Серед інших бур’янів амброзія виділяється своєю надзвичайною пристосованістю до виживання
При цьому саме амброзія становить для здоров’я людей неабияку небезпеку, викликаючи в особливо чутливих алергічне захворювання – поліноз.
Схожа на полин
Амброзія полинолиста – це однорічна карантинна рослина, яка за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва «полинолиста»), але на відміну від нього не має запаху.
Батьківщиною амброзії вважається Північна Америка, де сьогодні існує понад 30 видів цього бур’яну. На територію Європи вона була завезена разом з насінням конюшини та жита. Перші поодинокі дикорослі популяції невідомої рослини з’явилися ще в 1914-1918 роках, і лише в 1925 році у визначниках України з’явився один із видів цієї рослини – амброзія полинолиста. Нині вона поширена в більшості областей України.
Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи ґрунт. Одна рослина може дати до 100 тис. зернят, які здатні проростати ще 10-15 років після визрівання. Проростає насіння у кінці квітня – на початку травня, з середини серпня до кінця жовтня амброзія цвіте.
У зв’язку з потужною надземною масою і кореневою системою вона збіднює і висушує ґрунт. При середній густоті стояння рослина використовує з 1 га площі до 2 тис. т води, що дорівнює 200 мм опадів, та виносить з ґрунту стільки поживних речовин, скільки їх міститься в 7-8 ц мінеральних добрив. У результаті цього урожай сільськогосподарських культур різко знижується. На пасовищах амброзія полинолиста витісняє злакові трави і знижує якість кормів. Амброзія полинолиста містить 0,15% гірких ефірних олій, тому тварини її не поїдають.
Амброзія має тенденцію до зростання великими колоніями, де одна потужна рослина здатна продукувати до 45 г пилку в період цвітіння, котрий має здатність переноситись повітряними масами на значні відстані – від кількох десятків кілометрів до 200-500 і навіть 1000 км від місця зростання.
Насіння амброзії полинолистої може зберігати життєздатність до 40 років, як більшість бур’янів, амброзія має тривалий період сходів. За сприятливих умов, особливо за достатньої вологості, її сходи можуть з’являтися впродовж всього вегетаційного сезону. Чим пізніше з’являються сходи, тим коротший період вегетації рослин, і тим швидше вони проходять усі фази розвитку, щоб встигнути сформувати насіння, яке утворюється у великій кількості (80-100 тис. на одній рослині). Розмножується амброзія полинолиста лише за допомогою насіння.
Амброзія може стати причиною полінозу
Неабияку небезпеку амброзія становить для здоров’я людей, викликаючи в особливо чутливих алергічне захворювання – поліноз. Це захворювання протікає у вигляді різко вираженого алергічного риніту, кон’юнктивіту, важкої бронхіальної астми, мігрені, кропив’янки. Все це супроводжується різким ослабленням організму і важко піддається лікуванню.
Дослідженнями з пилку амброзії виділено близько 22 алергенів, які викликають алергічні реакції у майже 95% амброзіо-чутливих людей.
Як стверджують медики, пилок амброзії викликає алергію у період цвітіння через аерозольно-контактну взаємодію з організмами людей та тварин.
Для людей, які страждають від алергії, амброзія, а точніше – її пилок – справжнє нещастя. Серпень-вересень – пора цвітіння амброзії – є дуже тяжким часом для алергіків. Цим людям дошкуляють неприємні симптоми: набрякає слизова оболонка носогорла, з’являються рясні виділення з носа, сльозотеча, свербіж і печіння у ділянці повік, носа і піднебіння, кон’юнктивіт, головний біль. Усе це супроводжується багаторазовим виснажливим чханням. Захворювання називають поліноз, сінний або алергічний риніт. Алергічний риніт вважається найпоширенішою алергічною недугою. Під його вплив підпадає від 5% до 20% людей, найчастіше у віці 10-20 років.
