Порожні депутатські крісла великої коаліції створили багато проблем у різних сферах життя міста
Вже 3 рази, починаючи з 30-го червня, депутати більшості фракцій міської ради ігнорували засідання. Це спричинило серйозні наслідки для запоріжців. Чого лише варте невиділення коштів з міського бюджету для забезпечення виплати заробітної плати медичним працівникам. Їхня робота в часи пандемії дорівнює перебуванню на передовій, в той час, як фінансування від НСЗУ мізерні і не відповідають реальним затратам. Також безвідповідальні депутати міської ради досі не проголосували за виділення додаткових коштів на реалізацію соціальних програм, ремонти у навчальних закладах, реконструкцію бібліотек та багато іншого, що давало місту ресурс працювати безперебійно. Зараз всі програми у підвішеному стані, люди без зарплат та матеріальних допомог, школи не ремонтуються… «Запорозька Січ» дізнавалася, які життєво важливі рішення «зависли».
У результаті безвідповідальності п’яти фракцій Запорізької міської ради без розгляду так і залишилися десятки нагальних питань життєдіяльності міста та добробуту містян. Серед них ті, що стосувалися виплати заробітних плат медикам та освітянам, фінансування ремонту лікарень та шкіл, ліквідації наслідків негоди, підготовки до нового опалювального сезону, надання соціальних послуг людям з інвалідністю, літнім людям, придбання інсуліну для хворих на діабет, матеріальна допомога запоріжцям з депутатського фонду на лікування та багато інших… Від політичних амбіцій постраждали люди, прості запоріжці, які тепер змушені чекати, коли депутати широкої коаліції згадають про них.
Зарплати медикам
Відкриваючи сесію 30 червня, міський голова нагадав депутатам, заради чого вони зібралися, яких рішень від них чекають понад 700 тис. запоріжців.
– Необхідно виділити кошти на виплати зарплат медикам. На жаль, НСЗУ не покриває потребу в повному обсязі, бо вартість тарифів на медичні послуги не відповідає фактичним витратам. Тож ми знову змушені вишукувати кошти в міському бюджеті. А це додаткові 30 млн грн. Але ми не маємо жодного права залишити медиків, як і інших бюджетників, без заробітної плати, – наголосив Володимир Буряк.
Отже, депутати мали внести зміни в «Програму «Охорона здоров’я міста Запоріжжя на період 2019-2021 роки». Низка програм потребувала додаткового фінансування. Зокрема, підвищення тарифів на енергоносії змусило відшукати в бюджеті міста 576 тис. грн на оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальними закладами охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу.
Ще майже 31 млн грн з міського бюджету заплановані були для часткового забезпечення дефіциту заробітної плати з нарахуваннями для персоналу лікарень другого рівня, адже фінансування НСЗУ за пакетами медичних послуг не відповідає фактичним витратам. Через те, що рішення не було прийнято сесією, працівники Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги залишилися без авансу за липень.
На зустрічі із колективом 16 липня заступник міського голови Геннадій Наумов пояснив персоналу лікарні причини несвоєчасної виплати. Він зазначив, що така ситуація виникла вперше, попри те, що з боку НСЗУ нерідко виникають затримки щодо виплат, та і деякі тарифи навіть не покривають собівартості послуг.
– Керівництвом лікарні та департаментом охорони здоров’я міськради було вжито всіх заходів щодо своєчасної виплати авансу та заробітної платні шляхом внесення змін до програми охорони здоров’я. Проєкт рішення планувалось затвердити рішенням Запорізької міської ради на сесії, яка мала відбутися 2 липня, а потім 7 липня. У зв’язку з тим, що засідання сесії так і не відбулося, лікарня не отримала необхідну підтримку від місцевого бюджету вчасно, – сказав Геннадій Наумов.
Під час спілкування з колективом також обговорили деякі нагальні питання та проєкти, що потребують опрацювання.
У змінах до програми охорони здоров’я на 2021 рік було питання про відшкодування вартості інсуліну в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Видатки мали збільшитися на 8,4 млн грн. Проте, «дякуючи» депутатам, хворі люди досі залишаються без ліків.
Реконструкція лікарень
Нагадаємо, у 2020 році Запоріжжя стало учасником урядової програми будівництва сучасних приймально-діагностичних відділень у лікарнях. У державній програмі EMERGENCY-2020 беруть участь Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги та 9-та міська лікарня.
Спочатку передбачалося співфінансування, але сталося так, що значна частина фінансування лягла на міський бюджет. Якщо з державного бюджету на роботи у 2 лікарнях було виділено близько 16 млн, то з бюджету Запоріжжя на це передбачено загалом понад 25 млн грн.
