В Україні таки стартувала вакцинація від COVID-19
23 лютого до України прибули перші 500 тис. доз вакцини CoviShield від виробника Serum Institute India. Це препарат, розроблений Oxford/AstraZeneca, який виробляється на потужностях в Індії. Вакцину схвалили для екстреного використання. Фактично, CoviShield – це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає SII. Зокрема, цю ж вакцину затвердили до використання у Канаді. Протягом першого півріччя до України може надійти від 2,2 до 3,7 млн доз цієї вакцини у межах глобальної ініціативи COVAX.
Першим вакцинованим в Україні став Євген Горенко – лікар-реаніматолог із Черкас, який працює в ковідному відділенні Черкаської обласної лікарні. Наразі в Україні першу дозу вакцини отримала 3141 людина.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов також публічно зробив щеплення проти коронавірусу в Олександрівській клінічній лікарні Києва.
Про це йшлося в трансляції Міністерства охорони здоров’я.
На запитання, як він почувається, Степанов відповів: «Як на мене, краще, ніж до вакцинації».
Президент України Володимир Зеленський теж отримав щеплення проти COVID-19 вакциною CoviShield (Oxford/AstraZeneca).
Вакцинацію главі держави зробили у військовому госпіталі в Сєверодонецьку разом з військовими, які разом із медиками входять у першу хвилю вакцинації в Україні.
«Побороти COVID-19 тільки засобами захисту остаточно неможливо. Вакцинуватися доведеться. Я вважаю, що вакцина – це реальний шлях повернення до нормального життя», – сказав Володимир Зеленський.
Водночас на тлі початку вакцинації медики повідомляли, що доводиться утилізувати невикористані дози вакцини. У кожній ампулі по 10 доз, і після відкриття ампули вакцину можна застосовувати впродовж 6 годин.
У Національній технічній групі експертів із питань імунопрофілактики пообіцяли надіслати в регіони пояснення, як уникнути утилізації вакцини. Для цього розширять перелік, хто може першим вакцинуватися. Те саме підтвердив міністр Степанов.
За його словами, МОЗ дозволить на першому етапі вакцинувати залишками вакцини, наприклад, громадських діячів для популяризації імунізації.
Охочі – в чергу
З початку березня в українців є можливість записатися у чергу на вакцинацію через портал «Дія».
Це можуть зробити всі, хто хоче, але є нюанс – обрати дату можна «відповідно до етапу, який визначено Дорожньою картою з вакцинації». Тобто якщо ви не медик, не літнього віку, не в групі ризику, то на найближчий час особливо не розраховуйте.
Звісно, додаток – не єдиний спосіб записатися. Це можна зробити у свого сімейного лікаря та через гарячу лінію МОЗ – 0800602019.
Хто першим отримає щеплення?
Вакцинація в Україні відбуватиметься у 5 етапів.
Перший етап: вакцинація медиків, які працюють із коронавірусними пацієнтами, людей у будинках для літніх і працівників таких закладів (приблизно 367 тис. людей).
Другий етап: вакцинація решти медиків, людей похилого віку та працівників соціальних служб (приблизно 2,5 млн людей).
Третій етап: вакцинація людей віком від 65 років, учителів і працівників правоохоронних органів та рятувальників (приблизно 7,2 млн людей).
Четвертий етап: вакцинація людей віком від 60 років, дорослих із супутніми хворобами та людей з інших груп ризику (приблизно 11 млн людей).
П’ятий етап: вакцинація інших категорій населення, які не входять до зазначених вище пріоритетних груп (приблизно 13 млн людей).
Імунізація від коронавірусу в Запоріжжі
25 лютого в 7 міській лікарні Запоріжжя з’явилася вакцина від коронавірусу, та стартувала кампанія імунізації. Перші дози вакцини отримали медпрацівники, які працюють з інфікованими, та перша мобільна бригада.
Першим, кого вакцинували у Запорізькій області, став лікар-анестезіолог Запорізької міської лікарні №7 Ярослав Наговський.
– Я ухвалив рішення про вакцинацію добровільно та усвідомлено, бо коронавірусна хвороба на сьогодні є надзвичайно небезпечною у порівнянні з іншими вірусами. Особисто як лікар я щодня спостерігаю, як люди складно переносять це захворювання. На жаль, бувають і летальні випадки. Вакцина формує імунітет проти вірусу та допомагає запобігти розвитку можливих ускладнень. Вона ніяк не позначається на здоров’ї, і людина може вести цілком нормальний спосіб життя, – підкреслив Ярослав Наговський.
Протягом першої години вакцинації щеплення отримали ще 23 лікарі.
Перші години кампанії імунізації прокоментував головний державний санітарний лікар Запорізької області Роман Терехов.
– Щеплення від COVID-19 кожної людини буде проходити у 2 етапи. Друга доза вакцини надається через 28 діб після першої. Ми розпочинаємо кампанію з вакцинації тих, хто знаходиться на передовій боротьби з ковід – наших медиків. Потім свою дозу препарату отримають будинки-інтернати для осіб похилого віку, – наголосив він.
Також Роман Терехов підкреслив, що вакцинація проводиться виключно офіційно зареєстрованим та перевіреним препаратом. Щеплення безкоштовно та добровільно. Імунізацію можуть здійснювати лише спеціально навчені медпрацівники. Усього в області працюватиме 24 мобільні бригади. Усі медики мобільних бригад пройшли необхідне навчання, розуміють, що таке вакцина, як з нею поводитися, та як діяти у непередбачених ситуаціях. Після щеплення лікарі мобільної бригади спостерігають за пацієнтом протягом 30 хвилин.
Наразі триває третя фаза клінічних випробувань вакцини CoviShield в Індії, Бразилії, Великій Британії, Південній Африці, Кенії та США. Водночас вакцину вже схвалили до екстреного використання в Індії.
Попередні результати третьої фази досліджень у Великій Британії, Бразилії та Південній Африці опублікували у грудні 2020 року у виданні Lancet. Вакцина показала ефективність 70,4%, згідно з даними 11 636 добровольців.
Читайте також: У Запорізькій області від коронавірусу померли 13 людей