У Запоріжжі зібрались крафтові виробники сиру, ковбас, джемів, горілки, меду, зефіру та інших харчів

Поласувати їхніми смаколиками та придбати собі зібралось чимало містян. І ми вирішили дізнатися: чому одні обирають крафтові, але недешеві продукти, а інші кидають усе, аби навчитися варити сир або цукерки

Унікальні рецепти власного виробництва

Запоріжець Андрій із дружиною відвідують фестиваль домашньої консервації щороку. «Взагалі полюбляємо крафтову продукцію купувати, але не завжди є така можливість. На фестивалі щороку купуємо домашню ковбасу, сир, сьогодні придбали мед із липи», – розповідає чоловік.

Пані Нелла Куликовська – представниця смт Михайлівки Василівського району.  Вона готує варення з різних екзотичних ягід та фруктів: з коломикти, ізраїльських яблук, м’яти та лимону, шишок, троянди, горіхів, цілющих трав. За словами пані Неллі, усі необхідні для консервації інгредієнти є екологічно чистими, адже ростуть у неї просто на городі. До Запоріжжя жіночка приїхала дивувати відвідувачів смаком та незвичними поєднаннями.варення

Пасічник Антон із Вільнянського району розповів, що займається бджолярством десять років, тому ця справа – хобі. Він качає мед вже третій рік і постійно вдосконалює свою майстерність. Завдяки спеціальному приладу Антон навчився виробляти крем-мед із різними смаками. У результаті виходить джемоподібна консистенція, яку зручно мастити на хліб та пряники.п-23

А от Денис самостійно займається виробництвом ковбаси зі свинини, яловичини та індички. Готує у власному цеху вже третій рік. На фестивалі крафтовий виробник-початківець опинився вперше. Зізнається, що перший раз трохи боязно не реалізувати продукцію, але люди підходять, цікавляться, дегустують, купують. ковбаса

Крафтова виробниця із Запоріжжя Лілія Сергієнко займається виробництвом  унікальних соусів, джемів та варення, рецепти для яких господиня придумує сама. Пані Лілія розповідає, що ця справа за п’ять років виробництва стала справжнім хобі для всієї сім’ї.

«Спочатку я все робила тільки для сім’ї, а потім з’явився попит від знайомих, інших родичів. Тож ми вирішили «вийти в люди», – ділиться господиня.

Клієнткою пані Лілії стала запоріжанка Наталія, яка ділиться своїми емоціями від куплених смаколиків: «Насправді дуже любимо крафтову продукцію. Самі не займаємося цим, а люди виготовляють ці речі професійно. Тому ж це все краще, ніж у магазині».

Маленькі підприємства з великим потенціалом

Зазвичай, крафтове виробництво продукції – це сімейна справа. Ось і на фестивалі ми зустріли Василя з мамою Інною, мешканців Запоріжжя. Вони створили ціле фермерське господарство й займаються виробленням сиру понад п’ять років. У господарюванні крафтовики мають невелику сироварню, мініферму з англо-нубійськими козами та джерсельськими коровами. Особливістю цих породистих тварин є те, що їхнє молоко набагато жирніше та смачніше за молоко звичайних, тож і сир виходить насиченішим. «Спочатку ми вирощуємо на своїх полях зерно та люцерну, потім даємо нашим тваринам, а з їхнього молока виробляємо нашу продукцію. І все це ми робимо в Бородинському мікрорайоні, де й живемо родиною», – розповідає Василь. Своєрідною «фішкою» родини Василя та Інни є їхні фірмові шарики сиру «Філадельфія» з паприкою та тмином.

Ремесло породило новий вид крафтового (від англійського craft – ремесло) бізнесу

Авторські сири, соління, напої, солодощі, як правило, важко знайти на полицях супермаркетів. Це штучний товар, вироблений маленькою партією і за індивідуальними рецептами.

Крафтова  економіка – світовий тренд. Усе почалося в США в 80-і роки ХХ століття, коли продукція масового споживання вийшла з моди. Споживачі втомилися від однакових брендів і агресивної реклами. Їм знадобилося щось індивідуальне, вироблене з душею. І майстри, які відчули потребу споживача, почали готувати та майструвати. Першим крафтовим продуктом стало пиво. Звичайні американці навіть не помітили різниці, але справжні цінителі стали віддавати перевагу пиву домашнього виробництва. Так поступово крафтове пиво стало популярним не тільки в Америці, але й у всьому світі.

Потім термін «крафтовий» стали використовувати і по відношенню до інших продуктів, зроблених вручну: крафтовий шоколад, крафтовий хліб, крафтовий сир та т.п. У Запоріжжі є чимало невеликих магазинчиків, де продаються продукти харчування хендмейд – усі інгредієнти робилися вручну, а не закуповувалися як напівфабрикати. Головна відмінність продуктів крафтового виробництва – натуральність смаку. Однак не всі крафтові продукти проходять сертифікацію, а їх власники далеко не завжди оформляють патенти на виробництво. Справа ця витратна й клопітка, і недалекоглядність людей теж грає роль. Хоча виробники, налаштовані серйозно, оформлюють усі документи, щоб отримати можливість «зайти» у великі торгові мережі, де також уже з’являються окремі стенди та холодильники для так званої фермерської продукції.

Варто відзначити, що крафтова їжа дорожча за продукти масмаркетів, і цьому є цілком логічне пояснення. Натуральна сировина – дорога. Здешевлюють готовий продукт, як правило, за рахунок хімічних добавок. І ось їх якраз у крафті немає. Тому й ціна вища.

Читайте також: У Запоріжжі стартував Перший Жіночий Форум