Крім того, місто за власні кошти вже закупило частину необхідного обладнання. На це спрямовано 18 млн грн. Вже у вересні сучасне приймальне відділення європейського рівня має відкритися у міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги. У міській лікарні №9 – до кінця року. Закінчення робіт також потребує коштів з міського бюджету.
Ремонти шкіл
Міський голова повідомив, що додаткового фінансування потребує також освітня сфера.
– Зокрема, кошти необхідні на оновлення систем пожежної сигналізації в дитсадках, виконання капремонту водовідведення й благоустрою в 11-й гімназії, яку підтопило через сильну зливу та інше. Це нагальні питання, які необхідно вирішити до початку нового навчального року, – зазначив Володимир Буряк.
Наприклад, на проведення капітальних ремонтів у закладах загальної середньої освіти з міського бюджету мало надійти майже 7,5 млн грн. На будівництво будівель загальноосвітніх шкіл – понад 1 млн грн, на проведення реконструкції будівель закладів загальної середньої освіти – 22,8 млн грн. Ще 1 млн 140 тис. грн з бюджету міста виділялося на придбання засобів корекції психофізичного розвитку довгострокового користування, що дають змогу опанувати навчальну програму дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних групах закладів дошкільної освіти та в інклюзивних та спеціальних класах закладів загальної середньої освіти.
Одна з найстаріших шкіл Запоріжжя – гімназія №11 – постраждала від потужного дощу, який заливав Олександрівський район 14 червня. Міцним потоком води, що лилася з верхніх вулиць, затопило підвал навчального закладу. Міський голова дав розпорядження профільному заступнику та департаменту освіти до початку нового навчального року відновити зливову каналізацію та відремонтувати вимощення біля школи. Кошти на виконання робіт із ремонту зливової каналізації в гімназії №11 також планувалося виділити на сесії 30 червня.
Опалювальний сезон
Міський голова наголосив, що необхідно також вирішувати питання з підготовкою до нового опалювального сезону, а для цього потрібно визначити джерела для авансових платежів за природний газ. Адже Запоріжжя, як і вся країна, увійшло до ринку газу. Тепер для початку опалювального сезону, забезпечення теплом житлових будинків та бюджетних установ необхідно буде здійснювати передоплату за природний газ, а це, за наявними підрахунками, може скласти до 600 млн грн. Необхідно визначити джерела покриття цих витрат. Для того, щоб вчасно розпочати опалювальний сезон, вже сьогодні необхідно приймати відповідні рішення.
Соціальна допомога
Виникла потреба в додатковому фінансуванні й у сфері соціального захисту.
– Зокрема необхідно збільшити планові призначення для забезпечення соціальними послугами громадян похилого віку, людей з інвалідністю, в тому числі й дітей, а також хворих, які потребують сторонньої допомоги. Є важливі рішення у сферах культури, житлово-комунального господарства, – наголосив міський голова.
У нашому місті один раз на рік кожній дитині до 18 років, що має статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів і проживає в Запоріжжі, службою (управлінням) у справах дітей Запорізької міської ради у грошовому вигляді надається одноразова адресна допомога 1 тис. грн. Ці гроші також мали виділити із бюджету міста депутати на сесії міськради, що вкрай важливо для знедолених сімей. На жаль, і цього теж не сталося.
Під’їзні дороги до мостів через Хортицю
Днями мостобудівники приступили до монтажу секції мосту від пілона в бік Хортиці. Про це повідомляє служба автомобільних доріг у Запорізькій області. Секцію разом з додатковим обладнанням загальною вагою 790 тонн до місця монтажу доправив плавучий кран LK-800. З його допомогою конструкцію опустили на тимчасову опору. Аби повністю з’єднати лівий берег з островом Хортиця, залишається змонтувати ще 2 секції. Після цього міст опустять на постійні опори.
– У зв’язку з будівництвом нових мостів виникла необхідність спорудження об’їзної дороги від Прибережної магістралі через Південний мікрорайон до автодороги Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта та на правому березі, від Нікопольського повороту. Ці роботи планується проводити в межах державної програми. Місто своєю чергою бере на себе фінансування розробки технічної документації, – зазначив міський голова Володимир Буряк.
Все, про що йдеться – лише частина тих міських питань, що потребують негайного вирішення. Якщо деякі депутати продовжать гратися в політичні ігри, це призведе до колапсу багатьох галузей та взагалі системи життєдіяльності міста. І тоді ми побачимо, що ж це таке, коли «в місті нічого не робиться», що закидають опоненти міському голові.
Чергове засідання сесії призначене на 23 липня, але судячи з усього, так звана більшість навряд прийде на роботу для вирішення проблем, що накопичилися в місті за час їхніх прогулів.
Читайте також: Виконавча служба відмовила екссекретарю міськради Запоріжжя в поновленні на посаді