Пам’ятник буде присвячений захисникам України, які відстоювали її цілісність та кордони
Пам’ятку архітектури розташують у сквері «Прикордонників» біля Майдану Волі.
Перспективу будівництва меморіалу захисникам України міський голова Володимир Буряк обговорював ще минулого року під час зустрічі із заступником міністра у справах ветеранів АТО/ООС Олександром Терещенком. Згідно з дорученням міського голови провели відкритий архітектурний конкурс. У січні упродовж 3 тижнів на сайті департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради кожен міг проголосувати за проєкт пам’ятника, який найбільше сподобався. Своєю чергою склад журі також голосували за найкращий, на їхню думку, варіант. Потім бали підсумовувалися, та обирали переможця.
Організатори конкурсу наголошували на тому, що новий архітектурний об’єкт має стати місцем, де можуть зустрічатися містяни, проводити тематичні заходи та вшановувати пам’ять загиблих. Водночас пам’ятник не має перетворюватися на «кладовище посеред міста». Тому журі конкурсу, обираючи варіанти, перш за все, зважали на естетику та значущість об’єкту.
– Змістовність проєкту ґрунтувалася на тому, що громадяни, які відвідують цей пам’ятник, побачать, який зміст та сенси будуть виражені в ньому. Крім того, розглядалася медійність проєкту та його чистота в плані ризиків втілення цих проєктів. Тому що деякі з них викликали суперечки, – поділився голова запорізького осередку архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Дмитро Романов.
Як розповів в.о. директора департаменту архітектури та містобудування Павло Назаренко, всього було надіслано 11 проєктів. Троє учасників відмовились від подальшої участі в конкурсі. Згідно з вимогами положення про проведення конкурсу всі пропозиції подавались анонімно. Тож містянам та конкурсній комісії довелося обирати 1 переможця з 6 варіантів. Ним став проєкт ветерана АТО/ООС Андрія Сидоренка. Як розповіли журі конкурсу, його варіант лідирував з-поміж інших з великим відривом.
Ідея Андрія Сидоренка для пам’ятника захисникам України – це композиція із чорного граніту, мармуру та залізобетону. Його встановлять на круглий гранітний постамент із написом «Слава Україні! Героям Слава!». Він буде складатись з кількох елементів – здвоєного тризуба, мечів на ньому, козацького хреста в основі здвоєного тризуба і мозаїчної вишиванки.
Варто зазначити, що всі елементи майбутнього пам’ятника є найбільш значущими символами українських воїнів. Так, здвоєний тризуб ще у Трипільські часи вважався зображенням країни «від обрію до обрію». Це символ об’єднання українців у колисці запорозького козацтва. А козацький хрест в основі здвоєного тризуба завжди був символом українського козацтва, лицарства і війська. Нині є символом Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України.
Переможець отримає призову нагороду в розмірі 100 тис. грн. 2 та 3 місце в конкурсі не посів жоден з проєктів, оскільки не набрав необхідної кількості голосів. Автори ще 2 проєктів отримають заохочувальні призи в розмірі 20 тис. грн.
Як розповів голова конкурсної комісії та голова правління ради архітекторів Запорізької області Євген Голощапов, протягом всього часу голосування до нього надходили листи від великої кількості небайдужих містян, які висловлювали свої пропозиції щодо встановлення пам’ятника.
– Зверталися як студенти, матері загиблих (захисників України, – ред.), так і громадські організації. Вони проводили наради, робили протоколи – я з цього всього зробив добірку та озвучив іншим членам журі. Так вийшло під час голосування, що думка громадськості збіглася з думкою журі, – сказав він.
Окрім встановлення самого пам’ятника, зроблять благоустрій території. Там встановлять стели з іменами загиблих запоріжців та зроблять сучасне освітлення. На спорудження пам’ятника необхідно близько 10 млн грн. Наразі ведеться підготовка до старту процедури проєктування, передбачення коштів на зведення пам’ятника, погодження від Міністерства культури України. Роботи планують розпочати до кінця року.
Читайте також: У Запоріжжі буде ще одна сучасна локація для відпочинку