У Запоріжжі із карантинними рослинами міська влада комплексно бореться вже не перший рік
Завдяки цьому в рейтингу забруднення українських міст наше стає все чистішим (з 13-го місця ми піднялись на 7-е). Проте, це загальнонаціональна проблема. Адже, коли розквітає амброзія, то хмари її пилу піднімаються високо в небо, і несе їх по всій Україні…
В Запоріжжі з карантинними рослинами борються 3-ма способами – механічний покіс, хімічний та фітоценоз. І якщо місто з алергенними рослинами ще справляється, то прикро, коли за його межами в сусідніх районах амброзія росте буйним цвітом. А в повітрі, як відомо, кордонів немає, тож хмари алергенного пилу знову летять на наше місто.
Нещодавно в запорізькій мерії відбулося засідання міської робочої групи з координації робіт зі знищення карантинних рослин. На захід, де головував радник міського голови Запоріжжя Валерій Еделєв, були запрошені представники районних адміністрацій, комунальних підприємств та профільних департаментів.
Як розповів Валерій Еделєв, в місті продовжили роботу по боротьбі з амброзією, оскільки чудово розуміють – якщо хоч раз зупинитися, то наздогнати досягнене потім буде дуже складно. Адже за останні 5 років в цьому напрямку зроблено чимало роботи. Тому головне – не втрачати той темп, що вже набрали.
– Зараз ми хочемо націлити увагу членів робочої групи перш за все на те, що у зв’язку з пандемією у нас в дуже скрутній ситуації знаходиться міський бюджет, і будь-яка неефективно витрачена копійка позначиться на рахунку програми, – заявив радник міського голови.
Тож зараз дуже уважно слід ставитися до того, щоб ті витрати, які підуть на боротьбу з карантинними рослинами, принесли максимальний ефект. Розроблено систему контролю та нові підходи до проблеми. Наприклад, в хімічному способі боротьби можливе використання нових препаратів, оскільки наявності лише одного недостатньо, і потрібно залучати інші якісні препарати, які, звичайно, повинні пройти ще через випробування. Адже в Запоріжжі завжди досить ретельно підходили до підбору тих хімічних елементів, які впливають на карантинні рослини. Так, створювалися робочі групи, до складу яких входили відомі вчені нашого регіону. Проводився цілий комплес робіт, пов’язаний із контролем і вимірюванням результатів впливу тієї чи іншої хімічної речовини на карантинні рослини. Був фотоконтроль та поетапні висновки наукових установ.
Загальнонаціональна проблема
«Запорозька Січ» докладніше поспілкувалася із радником міського голови Валерієм Еделєвим.
– У чому основна складність боротьби з амброзією?
– Із нею не можна боротися тільки в окремо взятому місті, оскільки «хмари», що в період цвітіння амброзії висять над всією Україною, настільки насичені, що на наші голови сиплеться пилок. Наприклад, минулого року ми показували, як Дніпровська райадміністрація опрацювала свої території, де вже не було амброзії, але в 100 метрах знаходяться землі Запорізького району, і там амброзія росла буйним цвітом. На жаль, в області приділяють цьому недостатньо уваги, – зазначив Валерій Еделєв.
Якщо говорити про Україну в цілому, то в окремо взятих містах дійсно ведеться непогана робота, але загальнонаціональної програми боротьби з амброзією немає. Хоча за статистикою кожна 3-тя дитина в нашій країні страждає на алергічні захворювання. Та й практично в кожній родині є людина, яка страждає від цього. Тому давно час приймати загальнонаціональну програму і боротися дуже системно, інакше її не подолати, – вважає радник міського голови.
– Однак в рейтингу найменш забруднених міст ми повільно, але впевнено піднялися з 13-го на 7-е місце, залишивши позаду себе такі великі міста, як Дніпро, Одеса та інші. У них ситуація гірша. Коли ми презентували у себе програму боротьби з амброзією, то попереджали, що це на багато років, оскільки перемогти її в один рік неможливо, – зазначив Валерій Еделєв.
Побачив амброзію – телефонуй «куди треба» або вирви сам
Нагадємо, щорічно в нашому місті працює «гаряча лінія» (233-98-33), на яку ви можете повідомити про осередки цієї рослини. І працює вона досить ефективно (райадміністрації на 100% відпрацьовують такі сигнали), оскільки за всім цим стоїть жорсткий контроль з боку мерії.
Однак не зайвим буде нагадати, що міська адміністрація бореться з лише великими зараженими карантиннми рослинами ділянками і не може стежити за цим біля кожного будинку чи під’їзду. Вирвати 2-3 кущі амброзії – це вже в інтересах мешканців. Тому від жителів міста теж багато чого залежить – не проходьте повз, стежте за територією, що знаходиться поруч із вашим житлом, і зірвіть амброзію ще до її цвітіння.
Результати боротьби висвітлюватимуться на сайті мерії
В місті покращуватимуть систему контролю за проведенням робіт по боротьбі з карантиннми рослинами, якою займаються райадміністрації, комунальні підприємства, міські управління охорони здоров’я та управління освіти. Вимоги щодо виконання стануть більш жорсткі. Результат – це відсутність карантинних рослин на території, яка закріплена за цими виконавцями.
Зокрема, їм доручали розробити цілу низку організаційних заходів, і цього дня заслухали, що було зроблено, від представників 7 райадміністрацій, комунальних підприємств та управлінь.
Так, в Хортицькому районі до механічного покосу приступили ще з 5 травня, і тривають тендерні процедури з вибору підрядних компаній, які здійснюватимуть знищення амброзії фітоценотичним та хімічним методами. Те ж саме відбувається і в інших районах міста. Також оновлюються районні мапи розповсюдження карантинних рослин.
Представник КП «Титан» розповів, що нині на підлеглій їм території механічним методом оброблено вже 70% площі парків, висаджено 60 кг фітосуміші та заплановано закупівлю 330 л речовини «Стоп-амброзія» – нею почнуть обробляти територію на початку липня.
За словами представників департаменту освіти і науки, у навчальних закладах міста вже складені плани робіт та визначені відповідальні особи, вже триває покіс карантинних рослин. Освітяни взяли на себе зобов’язання, що дитячі садочки до кінця сезону на 100% будуть без карантинних рослин.
Департамент охорони здоров’я міськради запевнив, що в механічний спосіб приведе до ладу й території міських лікарень.
Цікаво, що в «Дубовому гаї» наявність амброзії – це лише поодинокі випадки, тож там із цим впорались вручну.
Водночас начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради Гліб Золотарьов попросив представників міського департаменту житлового господарства провести відповідну роботу з керуючими компаніями міста, щоб вони привели до нормального стану двори житлових будинків, які вже заросли травою, і скоро там з’явиться амброзія. Тож інспекції з благоустрою дали доручення провести перевірку 4 великих керуючих компаній.
Що ж, з 1 червня розпочалась технічна робота зі знищення карантинних рослин в місті, як і функціонування «гарячої лінії». Щоп’ятниці райадміністрації будуть звітувати про виконаний обсяг робіт, і ця інформація буде з’являтися на сайті мерії.
КП «Титан»: механічним методом оброблено вже 70% площі парків, висаджено 60 кг фітосуміші та заплановано закупівлю 330 л речовини «Стоп-амброзія».
З питань амброзії працює «гаряча лінія» 233-98-33.
Читайте також: У Запоріжжі безкоштовно стерилізують безпритульних собак та котів