Вздовж Дніпра очікуються постійні посухи

Саме такий прогноз на найближчі 10 років дають гідрометеорологи. І справа не тільки в тім, що відбувається загальносвітове потепління – під нами знаходиться давньоруський розлом, який все більш відчутно підігріває нас з надр землі.

Як відомо, центральна частина території нашої держави знаходиться на, так званому, «Українському щиті». Це багатоярусна тектонічна плита, яка характеризується різноманітністю кристалічних порід магматичного й матаморфогенного походження, представлених різноманітними гнейсами, амфіболітами, кварцитами, кристалічними сланцями, які прорвані гранітами й іншими виверженими породами. Вона розташована від Азовського моря, далі в напрямку Запоріжжя і аж до міста Рівне. Тобто цей кристалічний щит на 1000 км простягається з південного сходу на північний захід і має ширину до 250 км.Український щит

Ще 2 роки тому метеорологи попереджали, що в Україні підвищення середньорічної температури випереджає показник, який спостерігається у світі. Якщо, починаючи з 1961 року, температура на планеті підвищилася на 0,8 градуса, то в Україні цей показник становить близько 1,1 градуса. Протягом найближчих 10 років цілком можливе її збільшення ще на 0,2-0,5 градуса. Якщо раніше Україна була помірно холодною країною із середньою річною температурою 7,8 градуса, то зараз цей показник виріс майже до плюс 10.

І в наш час спостерігається збільшення кількості днів із надзвичайно високими температурами повітря, так званих, «хвиль тепла». Якщо раніше число днів з температурами вище 30 градусів дорівнювалось близько 10 на рік, то за останнє десятиліття цей показник збільшився до 20-30 днів. У Херсонській області кількість таких днів становила 30-40, а тепер вже 60-70.

Пекельна спека з ураганами і посухами

У той час, як літо-2020 в Україні буде аномально холодним, погодні умови, які спостерігаються зараз, збережуться в найближчі 10 років. Йдеться про посухи, штормові вітри та різкі коливання температур. Про це нещодавно розповіла ЗМІ завідуюча відділенням кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Інституту гідрометеорології України Вазіра Мартазінова:

– Протягом десятиліття ми не зрушимо з цієї точки, поліпшення не буде. Зараз на клімат впливають 2 фактори. Перший – над територією України проходить, так звана, тепла смуга. Вона тягнеться від самого Криму уздовж Дніпра і за межі нашої країни, до Архангельська. Як пояснили нам геологи, смуга лежить на давньоруському розломі, і бере тепло вона не з атмосфери, а з надр землі. Смуга прив’язана до місця, вона стійка, і на території, де вона знаходиться, буде посуха, – зазначила Мартазінова.

Фахівець вважає, що така смуга не пускає в Україну вологі маси, що йдуть із заходу, з Атлантики. Уздовж цієї смуги з обох сторін скупчуються повітряні маси з контрастними температурами, утворюючи фронти. І коли смуга раптово перестає давати тепло, фронти зустрічаються, а на території України утворюються шторми.

– Цей процес визначає наше майбутнє щодо клімату. Території уздовж Дніпра будуть висушуватися, – запевнила експерт.

А другий фактор – це атмосферна циркуляція. Кліматолог підкреслила, що циркуляція зараз стає більш загостреною, чого раніше не було.

– Вона тримає всі процеси у поверхні землі. Відбуваються різкі перепади температур протягом одного місяця. Тиждень холоду, тиждень тепла. Раніше перепади були більш плавними, більш розмитими. Вся ця нестійкість приходить з верхніх шарів атмосфери. Водночас холодні зими нікуди не пропали, вони будуть, але нечасто, – сказала Мартазінова.

Смерчі під Рівним, Одесою та Мелітополем

Інші синоптики нам теж нічого доброго не прогнозують. Дощі, грози з градом та шквальними вітрами, рекордна спека і різке похолодання. І це почалося не вчора – останні кілька років клімат просто змінюється на наших очах і стає більш посушливим. В червні в нашому регіоні стоїть вже така спека, що просто «згорає» огородина, і її рятує тільки вечірній полив. Нічні температури в червні стоять до 30 градусів тепла і, наприклад, картопля просто зупиняється в рості (їй потрібно не більше 26-ти). Це вже стає не місцем районування цієї та інших культур, навіть для дачників.Смерч

Загалом, 2019 рік видався дуже посушливим. Досить згадати, як у Києві весь червень палило сонце, а єдиний дощ випав лише в останній день місяця. І так було в більшості регіонів України: сухе літо, осінь без дощів, а тепер і зима без снігу. Рекорд середньорічної температури був перевищений на 2,5°C.