Загострення захворювання саме у цей час має сезонний характер і може тривати аж до кінця жовтня. В зоні цвітіння амброзії за день людина вдихає близько 5-6 тис. мікроскопічних пилинок. А людям із підвищеною чутливістю до пилку потрібно всього лише 50 пилинок для виникнення полінозу.
Щоб запобігти появі пилку, на невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати до настання цвітіння. Правда, після скошування вона інтенсивно відростає, при цьому може утворюватися від 7 до 15 нових стеблин в залежності від висоти зрізування, тому процедуру проводять не менше 3-4 разів за літо. А на великих площах застосовують гербіциди.
Потрібна єдина державна програма боротьби з амброзією
Запоріжжя досягло значних результатів у боротьбі з карантинними рослинами. Заходи Програми боротьби з карантинними рослинами міста Запоріжжя на 2016-2025 роки дозволяють комплексно підійти до вирішення багаторічної проблеми з засиллям у місті алергенних бур’янів. Застосовуються механічний (покоси), хімічний, та фітоценотичний (гідросівба) методи знищення рослин.
Завдяки цьому в рейтингу забруднення українських міст наше стає чистішим. Проте, це загальнонаціональна проблема. Адже, амброзія – дуже стійка рослина, яка здатна швидко розповсюджуватися територіями – насіння розлітається на десятки кілометрів.
Проте, екологи стверджують, що одна міська Програма, розроблена в Запоріжжі, не може повністю вирішити проблему. Тому депутати міської ради пропонують створити велику програму з боротьби з рослинами-алергенами на обласному та державному рівні. У червні цього року запорізькі депутати під час сесії міської ради звернулись до депутатів обласної ради, а також до Кабінету Міністрів України з проханням розробити та впровадити обласну і державну програми боротьби з карантинними рослинами, щоб у кожній області, у кожному населеному пункті України комплексно велася боротьба з карантинними рослинами.
Запоріжці мають можливість повідомити про виявлені місця зростання амброзії для вжиття міськими службами необхідних заходів для її ліквідації. Щороку, з червня місяця, при управлінні з питань екологічної безпеки міської ради працює телефонна «гаряча лінія» з боротьби з карантинними рослинами. Небайдужі до цієї проблеми мешканці міста можуть телефонувати за номерами + 38 (061) 233-98-33 та +38 (093) 211-22-43.
Наприклад, минулого року, за інформацією районних адміністрацій м. Запоріжжя, за допомогою механічного методу (4-6 кратні покоси і виривання вручну) обробили втричі більше територій, ніж минулих років.
І виміри Європейської аерологічної лабораторії, яка моніторить ситуацію щодо поширення амброзії по всій Європі, в тому числі і в Україні, показали, що у Запоріжжі виявилося не більше 3 мікрочастинок пилку амброзії на 1 кубічний метр повітря. Для порівняння – середньостатистична цифра по всій Європі – 25,5 мікрочастинок на 1 куб. метр повітря; в Запорізькій області – 30 мікрочастинок.
Як зазначають в управлінні з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради, громадяни беруть активну участь в процесі моніторингу території міста на предмет зараженості карантинними рослинами.
– Небайдужі до цієї проблеми мешканці міста повідомляють про виявлені місця зростання амброзії. Міськими службами оперативно вживалися необхідні заходи для її ліквідації. Крім того, інформація, яка надходила на «гарячу лінію», дозволила доповнити наявні мапи вогнищ амброзії. Таким чином, самі громадяни беруть участь в процесі безпосереднього, фактичного моніторингу території міста на предмет зараженості карантинними рослинами, – зазначив начальник управління з питань екологічної безпеки міської ради Гліб Золотарьов.
В Запоріжжі, згідно з інформацією районних адміністрацій, станом на початок липня проведено 1-2-х кратні покоси зелених зон, в тому числі заражених амброзією, на загальній площі 1135 га.
Читайте також: У Запоріжжі цвіте рослина, що не старіє