IT-проєктів. Виступ кожного спікера спрямований на те, щоб надихнути молодих дівчат, поділитись з ними досвідом та допомогти їм повірити у себе.

– Ми хочемо дати дівчатам змогу розширити коло можливостей завдяки зміні сприйняття світу. Адже більшість обирають майбутню професію через те, що порадять батьки, або відштовхуючись від тих професій, з якими вони стикались у житті, наприклад, лікар або вчитель чи продавець. Але ж професій безліч! Просто діти не замислюються про них. Ми хочемо, щоб дівчата могли обирати з більшої кількості можливостей. Якщо дівчатам цікава сфера STEM, і це те, чим вони хотіли б займатись в житті, то немає нічого неможливого, – розповідає керівник проєкту Єлизавета Коренко.

Читайте також: Будівлю запорізької музичної школи прикрасить яскравий мурал в незвичному стилі