Не змусили на себе довго чекати і потужні смерчі на території країни, які налякали мешканців. Згадайте минулорічний серпневий смерч під Рівним. Або вже цього року 2 квітня в селі Нерубайське Біляївського району Одеської області, коли стовп з пилу, піску, каменів і дрібного сміття нісся прямо по дорозі назустріч автомобілям.Смерч під Рівним в 2019 році

На початку травня 2020 року смерч зафіксували вже в Кіровоградській області біля села Злинка. Він утворився посеред поля. У вихор потрапляла земля і піднімалася високо вгору.

Скажете, це від нас далеко. Тоді ось вам ближче. 5 травня величезний смерч пронісся під Мелітополем та наробив лиха біля села Степове і селища Малий Утлюг. Грізне атмосферне явище помітили місцеві жителі та зняли повітряні вихори на відео.Під Мелітополем

На кадрах в мережі видно, що торнадо сягало у висоту багато сотень метрів, а «хобот» ховався у величезній хмарі. Фахівці Мелітопольської метеостанції зауважили, із посиланням на дані локаторів, що купчасто-дощова (грозова) хмара підіймалася до висоти 11 км.

Короткочасний смерч навідався в селище Малий Утлюг і пошкодив конструкцію дахів будинків та порвав в районі лінії електропередач. Потужні вітри зірвали десятки листів шиферу на будівлях і розкидали навколо. На щастя, в результаті торнадо ніхто не постраждав, а руйнування не були значними.

За словами мешканців району, такі явища стали відбуватися все частіше.

Синоптики пояснили, що смерч 5 травня утворився на стику теплих і холодних атмосферних фронтів. Він був короткочасним, але сягав величезної висоти.

Зима в Україні просто зникне

Такої думки притримується завідувачка відділом прикладної метеорології і кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.

«Найбільше зростання температури повітря спостерігається взимку і влітку. Найсумніше, що після такої теплої зими і весни в країні може наступити посуха і відсутність опадів. Влітку стовпчики термометрів можуть показати більш 35 градусів тепла. Особливо небезпечні такі явища у великих містах. Адже місто додатково створює острів тепла за рахунок великої забудови, великої кількості автомобілів і асфальтованих територій, а також малого відсотка зелених зон. Цей ефект острова тепла додатково дає нам 10 і більше градусів. І тепер уявіть, як будуть себе почувати діти і тварини в таких умовах», – сказала Віра Балабух.

Аграрії забили тривогу

Нещодавно Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО) озвучила шокуючий для України прогноз – за її даними, наша країна незабаром може втрачати до 70% врожаю через все частіші посухи. У той час, як через сильні весняні заморозків в Україні може загинути врожай плодово-ягідних культур, надзвичайно тепла погода цього року і нестача вологи в ґрунті може призвести до зменшення врожаю зернових на третину, у порівнянні з минулим роком, прогнозують експерти. У багатьох районах України посіви озимих вже втрачені – через дефіцит вологи в ґрунті навіть пророслі зерна не змогли сформувати кореневу систему. Під час нової посівної кампанії аграрії знову кидали зерна в сухий ґрунт, сподіваючись на дощі, але дуже ризикуючи втратити і цей урожай.Тріскається земляПосуха наступає

Весною всюди на півдні України і в багатьох інших регіонах в метровому шарі грунту катастрофічно не вистачало вологи. Дефіцит становив 35-40% від середньої багаторічної норми. Тобто на проблему спеки накладається і проблема нестачі вологи. Україна цього року має один з найгірших рівнів зволоження ґрунту за останні 10 років. Це змушує виробників пристосовуватися: міняти технології, купувати спеціалізовану техніку, впроваджувати аграрні інновації.

Так, аграрії вже б’ються за виживання. Можливо, з цим доведеться зіткнутись і всім нам.

Підготовлено за матеріалами сайтів «Апостроф» та «Оглядач».

Читайте також: В Україні рівень води у річках впав до історічного мінімуму: чим це загрожує жителям